reklama

Tato plemena psů nepouštějí chlupy. Vyberte si je, pokud chcete čistý gauč

Simona Sedláčková
25. srpna 2020
Většina chovatelů psů je s věčným bojem s chlupy na podlaze, na pohovce i na oblečení dávno smířená. Ale pokud si chcete soužití s psím parťákem trochu usnadnit, můžete si vybrat plemeno, které líná málo, nebo dokonce téměř vůbec.
reklama

Jak poznat, že váš vysněný pejsek nepatří mezi nadměrně línající plemena? Je to vlastně úplně jednoduché. Vyberte si kudrnáče! Mezi plemena, která doma nepustí ani chlup, patří většinou psi skudrnatou a stále dorůstající srstí. Jsou to sice parádníci, které budete občas muset objednat kholiči, ale vyplatí se to! Na chlupy vpolévce i na šatech můžete sklidem zapomenout.

Pudl

Dříve hodně oblíbená psí rasa, kterou však vposledních letech vídáme mezi pejskaři stále méně. A je to škoda, protože pudlíci patří mezi nejchytřejší a zároveň téměř vůbec nelínajíci psy. Pudlové patří podle všech žebříčků mezi nejchytřejší psy, snadno se učí a přes svůj aristokratický vzhled umějí být i psy pracovními. Pocházejí zFrancie, a původně byli využívání pro lov vodních ptáků, kachen.

Srst je kadeřavá, kudrnatá nebo šňůrová a vyžaduje opravdu velkou péči. Pudla musíte pravidelně vyčesávat i stříhat, přesně podle daných pravidel. Přípustný je lví střih nebo moderní střih, anglický střih, štěněčí střih a střih teriér. Na druhou stranu se opravdu nemusíte obávat, že by se ve vaší domácnosti povalovaly chuchvalce vypadané srsti.

Pudlové se dělí do čtyř kategorií podle velikosti. Pudl toy se kohoutkovou výškou 24–28 cm, pudl trpasličí ve velikosti 28–35 cm, pudl střední 35–45 cm a pudl velký, zvaný královský, 45–60 cm. Mezi pudly si každý vybere psa, podle svých představ, nejen díky velkému velikostnímu rozpětí, ale také díky různým barevným varietám. Bílá, černá, hnědá, stříbrná a plavá (aprikot). Můžete se setkat i spudly vícebarevnými, zvanými pudl Harlekýn.

Pudl je věrný, učenlivý a velmi snadno se cvičí, je velmi vhodný i pro začínající chovatele. Ne nadarmo jsme se spudlíky mohli setkávat vcirkusech a varieté. Jsou to velmi příjemní společníci, dokonale přizpůsobiví životnímu stylu svého pána. Zpudla vychováte aktivního sportovce i gaučového povaleče.

Pudlové dokážou být až nečekaně houževnatí, vytrvalí a odolní, pro svou chytrost a učenlivost se dají využít i jako asistenční psi. Jsou to psi velmi závislí na svém majiteli, jsou milí a přítulní, vždy sdobrou náladou, vždy ochotní ke hře. Rádi aportují míčky. Pudlíci mají příjemnou a nekonfliktní povahu, dobře se snášejí sostatními psy, a dokonce i skočkami. Milují děti.

Pudli patří mezi dlouhověké psy, dožívají se často 14–17 let.

Boloňský psík

Boloňský psík patří mezi malá a přizpůsobivá plemena, která se ráda zabydlí vrodině sdětmi, ale jsou i skvělými společníky starších lidí, kteří budou mít dostatek času pro jejich citlivou duši.

Jeho původním domovem je oblast Středomoří, především Itálie, odkud jsou známí psíci podobní boloňáčkům, kteří byli chováni vbohatých šlechtických rodinách. Toto plemeno původně splývalo sbišonkem, dnes naprosto odlišným plemenem. Ovšem na první pohled jsou si, především pro neznalé, velmi podobní dodnes. Boloňský psík se zcela vyhranil na začátku 20. století a jako oficiální rasa byl uznán vroce 1934.

Boloňský psík patří mezi velmi citlivé a inteligentní psy, kteří se naprosto bez problémů přizpůsobují svému majiteli, vjehož společnosti chtějí neustále být. Samota jim moc nesvědčí. Vrodině mohou žít boloňáčci i sdalšími zvířaty či malými dětmi, mají nekonfliktní povahu.

Výchova boloňského psíka nevyžaduje žádnou velkou námahu, plně si vystačíte sdůsledností a kapsou plnou pamlsků. Jsou to přirozeně inteligentní psíci, kteří dávají přednost spíše klidnějšímu způsobu života.

Jedná se o psa malého vzrůstu, psi dosahují výšky vkohoutku 27 cm a feny 25 cm. Tělo má čtvercový formát srovným hřbetem a stočeným ocasem.

Srst boloňského psíka je pouze čistě bílá či žlutavá a pro svou hustotu vyžaduje pravidelnou péči, tedy vyčesávání a střih. Důležitá je i péče o uši, tedy o zevní zvukovod. Uvolněné chlupy by zde mohly být příčinou zánětu. Je dobrá i pravidelná kontrola tlapek a případné vystřižení překážejících dlouhých chlupů mezi polštářky. A stejně jako pudlíci se vám i boloňáčci za péči o srst odmění tím, že doma na koberci nenajdete ani chloupek.

Ruská barevná bolonka

Kudrnatá srst a jméno bolonka trochu svádí ktomu, abychom si toto ruské psí plemeno pletli sitalským boloňákem, tedy boloňským psíkem. Jedná se však o zcela samostatná plemena.

Plemeno bylo vyšlechtěno v Rusku a jeho předky byli lhasa apso, bišonci a shih-tzu, patří do velké rodiny bišonů. Standard plemene byl schválen až roku 1966. Je to tedy plemeno velmi mladé.

Ruská barevná bolonka vypadá na první pohled jako roztomilý plyšový medvídek a gaučový povaleč, ale nenechte se mýlit. Velmi snadno se přizpůsobí i rychlejšímu tempu aktivní rodiny. Výchova je snadná, hodí se i pro začínající chovatele. Výcvik musí probíhat vpozitivním duchu, spíše sodměnami než tresty. Je to pes vhodný i kdětem, ale u menších dětí je nutný, stejně jako u všech ostatních plemen, dohled dospělého člověka.

Ve vztahu kjiným zvířatům bývá ruská barevná bolonka občas nevyzpytatelná. Většinou se velmi dobře snáší smalými psy, a dokonce i skočkami, vztah kvelkým psům bývá problematický. Klidem se chová velmi přátelsky, patří mezi vítače, ne hlídače, i když štěkotem nahlásí každou návštěvu.

Ruská barevná bolonka se vyskytuje včerné, hnědé, šedé, červené, plavé a žíhané barvě a vbarevných kombinacích. Vbílé barvě však nikoliv, povoleny jsou pouze bílé znaky. Nejvíce se preferuje barva černá a hnědá. Srst vyžaduje každodenní vyčesávání, má sklony kzacuchávání a khromadění prachu. Péče o srst je tedy dost náročná. Je nutné také vystříhávat srst mezi polštářky na tlapkách. Stejně tak se stříhá srst po celém těle. Ruská barevná bolonka nelíná. Srst bolonky má jednu zvláštnost, dokáže během života měnit barvu. Často srst trochu zesvětlá, nebo dokonce úplně zmizí některé fleky.

Bolonka dorůstá do výšky 24–26 cm a měla by vážit 3–4 kg, ale velmi často váží o dost více.

Třemi rasami samozřejmě výčet psů, kteří téměř nelínají, nekončí. Stejně tak si můžete vybrat bišonka, portugalského vodního psa nebo yorkšírského teriéra. Ve hře jsou samozřejmě i úplně bezsrstá plemena, jako je čínský chocholatý pes nebo peruánský naháč.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama