Proměny a rekonstrukce

20. února 2018 06:00

Tereza Javorová

PŘED a PO: Fotogalerie proměny bytu 3+1 pro babičku s vnoučaty v Jak se staví sen

Podívejte se na fotogalerii z proměny bytu 3+1 pro babičku s vnoučaty v pořadu Jak se staví sen - extra.

Jak proměnu hodnotí tým designérů?

"Proměna byla náročná, z počátku trochu protrpěná, bylo těžké uchopit zadání, skloubit dohromady tři světy, tři různá zadání tří lidí do jednoho bytu tak, aby to nebyl pelmel nesourodých interiérů," říkají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka, kteří stojí za proměnou bytu."Hledali jsme cestu, jak splnit jejich očekávání, každému ze členů rodiny jsme chtěli vytvořit na míru jejich svět, ale každý si žije v tom svém. Anička v metalovém, Ondra v bojovém, babička s panenkami. Věděli jsme hned, že obětujeme obývací pokoj ve prospěch pokojíčku pro Aničku, tak, aby obě děti měly pokoj stejně velký, a babičce vytvoříme zákoutí u kuchyně namísto miniložnice. Byt byl dispozičně špatně řešený."

Skoro dospělé děti vyžadovali vlastní soukromí, a tak se obývací pokoj se tak změnil v dětský pro Aničku. Designéři probourali příčku mezi kuchyní a ložnicí, a vytvořili tak spojitý prostor pro babičku.

Ondry pokoj, takzvaný boxerský, je připomínkou boxerského ringu. Místo postele má vysokou velkou matraci lemující lany, aby připomínala ring. Dalším fragmentem je plechová skříň, která vždy bývala v šatnách. Místo lustru je umístěn větrák. Anička má pokoj ve stylu metalu. Designéři vytvořili dvojsmyslnou paralelu mezi metalem, hudebním stylem a metalem, kovem jako materiálem. Kovová je postel s nebesy, černý kov je na světle, zrcadle, kovové jsou i barevné skříňky. I přesto, že základní barvou byla černá, pokoj nepůsobí tmavě a smutně.

Kuchyň pro babičku navazuje na chodbu, je světlá, v kombinaci se světlým dřevem na stěně. "Její sbírku panenek jsme umístili na polopříčku mezi kuchyní a jídelním stolem. Spaní je vyřešeno rozkládací sedačkou pro každodenní spaní. Prostor babičky není nikterak velký, ale je důmyslně, účelně navržen. Kuchyň s jídelním koutem je pojata zlehka secesně, sbírka panenek je připomenuta v obrazech od Alfonse Muchy na stěně za jídelním stolem," popisují Kamila s Františkem.

Podívejte se na fotogalerii z proměny, jak byt vypadal před rekonstrukcí a po ní. Jak se vám líbí?

(red)

Další články:


Přečtěte si také