Obývací pokoj

13. prosince 2017 07:59

Matouš Hartman

Jak patinovat stěny? Zašlý vzhled jako ze zámku vytvoříte snadno, potřebujete jen vodu a barvu

Vymalovat byt může být náročné a mnohdy drahé. Pokud se navíc rozhodnete, že se do toho pustíte sami a nemáte zkušenosti, výsledek může být až katastrofální. Jenže je tu způsob, jak využít toho, že neumíte malovat a docílit originálního vzhledu.

Zkuste zdi napatinovat. Dejte jim vintage vzhled, který se náramně hodí jak k industriálním prostorům, tak ke křehčím zámeckým interiérům, a dobře vychází i s barokně vypadajícím nábytkem.

Základem je stěna, z níž vůbec nemusíte seškrabávat původní nátěry. Na rozdíl od klasické malby, u níž je žádoucí perfektní hladký výsledek, tak odpadá asi ten nejotravnější krok, při kterém si užijete jen málo zábavy. Pokud se vám kus nátěru odloupne a odkryje se tak původní výmalba, nevadí to, pro starý vzhled to je jedině dobře.

Vybranou barvu – my doporučujeme spíše krémové odstíny, šedou nebo šedomodrou, zkrátka nic sytého, výrazného nebo nedejbože oranžového – nanášejte na stěnu v nepravidelných tazích válečkem. Můžete zkusit dělat třeba velká písmena Zet.

Foto: istock.com

Potom ale přichází ta nejdůležitější část. Vezměte rozprašovač naplněný obyčejnou vodou a tu nastříkejte na malbu. Pozor, je nutné, aby malba byla ještě vlhká, jinak opotřebovaného efektu nedocílíte. Je tak lepší postupovat po jednotlivých zdech, než vymalovat celou místnost a pak aplikovat vodu z rozprašovače.

Takhle na to, Foto: pinterest.com/hadasycuscus

Další ukázky stěn s patinou najdete v galerii:

Další články:


Přečtěte si také