Jiřinky září barevnými květy jen do prvních mrazů. Jak je správně zazimovat

Oblíbené jiřinky dokážou proměnit podzimní zahradu v pestré moře barevných květů, ale jenom do prvních mrazů. Pak nastává čas na jejich zazimování. Jiřinky pocházejí ze Střední Ameriky, kde jsou zimy daleko mírnější, než jsou u nás, a hlízy by venku nepřežily, a proto je potřeba se o ně včas postarat. Poradíme vám, jak hlízy jiřin správně zazimovat.

Kdy vyndat jiřiny ze země

Hlízy jiřin (Dahlia), hezky česky jiřinek, začněte připravovat na uskladnění, až když teplota klesne pod bod mrazu. Na pomrzlé jiřinky se ale nemusíte vrhnout s rycími vidlemi hned druhý den. I když podzimní jiřinkový záhon najednou vypadá dost smutně, z hlediska životního cyklu rostliny je všechno správně. Mrazík přirozeně ukončil vegetační období rostliny a v době těsně po mrazech vrcholí ukládání zásobních látek do hlíz. Je to tak dané přírodou, rostlina to umí sama a vy jí k tomu nijak nemusíte pomáhat.

Jak jiřinky připravit na uskladnění

  • Po prvních podzimních mrazech jiřinky opatrně vyjměte z půdy, dávejte si pozor, abyste hlízy nepoškodili, protože každé mechanické poranění se může lehce stát ohniskem hniloby.
  • Pro vyrývání hlíz nepotřebujete žádné speciální vybavení. Potřebujete ostré nůžky, kterými odstřihnete nadzemní části asi 20 cm nad povrchem půdy, abyste měli rostliny za co vzít, až je budete vytahovat. Až pak stonky zkraťte na zhruba 5 cm.
  • Na vyjmutí hlíz ze záhonu použijte rycí vidle, kterým jednoznačně dejte přednost před rýčem. Proč? Rýčem totiž snadno můžete hlízy poškodit, navíc zbytečně zvedáte hodně půdy, která je na podzim vlhká, tedy i značně těžká. Tu musíte stejně z hlíz oklepat a manipulace s trsem hlíz je zbytečně obtížná.
  • Vyryté hlízy nahrubo oklepejte, zvlášť zablácené můžete omýt i proudem vody. Trsy otočte vzhůru, aby v dutých stoncích nezůstala voda.
  • Každou hlízu označte jmenovkou a přendejte do přepravek.
  • Jiřinky neukládejte hned do sklepa, nechte je trochu oschnout (nesmí namrznout!), za dva až tři dny je dočistěte od suché zeminy a teprve pak uložte.

NENECHTE SI UJÍT: Jiřiny jsou tradiční květiny našich zahrad. Jaké jsou nejkrásnější a jak je pěstovat

Jak jiřinky správně zazimovat

  • Bedničky nebo přepravky vyložte vrstvou novin, nasypte na dno několik hrstí rašeliny nebo hoblin, na ně položte hlízy se jmenovkou a ještě je prosypejte rašelinou či hoblinami. Zajistíte tím hlízám potřebnou vlhkost a přitom zabráníte šíření případné houbové infekce. Před uskladněním hlíz na podzim se doporučuje ošetření některým fungicidním přípravkem.
  • Hlízy jiřinek nejlépe přezimují ve sklepě při konstantní teplotě okolo 5 °C. Při uskladnění nesmí na odříznuté nadzemní části zůstat žádné zbytky listů ani jiného materiálu, který by mohl snadno plesnivět a být zdrojem infekce.
  • Kdo má zahradu nebo nádoby osázené jedním kultivarem, je bez starostí, potřebuje jen dost bedniček a rašeliny. Komu ale zahradu nebo balkon zdobí pestré koberce nejrůznějších kultivarů, měl by si v předstihu připravit dostatek jmenovek, protože po vyrytí ze země už jednotlivé kultivary nedá nikdy dohromady. Tak na to myslete, ať si při dobré paměti vyrobíte dost cedulek. Nemáte-li dostatek jmenovek, zkuste napsat jméno odrůdy přímo na suchou hlízu lihovým fixem. Žádný strach, ta trošička chemie hlízu nepoškodí.
  • Kdo má jen několik hlíz, může dát hlízy se jmenovkou do velkých papírových tašek a ty pověsit do sklepa. Nepoužívejte síťované tašky a pytlíky od brambor či cibule – když totiž na jaře začnou hlízy jiřinek rašit, výhonky prolezou očky a vy je při vyndávaní docela jistě i při největší opatrnosti ulomíte.
  • Hlízy nesnášejí ani velké vlhko, ani přílišné sucho, v zimě proto několikrát kontrolujte, v jakém jsou stavu. Moc vysychající hlízy prosypte pilinami nebo rašelinou, plesnivějící opět na několik dní dejte oschnut do tepla. Pokud zahnívají části rostliny, tak je odřízněte a zaprašte dřevěným uhlím.

Zazimované jiřiny na jaře

Přes zimu uskladněné hlízy v březnu nebo začátkem dubna zkontrolujte a vyhoďte všechny hlízy, které jsou buď měkké, nebo úplně vyschlé. Zdravé hlízy můžete rozmnožit nebo zasadit na záhon či do nádob na jaře, nejlépe až po zmrzlých mužích, kdy už nehrozí žádné přízemní mrazíky.  Hodně štěstí při jejich pěstování!

INSPIRUJTE SE:  Pěstujte montbrecie. Exotické krásky snesou sucho i žhavé slunce a ve váze vydrží dlouho

Proč se jiřinky jmenují jiřinky?

Když se jiřiny na konci 18. století dostaly z amerického kontinentu do Evropy, dostaly jméno podle  švédského botanika A. Ch. Dahleho – Dahlia. Později rostliny znovu zkoumal německý botanik Willdenow, a ten jim dal jméno po svém příteli Georgim – Georgina, česky Jiřina. Později se jiřinky vrátily ke svému původnímu názvu Dahlia, u nás jim ale krásné české jméno už zůstalo a pořád jim sluší.

Zdroje: pestujme.cz. gardendesign.comtipio.cz


Přečtěte si také