Bydlení

24. října 2022 06:30

Simona Sedláčková

Chcete si pořídit štěně? Dobře si promyslete, co vás čeká

Soused si pořídil malé roztomilé štěňátko a vás napadlo, že si dopřejete stejnou radost? Pokud si vše dobře promyslíte, zvolíte vhodné plemeno a zvážíte i své finanční možnosti, může se pejsek stát na dlouhá léta vaším nejlepším kamarádem. V opačném případě se rychle stane přítěží a v nejhorším případě rozšíří řady opuštěných nechtěných mazlíčků v psích útulcích.

Domácí mazlíčci, zejména psi a kočky, bývají pro řadu lidí velkými kamarády a veselými společníky. Často jim i velmi účinně pomáhají odolávat stresu či smutku. Pes i kočka však  nejsou jen naši přátelé, ale také obrovská zodpovědnost, na kterou byste měli být dobře připraveni. Na co byste měli myslet, než si nového mazlíčka pořídíte?

Pes není hračka, kterou po pár dnech odložíte

Vybíráte si nového kamaráda, o kterého se budete muset starat pěkně dlouho. Měli byste si proto všechno dobře promyslet a uvědomit si, že pes není hračka, kterou zahodíte, až vás přestane bavit. Pejsek vám přinese spoustu radosti, zároveň na vás bude ale 100% závislý.

V první řadě pejsek vyžaduje spoustu pozornosti a je časově dost náročný. Hlavně na začátku budete muset být opravdu trpěliví a také důslední. Platí, že odnaučování čehokoliv je vždy těžší než učení. Proto výchovu v začátcích nepodceňujte. Ale i dospělí psi jsou většinou velmi společenští a chtějí se svým páníčkem trávit co nejvíce času – ať už na procházce, hrou, nebo třeba i společným díváním na televizi. Pokud ho budete nechávat celé dny samotného, bude se trápit a radši si jeho pořízení ještě rozmyslete.

Důležitý je správný výběr plemene

Výběr správného plemene je těžké rozhodnutí, které byste si měli dobře promyslet. Každý pejsek je jiný, různě aktivní a vhodný do různého prostředí. Nezapomínejte ani na svou rodinu. Pokud máte doma děti, musíte myslet i na ně, ne každé plemeno děti miluje, a ne každé dítě miluje psa. Pamatujte! Francouzský buldoček vyžaduje zcela jinou péči a podmínky než například některý pejsek z velké rodiny teriérů.

Zakoupení psa je jen první krok

I peníze by měly ve vašem rozhodování hrát důležitou roli. Výchova psa vyžaduje nejen spoustu času a trpělivosti, ale občas také nemalé finanční výdaje. Řeč není jen o jednorázových nákladech za pořízení psa a všeho podstatného do začátku. Výdaje na psa nejsou ani jen pravidelné účty za krmivo. Je toho mnohem více, myslet musíte na pravidelné návštěvy veterináře a očkování, poplatky obci, nákup nezbytného vybavení domácnosti i venkovní výbavy, zapomenout nesmíte ani na občasnou péči o vzhled vašeho čtyřnohého kamaráda. Celkové roční náklady podle náročnosti vašeho pejska se mohou pohybovat mezi pěti až dvaceti tisíci korun!

Co všechno bude nový kamarád potřebovat

Dočetli jste až sem a pořád jste přesvědčeni, že je pro vás pejsek ten pravý mazlíček? Gratulujeme, můžete se těšit na nového kamaráda! Stačí si připravit jen několik nezbytností, které musíte mít doma nachystané, než si pro pejska pojedete.

Žádnému pejskovi by neměl chybět pelíšek, miska na vodu a na jídlo, vodítko a obojek, případně postroj, nějaké hračky. Zvažte také, jak budete pejska přepravovat. Pokud bude jezdit veřejnou dopravou, tak přepravka nebo náhubek. Auto je potřeba zajistit tak, aby bylo cestování s pejskem bezpečné nejen pro vás, ale i pro pejska. Vhodné jsou různé postroje, přepravky nebo oddělovací mříže. Každý budoucí pejskař by se měl vyzbrojit také pamlsky k výcviku a vzhůru za společným dobrodružstvím!

Zdroj: https://www.mujchlupac.cz/rady-a-tipy/co-je-nutne-zvazit-nez-si-poridite-pejska/13025; http://infopes.cz/co-promyslet-nez-si-poridite-psa/; https://petramalatkova.cz/kolik-zaplatite-u-veterinare-odcerveni-ockovani-vystaveni-pasu/

Sdílejte článek

Přečtěte si také