Vše o houbách

16. srpna 2019 11:00

Markéta Kašková

Kde aktuálně rostou houby? Daří se Plzeňskému a Jihočeskému kraji

Pokud jste už ztráceli veškerou naději, že letos houbovka z čerstvých hřibů nebude, můžete smutek odložit a začněte brousit nožíky, protože houby rostou! Vyplatí se však znát místa, kam se za nimi vypravit. Jaké houby hledat?

Léto bylo pro houbaře z celé republiky velmi nepříznivé. Sucho a horko houbám nepřálo a my mohli jen doufat v první silnější déšť a ochlazení. Čekání se vyplatilo a nyní se radujeme zprvních větších lesních úlovků. Prudké ochlazení a vydatné srážky na řadě míst České republiky hrají houbařům do karet. Příjemné teploty kolem 20 °C jsou pro houby přímo ideální. Kam tedy na ně?

Nejpravděpodobněji narazíte na praváky, kováře, lišky, babky a strochou štěstí můžete najít i kotrč, kterému se letos velmi daří.

KRokycanům na hřiby

Pokud jste zPlzeňského kraje, máte vystaráno. Vyplatí se zajet do lesů u Rokycan, kde můžete narazit na pravé hříbky.

Kolem Tábora rostou

Jihočeskému kraji se také daří. Kolem Choutnicka, Chýnova a Dolní Lhoty narazíte na pravé hříbky, kováře a babky. Štěstí však nehledejte kolem Třeboně, kde si na pravou nadílku budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Bavorov hlásí lišky

Pokud se vydáte na jihovýchod od Strakonic, můžete si doma dopřát liščí omáčku. Těm se totiž kolem Bavorova daří. Najdete tam i hříbky. Takže košík do ruky a šťastný lov!

Pokud se nebojíte sbírat i méně známéhouby, zkuste například šiškovec nebo jedlé muchomůrky.


Přečtěte si také