Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Renovujte a šetřete. Zkuste RAW styl a využijte nedokonalostí svého domu. Máme 5 tipů, jak na to

Tapety potřebují strhat, stěny znovu vymalovat, koukající cihly ze zdí zakrýt omítkou. Vůbec ne! Raw styl, který má blízko k rustikálnímu stylu, říká, že nedokonalost je krásná. Krom toho, že patina vypadá nádherně, ušetří peníze i čas.
Vydáno: 10.04.2018
Jak využijete raw styl u sebe doma?
Jak využijete raw styl u sebe doma?

Pokud bydlíte ve starším, nebo dokonce historickém domě, raw styl dokáže divy. V panelových domech se bude aplikovat špatně. Jeho základem jsou totiž staré, ideálně opotřebované stěny. Namísto abyste se škrábali s omítkou a nanášeli novou a na ni ještě malbu, necháte zub času, aby se do zdi dále zakusoval. Výsledkem bude otlučený, ale originální vzhled. 

Nechávejte oprýskané stěny

Pokoji dodají nádech historie a mystičnost. Jsou ty zbytky květinových tapet po babičce? Kolik let tu asi stojí tahle kamenná zeď? Opotřebovaný vzhled můžete ale kombinovat i s čistou výmalbou, kdy odhalíte jen část zdiva a zbytek necháte třeba sněhobílý. Vytvoří to velice zajímavý kontrast. 

Můžete kombinovat oprýskané plochy stěn s čerstvou výmalbou Foto: Můžete kombinovat oprýskané plochy stěn s čerstvou výmalbou. Foto: Pinterest.com

Patina vypadá úžasně se starým nábytkem i s moderním

Jak patinovat stěny? Zašlý vzhled jako ze zámku vytvoříte snadno, potřebujete jen vodu a barvu

Nakupujte použitý nábytek

Raw styl ale nemusíte aplikovat jen na stěny. Pokud zařizujete pokoj, podívejte se po bazarech a anticích, mnohdy tam najdete nábytek, který stačí jen očistit a postavit do místnosti. Pokud mu chcete dodat patinu, odstraňte část barvy smirkovým papírem. Nákupy nábytku z druhé ruky ušetříte a mnohdy se vám podaří dodat pokoji nezaměnitelný vzhled. 

Patinu můžete vytvořit i dodatečně Foto: Patinu můžete vytvořit i dodatečně. Foto: istock.com

Nábytek ze starožitnictví dodá bytu originalitu

5 triků, jak nakupovat ve starožitnictvích. Sežeňte originální nábytek za dobré ceny

Hledejte na půdách

Zejména dekorace najdete na půdách anebo ve sklepích. Nebudou vás tak stát nic, a když je umyjete, vyčistíte a případně znovu natřete, získáte kousky, které nikdo jiný doma nebude mít. Můžete je navíc využít i na DIY projekty. Když něco zkazíte, nebude vás to mrzet. 

Nevyhazujte staré věci!

Pokud máte tyto věci doma, nevyhazujte je. Mohou mít velikou cenu

Zaměřte se i na exteriér

Opadávající omítku využijte ve svůj prospěch. Je jasné, že nemůžete nechat dům, aby na vás spadl, ale lehce poškozená fasády není problémem. Zvlášť pokud se naučíte z nedostatku udělat přednost. Exteriéry se dají doplnit starým venkovním nábytkem, velkými květináči s rostlinami, případně pusťte popínavé květiny, aby se vyšplhaly po stěnách nahoru. Tady se inspirujete zejména anglickým venkovem. Všichni ho známe z knih a seriálů. Zastaralý vzhled je tam předností. 

Popínavé rostliny na starých zdích vypadají skvěle Foto: Popínavé rostliny na starých zdích vypadají skvěle. Foto: istock.com

Myslete na detaily

Raw styl můžete využít i v takových detailech, jako je nádobí. Antiky jsou plné starého skla nebo porcelánu. Stačí ho umýt, případně vydezinfikovat, a dál využívat. Že nebudete mít set se všemi stejnými talíři, je úplně jedno. Jak už jsme říkali, nedokonalost je krásná. 

Pokud používáte staré nádobí, nemusí se jednat o kousky z jednoho setu Foto: Pokud používáte staré nádobí, nemusí se jednat o kousky z jednoho setu. Foto: istock.com

Další články:

Zastavte čas!

Retro styl: Zastavte doma čas a svezte se na uklidňující vlně nostalgie

Rustikální styl umí být moderní

Jak na rustikální styl: 11 triků, které přinesou domů přírodu i venkov

Industriální styl vás bude bavit

10 kroků k industriálnímu stylu. Jak zařídit minimalistický, a přitom bohatý interiér?

Článek je zařazen v: styl , obývací pokoj , design , raw , interiéry

reklama