Kuchyně

28. února 2017 10:43

Markéta Zídková

Už nechtěli dojíždět ani platit vysoký nájem. Tak muž postavil své rodině tento dům. Má jen 16 m², i tak se tam vejde vše

Tento domeček, který vypadá jako zahradní chatka nebo sauna, je ve skutečnosti rodinný dům. Vejde se do něj kuchyňka, obývák a ložnička (i když jen v podobě spacího patra.) Otec tříčlenné rodiny ho postavil sám se svým bratrem.

Podobných příběhů postupně přibývá – lidé přemýšlejí, jak ušetřit na nájmu i čas strávený dojížděním. Své o tom ví Viktor Oskirko, který žil se ženou, synem a Jack Russell teriérem v bytě v Minsku, hlavním městě Běloruska. Nedojížděl za prací, ale 80 km od města si koupil pozemek, kde chtěl postavit velký rodinný dům. Na stavbu se však dostal jen o víkendu a to mu z obou dnů ještě spoustu času ukrojila cesta. Řekl si, proč dojíždět a ještě ve městě platit za byt, když má svůj vlastní pozemek. Inspiroval se fenoménem malých domečků (tiny houses), který je ve světě velmi populární, a spolu se svým bratrem postavil pro svou rodinu malý domek. Zastavěná plocha činí jen 16 m², dostatečný životní prostor rodina získala díky tomu, že jednotlivé funkční zóny jsou v patrech nad sebou. Při stavbě bratři využili borovicové dřevo. Do domku se tak vešla kuchyňka, obývací pokoj, ložnička a toaleta, která zároveň slouží jako sprchový kout. Pod kuchyní je umístěná pračka a technické zázemí. Venku je dokonce veranda. Dům je dostatečně zaizolovaný, aby odolal běloruské zimě. Jedná se tedy jen o dočasné bydlení, které po dostavbě rodinného domu bude sloužit jako domek pro hosty, ale vlastně jako startovací bydlení pro mladou rodinu je to skvělé. Pokud o něčem podobném přemýšlíte, tak tady je inspirace v podobě fotogalerie.

Vejde se do něj kuchyňka, obývák a ložnička (i když jen v podobě spacího patra.). Foto: Profimedia

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také