Merle nebo lilac zbarvení psů: Barva srsti, která může nosit smůlu

Psi doprovázejí člověka odedávna, ale bohužel se i oni stali součástí honby za vším netradičním a neobvyklým, něčím, co si mohou dovolit jen ti, kdo na to mají dostatek prostředků. Než si pořídíte pejska s na první pohled atraktivní barvou kožíšku, dobře si to rozmyslete.

V posledních letech je v módě neobvyklé, šedé až nafialovělé zbarvení srsti, zvané lilac. Stejně tak oblíbené je zbarvení merle, což je zbarvení šedé s tygrováním. Nejčastěji se vyskytuje u kolií a border kolií, ale také u jezevčíků nebo u francouzských buldočků.

Neuvážený chov netradičně zbarvených psů a hra s geny zvířat, přináší i mnohá rizika, která si budoucí chovatelé, laici, jen málo uvědomují. Cena těchto psů se pohybuje až v násobcích cen za zvířata s běžnou barvou srsti.  Pro zvýšení možnosti, že se narodí štěně, které chovatel prodá za vysokou cenu, někteří nezodpovědní chovatelé klidně mezi sebou kříží dva jedince, kteří jsou oba nositelé neobvyklého zbarvení. To pak má za následek poruchy zraku až slepotu, poruchy sluchu až úplnou hluchotu, ale také různé anomálie kostí a oběhového systému. Velmi často jsou potomci dvou merle zbarvených rodičů již dále neschopni reprodukce.

Pokud se zkříží dva jedinci s merle zbarvením, pak 50 % potomků by mělo mít po rodičích zbarvení merle, 25 % by mělo mít běžnou barvu a 25 % bohužel bude tzv. double-merle, a právě u těch je největší riziko zdravotních potíží a postižení.

Jak se vyhnout postiženým štěňatům u merle feny či otce?

Pro merle fenu je potřeba vždy vyhledat vhodného partnera, který bude nejen sám mít klasické, tedy běžné zbarvení bez merle znaků, ale pro jistotu je možné nechat provést i genetický test, který odhalí i tzv. skryté merle. V některých typech světlejší srsti totiž není merle lehce rozeznatelné, odhalí ho až zmíněný genetický test.

Šeříkově zbarvení psíci

Stejný problém jako zbarvení merle představuje i další módní záležitost, zbarvení lilac. Je to světle šedá až namodralá barva srsti u psů, kteří by jinak podle původního standardu šedou barvu mít vůbec neměli.


Přečtěte si také