Zahrada, která kvete od jara do podzimu? Pořiďte na ni ty správné květiny

Každý má svou představu o krásné zahradě. Někdo dává přednost rostlinám, jejichž květy vykvétají jemnými pastelovými tóny, druhý preferuje dokonce záhony, vyladěné jen do jedné barvy. A někomu se líbí veselý, možná až rozpustilý, gejzír barev všech odstínů a bujně rostoucí trvalky, doplněné něžnými letničkami, které se vzájemně proplétají a doplňují. Pokud by se vám líbila právě taková pestrost, máme pro vás pár tipů a v galerii i spoustu nádherných fotografií plných inspirace.

Milujete změnu a rádi si hrajete s barvami? Líbí se vám, když máte kolem sebe spoustu květin? Vytvořte si pestré záhony, které budou postupně nakvétat od brzkého jara do pozdního podzimu.

Žluté a oranžové květy propůjčí zahradě odlesk slunce

Chcete-li mít při pohledu na svou zahradu stále dobrou náladu, nesmí na ní chybět květiny v zářivě žluté a oranžové barvě. Hned zjara se můžete těšit z rozkvetlých narcisů, petrklíčů i tulipánů. Velmi brzy se přidají také macešky a žluté irisy.

V létě rozkvetou žluté slunečnice, léčivý měsíček i rozporuplné afrikány. Jejich vůně nepatří mezi ty nejoblíbenější, ale vše vynahrazují velkým množstvím půvabných květů. A dokonce nám umí prokázat nejednu službu. Od nás odpuzují komáry a od ostatních květin a zeleniny zase slimáky. Pozornost umí strhnout jen na sebe. Do pestrých záhonů můžete vysadit i vysoké divizny. Jejichž zářivě žluté květy jsou mimořádně léčivé.

Pozdní léto pak přinese oblíbené rudbekie nebo rozevlátá květenství zlatobýlu. Podzim pak nádherné jiřiny a velkokvěté i drobnokvěté chryzantémy, které známe všichni i pod názvem listopadky.

Červené a rudé květy budou působit ďábelsky smyslně

Brzké jaro červené příliš nefandí, snad první opravdu výrazné červené květy mají tulipány. Během léta však červené a rudé odstíny mívají křehké vlčí i zahradní máky, květiny se jménem hořící láska neboli kohoutek, kokardy a hvozdíky. Mezi letničkami najdete cínie a šalvěje zářivé. Červenými květy vykvétá i nevadlec a na podzim astry. Také podzimní jiřiny dokážou vykvést všemi odstíny červené barvy až po temně rudou.

Růžové květiny přidají nádech romantiky

Pokud jste opravdu hodně odvážní, co se týká barevnosti květinových záhonů, vysaďte mezi žluté, oranžové a červené květiny i ty, které vykvétají barvou růžovou. Tato barva zjemní celkový vzhled zahrady.

Na jaře vykvétají růžové hyacinty a tulipány, později jemnolisté pařížské kopretiny i starosvětské hledíky. Nádherné jsou i orlíčky, náprstníky, třapatkovky nebo plamenky neboli floxy. Nezapomeňte ani na éterickou čechravu a vytrvalé hrachory. Hrachory, pěstované jako letničky mají méně květů, ale zase krásně voní stejně jako fialy letní.

Na podzim rozkvetou růžové astry, jiřiny i chryzantémy.

Barevnou magii umocní modré a fialové odstíny květů

Kombinace světlých i tmavých fialových tónů, spolu s nebesky modrou barvou květů způsobí, že si na zahradě budete připadat jako v zemi plné kouzel. Skutečně modrou barvou sice příroda šetří, ale přidáte-li k ní fialovou, výběr květin bude bohatší. Na sklonku zimy rozkvetou první krokusy, přidají se modřence, ladoňky, později i nádherně voňavé fialky nebo něžné podléšky a hyacinty. Později rozkvetou křehké květy orlíčků.

Letním zahradám mohou kralovat ostrožky, pěstované jako letničky, nebo mohutnější trvalky, ale také temné oměje. Na ty si dávejte extra pozor, jsou totiž mimořádně jedovaté. Nezapomeňte ani na nepřehlédnutelnou krásu lupin neboli vlčích bobů i mnohem jemnějších šalvějí a agastache. Poměrně málo pěstované jsou doposud sporýše argentinské, známé stále ještě více pod svým latinským označením Verbena bonariensis. Jsou to trvalky, které se však v našich podmínkách často pěstují pouze jako letničky.

Na podzim se přidají v kvetení tradiční astry nebo trvalky, známé pod označením podzimní astry.

Rostliny s pestrými listy

Nejen květy, ale i listy umí hrát všemi barvami. Stačí, když volná místa v záhonech trvalek a letniček vyplníte dekorativními batáty, jejichž listy bývají od světle zelenožluté přes tmavě zelenou až k vínové. Nejrozmanitější barvy listů však nabízejí africké kopřivy. Přes léto je můžete pěstovat i volně na záhonech, bohužel však nejsou mrazuvzdorné. Na zimu je vsaďte do květináče a pěstujte doma za oknem. Pro barevné listy můžete pěstovat i dlužichy.

Zdroj: Autorský článek Simona Sedláčková


Přečtěte si také