Zahrada

9. června 2023 10:00

Simona Sedláčková

Nadcházející víkend otevře brány nejkrásnějších zahrad: Můžete navštívit parky i soukromé zahrady

Zahradní nadšenci každoročně netrpělivě vyhlížejí červnový víkend, kdy se jim naskytne neodolatelná příležitost, obdivovat ty nejkrásnější parky, a dokonce i soukromé zahrady pěkně zblízka. Letos se tak mohou těšit na 10. a 11. června, kdy proběhne Víkend otevřených zahrad.

Víkend otevřených zahrad otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních šiřitelů osvěty o klenotech zahradního umění. Svátek otevírání zahrad veřejnosti vznikl v roce 1998 ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend) a probíhá vždy během červnového víkendu. V České republice se pod záštitou Národního památkového ústavu během prvního ročníku v roce 2010 otevřely 3 zahrady a jejich počet postupně vzrůstá. Letošního ročníku se zúčastní přes 250 zahrad po celé České republice.

V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, které se v průběhu dvou dní snaží veřejnosti představit jiným způsobem. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem.

Víkend otevřených zahrad si klade za cíl zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech, představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést lidem zážitek z poznání.

Kdo se může přihlásit?

Víkend otevřených zahrad je určen jak pro veřejné, tak i soukromé zahrady a parky, které mohou nabídnout něco zajímavého, např. ekologický přístup, nevšední design, dendrologickou sbírku, či jsou historicky významné nebo se za nimi skrývá zajímavý příběh. Do akce se mohou zapojit jakékoliv objekty od zámeckých a veřejných zahrad a parků, náměstí, historických hřbitovů, klášterů, arboret a botanických zahrad přes komunitní a přírodní zahrady, květinové farmy a ovocné sady až po zahrady umělců.

Víkend otevřených zahrad a vstupné

Pro mnoho lidí může být zavádějící celý název akce a mohou se domnívat, že vstup do zahrady je vždy zdarma. Myšlenka byla přebrána z Anglie a stejně tak její název. V Anglii se otevírají běžně nepřístupné zahrady, tedy ty, do kterých se během roku běžně nedostanete – v tom spočívá „otevřenost“ (vstup zdarma být může, ale nemusí). Lidé si zde kupují průkaz, který jim umožňuje do těchto zahrad vstoupit. V České republice tolik zpřístupněných zahrad nemáme, a tak se organizátoři snaží během víkendu lidem poskytnout nadstandardní program v podobě komentovaných prohlídek, koncertů, divadla a podobně. Proto vstupné záleží na majitelích a často slouží k pokrytí nákladů na doprovodný program.

Výběr z programů

Národní památkový ústav se zúčastní s řadou svých objektů. Neoficiálně byl Víkend otevřených zahrad zahájen již ve čtvrtek 8. 6. 2023, slavnostním otevřením nově rekonstruované oranžerie u zámku Letohrad. Tradičně můžete navštívit Květnou a Podzámeckou zahradu v Kroměříži. Komentovaná prohlídka proběhne například v bylinkové zahradě hospitálu Kuks nebo ve Vile Stiassni v Brně.

V Akademické zahradě Mendelovy univerzity v Lednici budou probíhat prohlídky Tematických zahrad – Labyrint přírody a ráj zahrad. Zajímavý jistě bude i program v zahradách zámku ve Velkých Opatovicích.

Letos stojí za zmínku i Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci. Stejně tak mnoho inspirace pro zahradničení můžete načerpat v komunitních zahradách sdružených ve spolku Kokoza. V Jihomoravském kraji můžete mimo jiné navštívit Bylinkovou zahradu ve Valticích.

Návštěvníci mohou obdivovat i spoustu zahrad soukromých, v každém kraji se k Víkendu otevřených zahrad přidávají i nadšenci z řad laiků.

Zdroj: vikendotevrenychzahrad.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také