Nejchytřejší psi jsou border kolie a pudlové. Vyberte si inteligentního psího společníka

V žebříčku psí chytrosti se už dlouho nemění psí rasy, střídají se jenom pozice. Podle některých vítězí německý ovčák, podle druhých border kolie a další nedají dopustit na starého dobrého pudla. Ať je ale jejich pořadí jakékoliv, z první desítky by si mohl vybrat milovník psů sportovních, pracovních i domácích mazlíčků.

Psí inteligence se většinou měří podle toho, jak jsou jednotlivá plemena schopna chápat povely a především plnit zadané úkoly. Je několik plemen, která bychom my, jejich majitelé, označili za přímo geniální, ale jejich ochota poslechnout a zadaný úkol okamžitě splnit už tak slavná není. Znáte to, vy víte, že váš pes vás moc dobře chápe, ale k poslušnosti se moc nemá. Pak se holt takové plemeno do čela žebříčku nejchytřejších psů nemá šanci dostat. A je mu to samozřejmě úplně fuk! Ano, je to tak, milí teriéři! Kdybyste dokázali více poslouchat a méně se stavět na zadní, určitě byste v žebříčku hned poskočili o několik příček výše...

Možná kdybychom psy posuzovali podle lidských měřítek, pak by zvítězila plemena úplně jiná. Ocenili bychom psy samostatné a s vlastním názorem a ne psy, přesně plnící pokyny svého pána. Ale jsou to prostě psi a ti musí poslechnout na slovo a příkaz bez otálení splnit. U psů se totiž porovnává pouze inteligence pracovní.

Proto se do první desítky probojovali psi, kteří nejenže se povel rychle naučí, tedy musí ho pochopit dokonce už po pouhých pěti opakováních, ale jsou ochotni povel splnit v 95 procentech případů. Na daný povel také musí zareagovat velmi rychle, asi do jedné vteřiny. A kdo jsou ti psí úžasňáci?

Border kolie

Plemeno, původně vyšlechtěné pro nahánění ovcí do stáda. Je to tedy pes pastevecký, pracovní a velmi inteligentní. Umí se sám rozhodovat, ale povel pána je pro něj vždy na prvním místě. Border kolie je schopna se naučit nepřeberné množství povelů, triků a nejrůznějších kousků. Se svým pánem nadšeně spolupracuje, a proto se pro ni hodí všechny druhy psích sportů, ve kterých je důležitá právě spolupráce s člověkem.

Jsou to velmi citliví psi, kteří vyžadují i citlivé vedení bez hrubosti a fyzických trestů. Je to plemeno neagresivní, ale je nutná včasná socializace s ostatními psy. Border kolie se nerada nudí, a tak by se mohlo stát, že při citovém a pracovním nevytížení začne demolovat zařízení bytu. Není to totiž žádný gaučový povaleč a patří pouze k aktivním lidem, kteří jí dopřejí dostatek pohybu a vhodného zaměstnání.

Pudl

Pudlové patří podle všech žebříčků mezi nejchytřejší psí rasy, snadno se učí a přes svůj aristokratický vzhled umějí být i psy pracovními. Pudlové patří mezi společenské psy, kteří pocházejí z Francie. Původně však byli využíváni pro lov vodních ptáků, kachen.

Pudl je věrný, učenlivý a velmi snadno se cvičí, je velmi vhodný i pro začínající chovatele. Ne nadarmo jsme se s pudlíky mohli setkávat v cirkusech a varieté. Jsou to velmi příjemní společníci, dokonale přizpůsobiví životnímu stylu svého pána. Z pudla vychováte aktivního sportovce i gaučového povaleče.

Pudlové dokážou být až nečekaně houževnatí, vytrvalí a odolní, pro svou chytrost a učenlivost se dají využít i jako asistenční psi. Jsou to psi velmi závislí na svém majiteli, jsou milí a přítulní, vždy s dobrou náladou, vždy ochotní ke hře. Rádi aportují míčky.

Pudlíci mají příjemnou a nekonfliktní povahu, dobře se snášejí s ostatními psy, a dokonce i s kočkami. Milují děti.

Německý ovčák

Německý ovčák je oblíbený po celém světě jako pes pracovní a služební, ale stejně tak je chován jako pes rodinný. Je to vynikající parťák a ochránce.

Plemeno pochází z Německa, kde se původně využíval jako ovčácký pes. Postupně, od počátku 20. století, se pro své skvělé vlastnosti stal nejoblíbenějším psem světa. Využívá se jako plemeno služební, tedy policejní, záchranářské, lavinové, obranářské i stopovací. Vynikající je i jako pes asistenční, až do roku 1989 byl německý ovčák jediné plemeno, které se pro tyto účely v ČSSR používalo.

Německý ovčák je známý pro svou vysokou inteligenci, pracovitost a poslušnost. Učí se velmi rychle a potřebuje perfektní a důsledný výcvik rukou pevnou, ne však tvrdou. Špatná výchova by mohla vést k bojácnosti a tím i následné agresivitě psa. Němečtí ovčáci vyžadují hodně pohybu, pokud nejsou využíváni pracovně, pak by se měli věnovat nějakému psímu sportu nebo potřebují alespoň hodně dlouhé vycházky.

A která další psí plemena patří do první desítky?

Další v pořadí je dobrácký rodinný pes, zlatý retrívr, kterého určitě není třeba představovat, a hned za ním pes, kterého nepředchází úplně dobrá pověst, dobrman. To je rasa, která stále nezaslouženě doplácí na to, že v dobách druhé světové války si ji oblíbili nacisté a zneužili ji proti lidem. Na šestém místě je šikovná a pracovitá šeltie, hned za ní nepostradatelný pomocník mnoha lidí, labradorský retrívr. Na osmém místě je pejsek, který u nás není moc rozšířený, ale je to celkem malý šikula, vhodný i ke starším lidem a dětem, papillon. Osmý na žebříčku, rotvajler, možná mnoha lidem nahání strach už jenom svou velikostí, ale je to šikovný a dobře ovladatelný společník, kterého však, stejně jako dobrmana, dokáže mnoho lidí zneužít. A desítku nejinteligentnějších psích plemen uzavírá pracovitý šikula, původně využívaný jako pastevecký pes, australský honácký pes.

Každý pes potřebuje především včasnou socializaci a dobrý výcvik

Zdroj: sportovni-kynologie.cz; zoomagazin.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také