6 nejlepších psích plemen pro začátečníky i městské chovatele

Přemýšlíte, že vám doma schází věrný psí kamarád, ale zatím stále netušíte, které plemeno je pro vás to pravé? Pokud nemáte s chovem psů žádné zkušenosti, bylo by asi troufalé pořizovat si velkého a ostrého psa. Máme pro vás výběr plemen, která jsou přirozeně lehce ovladatelná a relativně mírná. Výborně se hodí nejen pro začínající chovatele, ale dokonce i do městského bytu.

Mezi všemi plemeny se najdou jedinci klidní a poslušní a naopak divočáci, se kterými není snadné pořízení. Ovšem každé plemeno má svá specifika a určité povahové rysy se u psů srodokmenem dají předpokládat.

První pes

Nejprve si musíte promyslet, jak velkého psa si chcete pořídit. Pro začátečníky se doporučují plemena menšího vzrůstu. Pokud se takový psík vymkne kontrole a nový páníček ho přes všechnu snahu nezvládne správně vycvičit, nebudou následky tak tragické. Malého psa dokážete udržet na vodítku. Musíte si uvědomit, že i relativně malý pes vážící okolo deseti kilogramů dokáže vyvinout obrovskou sílu a dítě nebo staršího člověka klidně porazí a na vodítku odvleče. I mezi menšími plemeny se však najdou taková, která se vyznačují paličatou povahou a jejich výcvik vyžaduje větší zkušenosti. Jack Russell teriéři, bíglové a jezevčíci jsou sice relativně malí, ale do rukou začátečníků pro svou komplikovanou povahu rozhodně nepatří. A naopak je tu několik plemen, u kterých si můžete být skoro jisti, že je snadno zvládnete i bez předchozích zkušeností se psy. Jsou to rasy, které se vyznačují menší fyzickou silou i postavou a vyrovnanou a klidnou povahou. Ani takové psíky však nemůžete nechat vyrůstat jako dříví vlese. Základní výcvik vyžaduje každý pes, ale stím vám mohou pomoci profesionální cvičitelé.

Kavalír King Charles španěl

Kavalír King Charles španěl (Cavalier King Charles Spaniel) patří mezi nejklidnější a nejpřizpůsobivější psy. Nevyžaduje dlouhé procházky, pokud mu je nemůžete dopřát, ale na druhou stranu se velmi rád zapojí do hry, a dokonce i do psích sportů, jako je třeba agility. U kavalíra skutečně platí, že jaký pán, takový pes.

Na druhou stranu mají tito psíci velké nároky na péči o srst, která se musí nejlépe každý den kartáčovat. Srst másklony kplstnatění, především pod ušima a vtříslech.

Kavalíři patří mezispolečenská a přátelská plemena, jsou absolutně neagresivní a neútoční. Jsou velmi milí a přítulní a svou rodinubezmezně milují. Kavalíři jsou psi smečkoví, což se projevuje i věčným sháněním rodiny – smečky ksobě, na procházkách mají rádi všechny členy tlupy pohromadě.

Mnozí kavalíři však špatně snášejí dlouhou samotu. Je vhodné chovat více kavalírů najednou, jejich vzájemná snášenlivost je téměř absolutní.

Havanský psík

Báječný společník i ke starším lidem nebo k dětem, který vypadá jako kulička chlupů. Těch se však ve své domácnosti nemusíte obávat. Výhodou havanského psíka je, že vůbec nelíná, všechny vypadané chlupy zůstanou při vyčesávání na hřebenu. Srst by se však neměla stříhat, pouze zastřihovat voblasti tlapek a nad očima.

Jedná se o veselé a hravé psíky smilou povahou. Jsou velmi závislí na svém páníčkovi a změnu majitele nesou velmi špatně. Výborně se hodí i ke starším lidem, protože nevyžadují žádné dlouhé procházky a sportovci se mezi havanskými psíky také nevyskytují. Hodí se i květším dětem.

Havanský psík rozhodně není žádný hlídač, i když štěkat umí velmi vydatně. Především tehdy, když si vynucuje pozornost svého pána. Toto plemeno vychází velmi dobře skočkami a dalšími zvířecími členy rodiny. Velkých psů se občas bojí, a tím pádem na ně útočí. Podobnému chování se však dá předejít důslednou výchovou a socializací od útlého věku.

Mops

Chov mopse je většinou velmi jednoduchý, nevyžaduje téměř žádný výcvik, ke spokojenému soužití srodinou a okolím mu stačí zvládnutí několika základních povelů. Jedná se o velmi klidné, bezproblémové a vyrovnané plemeno bez zbytečného štěkání, nemá ani sklon kničení domácnosti, a to ani ve štěněcím věku.

Mops se skvěle hodí pro každého, kdo od psa nevyžaduje sportovní výkony, ale naopak potřebuje klidného domácího společníka. Pro svou snadnou ovladatelnost a pohybovou nenáročnost je ideální i pro starší seniory.

Srst nevyžaduje téměř žádnou péči, postačí jen občasné vyčesání. Mopsové mají krátkou, měkkou a hladkou srst v barvě stříbrné, apricot, béžové nebo černé. Nevýhodou této srsti je dost velké línání.

Pudl

Pudlové patří podle všech žebříčků mezi nejchytřejší psí rasy, snadno se učí a přes svůj aristokratický vzhled umějí být i psy pracovními, jsou naprosto přizpůsobiví.

Pudl je věrný, učenlivý a velmi snadno se cvičí, je velmi vhodný i pro začínající chovatele. Ne nadarmo jsme se spudlíky mohli setkávat vcirkusech a varieté. Jsou to velmi příjemní společníci, dokonale přizpůsobiví životnímu stylu svého pána. Zpudla vychováte aktivního sportovce i gaučového povaleče.

Pudlové dokážou být až nečekaně houževnatí, vytrvalí a odolní, pro svou chytrost a učenlivost se dají využít i jako asistenční psi. Jsou to psi velmi závislí na svém majiteli, jsou milí a přítulní, vždy sdobrou náladou, vždy ochotní ke hře. Rádi aportují míčky.

Srst pudlů je velmi náročná na úpravu, musí se pravidelně zastřihovat a denně vyčesávat. Na druhou stranu pudl vůbec nelíná.

Boloňský psík

Boloňský psík patří mezi malá a přizpůsobivá plemena, která se ráda zabydlí v rodině s dětmi, ale jsou i skvělými společníky starších lidí, kteří budou mít dostatek času pro jejich citlivou duši.

Boloňský psík patří mezi velmi citlivé a inteligentní psy, kteří se naprosto bez problémů přizpůsobují svému majiteli, vjehož společnosti chtějí neustále být. Samota jim moc nesvědčí. Vrodině mohou žít boloňáčci i sdalšími zvířaty či malými dětmi, mají nekonfliktní povahu. Výchovaboloňského psíkanevyžaduje žádnou velkou námahu, plně si vystačíte sdůsledností a kapsou plnou pamlsků. Jsou to přirozeně inteligentní psíci, kteří dávají přednost spíše klidnějšímu způsobu života.

Srst boloňského psíka je pouze čistě bílá či žlutavá a pro svou hustotu vyžaduje pravidelnou péči, tedy vyčesávání a střih.

Papillon

Papillon je méně známé plemeno, ale je snadno rozpoznatelný podle velkých uší tvaru motýlích křídel s dlouhou srstí.

Papillon je zvídavý, hrdý a sebevědomý psík, který se dobře snáší sostatními psy. Má živou, elegantní povahu a je snadno vycvičitelný. Hodí se kodrostlým dětem. Velmi malé děti mohou být pro tak drobného psíka přece jen nebezpečné. Je velmi dobrý hlídač, který si chrání svoji rodinu.

Papillon miluje pohyb a svému pánovi bude vděčný za každou procházku. Vzhledem kjeho velikosti je až překvapivé, jak dobře se může uplatnit vpsích sportech, jako je agility, obedience, dogdancing, nebo dokonce coursing.

Papillon má lesklou, bohatou, vlnitou srst, která se musí pravidelně vyčesávat. Vzhledem ktomu, že má papillon srst bez podsady, hrozí mu při nízkých teplotách prochladnutí. Je tedy lepší psíka oblékat do kabátku a nepromokavé pláštěnky.

Další psí plemena, kterým se bude líbit vměstském bytě a hodí se i pro začínající chovatele

Mezi velmi oblíbená městská plemena psů patří i co do velikosti drobný yorkšírský teriér nebo ještě menší čivava. Ale nenechte se mýlit jejich vzrůstem. Obě plemena se umí prosadit. Většinou se bojí velkých psů, proto na ně štěkají a útočí. I u nich je důsledná výchova zcela nezbytná.

Dále je do městského bytu i pro začínajícího chovatele vhodný například maltézský psík. Jeho jedinou nevýhodou je opravdu hodně náročná péče o dlouhou srst.

A pak je tu ještě skupina bezsrstých psů, kdy je absence srsti přímo předurčuje kbydlení vbytě. Například čínský chocholatý pes bývá velmi mírný, tichý a středně aktivní. Jen pozor na jejich citlivou kůži, o kterou je třeba hodně pečovat a chránit před sluncem i chladem.


Přečtěte si také