PŘED a PO: Podívejte se na proměnu bytu pro handicapovanou Andrejku v Jak se staví sen

Panelákový byt potřeboval kompletní rekonstrukci. Vůbec nesplňoval nároky na bezbariérové bydlení. To se změnilo s proměnou v pořadu Jak se staví sen.

Andrejka se narodila drogově závislé matce, která dceru zanechala v porodnici. Lékaři holčičce diagnostikovali mozkovou obrnu a obávali se, že dívka bude postižená mentálně i fyzicky. Nakonec se potvrdilo „pouze“ fyzické postižení.

Když byl Andrejce rok, vzala si ji do péče paní Jitka. Začala ji vychovávat s tehdejším manželem, který ale náročnou situaci nezvládl, a paní Jitka zůstala s Andrejkou sama. Navzdory postižení je Andrejka aktivní školačka, která se učí anglicky, chce být překladatelkou, zbožňuje Velkou Británii a je fanynkou kapely One Direction. Ta se objevila i na fototapetě, kterou designéři v rámci proměny vyzdobili Andrejčin pokoj.

Původní nábytek byl už starý a ošuntělý. Problémem se také stala koupelna s vanou. Andrejka při koupeli potřebuje asistenci a pro Jitku bylo čím dál tím těžší dceru do vany zvedat. Designéři se tak zaměřili i na koupelnu, které dodali bezvaničkový sprchový kout. Ten umožní, aby se Andrejka zvládla umýt bez asistence maminky.

Nová podoba je přizpůsobena speciálním potřebám Andrejky, Foto: archiv Prima

Proměnou prošla také kuchyň s obývacím pokojem a Andrejka konečně dostala svůj vysněný pokojíček. Doposud spala s maminkou v ložnici. V dětském pokoji zůstala zdravotní postel, ale přibyly fototapety, skříně, které může pohodlně otevřít i pohovka pro chvíle odpočinku.

Podívejte se do galerie, jak byt vypadal před proměnou a po ní. Porovnejte, jaká je to změna:

(red)

Další články:


Přečtěte si také