Obývací pokoj

11. srpna 2017 16:00

Tereza Javorová

Kožená sedačka: Je krásná, ale budete ji milovat?

Kožená sedačka byla před dvaceti lety synonymem zbohatlického luxusu. Jedno jak málo pohledná, trůnila uprostřed nevelkých obýváku a hlásala: "my na to máme”. Dnes je kožený sedací nábytek relativně dostupná a konečně i vkusná volba. Budete ale koženou sedačku milovat?

Kožená sedačka si opravdu zaslouží jistou rehabilitaci pověsti. Není třeba si hned představovat těžký styl anglických knihoven nebo naopak červenou “nádheru” let osmdesátých a devadesátých, budiž jim odpuštěno. Pokud si vezmou kůži do kuchyně opravdoví mistři designu, stvoří dokonalost, o které nebude pochyb. Vyšší pořizovací cena v případě kůže stále zůstává, ale pokud ji rozmělníte do mnoha a mnoha let, které kožená sedačka vydrží, vyplatí se. Pak ale musíte o to lépe volit a pořídit si kus, o kterém nebudete pochybovat ještě za desetiletí.

Výhody

Kůže je přírodní materiál a tak se také v interiéru chová. Evokuje luxus, kvalitu a stabilitu vkusu majitele. Je noblesní a reprezentativní. Má své specifické fyzikální vlastnosti a i když podléhá, jako vše, zubu času, může se dočkat namísto “odrbaného” vzhledu nádherné patiny, na kterou budete spíše pyšní. Kůže je také odolná a méně savá než textilie, což oceníte, máte-li temperamentní děti. Pokud budete opravdu investovat do kvality, nemusíte se bát ani pocitu “studeného” povrchu. Dobrá kůže totiž dýchá a bude vám na ní jistě příjemně i teplo.

Nevýhody

Tento seznam bude možná maličko delší. V první řadě, jakmile se v horkém létě posadíte v krátkých kalhotách, přilepíte si stehna a nebude to nic příjemného. To se děje kvalita nekvalita. Řešením je samozřejmě nějaká textilie v sedací části, ale proboha proč? Kůže bohužel v tomto případě není nejhygieničtější volbou. Pak tu máme fakt, že když se sedačka poškodí, na rozdíl od látkové, to bude problém. Nepřečalouníte ji raz dva. Při vážném poškození by se rozpočet na údržbu sedací soupravy tak rozbujel, že i s pořizovací cenou by to byla raketa přímo na měsíc. Kožená sedačka také potřebuje prostor. Její královské veličenstvo určitě nevynikne v obýváčku jako dlaň. Potřebuje údržbu, ale to i nábytek s textilní úpravou. Když vás přestane bavit, těžko ji předěláte. A návštěva, na kterou vyjde přespávání na kožené perle vašeho bytu, asi nebude nejšťastnější…

Foto: istock.com

Co musíte vědět?

- pokud je povrch kůže s drsnou úpravou, čistí se velmi špatně.

- nekupujte koženou sedačku od výrobce, který nemá vlastí čistící prostředky

- ve srovnání s textiliemi je kůže studená

- kůže nedrží tolik prachu, nechytá zvířecí chlupy a neusídlí se v ní roztoči.

- pokud si pořídíte koženku nebo eko kůži, na dobré vlastnosti kožené sedačky zapomeňte

(ku)

Další články:


Přečtěte si také