Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Trendy

Jak na rustikální styl: 11 triků, které přinesou domů přírodu i venkov

Krb, velké pohodlné křeslo, nábytek z masivu. Rustikální styl nás vrací do starých dobrých časů a do venkovských chalup. Je to rozhodně jeden z nejromantičtějších a nejvlídnějších stylů. Nesmí ale sklouznout ke kýči. Přece jen nežijeme v pohádce (i když bychom mnohdy chtěli).
Vydáno: 07.03.2018, Matouš Hartman
Rustikální styl umí být moderní

Rustikální styl se inspiruje venkovem, jeho tradicemi, jeho staletími prověřenými stavbami a nábytkem. Nabízí i výhodu nadčasovosti a použití materiálů s dlouhou životností zajistí, že nebudete muset vybavení brzy měnit. Je to styl pro ty, kteří se nabažili experimentů a chtějí se vrátit ke kořenům. Navíc rustikální styl vůbec neznamená, že si na strop dáte dřevěné obklady, do obýváku samorost a za okna červené muškáty. Může působit velice elegantně, a pokud chcete, i současně. 

Přírodní materiály

Jen těžko si lze představit lesklé závěsy nebo betonovou stoličku v rustikálním interiéru. Používejte materiály, které mají k přírodě blízko, v textiliích to bude bavlna, len nebo vlna, žádné umělotiny. Nábytek zase voltě zejména dřevěný, ale to neznamená, že nemůžete použít kov. Můžete, ale šetřete s ním. 

Propojení s přírodou je pro rustikální styl zásadní Foto: Propojení s přírodou je pro rustikální styl zásadní. Foto: Pinterest.com

Dřevo

Tohle je základní stavební materiál rustikálních interiérů. Objevuje se na nábytku, obkladech, doplňcích, dekoracích. A to často ve své surové podobě. Nepoužívejte zbytečně moc patiny nebo barevných nátěrů a laku, jinak docílíte nevkusu víkendových chalup a ne rustikálního vzhledu. 

Dřevo je základním materiálem Foto: Dřevo je základním materiálem. Foto: pinterest.com/CudedArt

Pohodlné křeslo

Robustní ušák do rustikálního interiéru patří. Můžete sáhnout po hnědém koženém klubovém křesle anebo po nějakém látkovém třeba s květy. Květinový vzor se do venkovského interiéru hodí.

Kožené křeslo v hnědé barvě je nadčasovým kouskem Foto: Kožené křeslo v hnědé barvě je nadčasovým kouskem. Foto: pinterest.com/modernchairs.eu

Krb nebo kamna

Pokud vám to domov umožní, určitě si krb anebo krbová kamna pořiďte. Kamna jsou často vybavena plotýnkou na vaření, takže získáte nejen uklidňující pohled do plápolajícího ohně, ale také si budete moct uvařit a ušetřit za energii, kterou by spolkl sporák. 

Pohoda u kamen je velké lákadlo

Krb, nebo krbová kamna? Přečtěte si pro a proti

Kožešiny a kůže 

Pokud se vám to nepříčí, pořiďte si místo koberce kožešinu anebo kůži. Nezapomínejte, že se prodávají i umělé kožešiny a kůže, kterými se dají ty zvířecí nahradit. 

Umělé kožešiny už dnes vypadají jako pravé  Foto: Umělé kožešiny už dnes vypadají jako pravé. Foto: pinterest.com/LauraTracey

Dekorace z přírody

Co takhle paroží nebo vycpaného bažanta na zeď? Podívejte se po vetešnictvích, mnohdy se tam takové kousky objeví. Dekorace jako z hájovny k rustikálnímu stylu ladí.

Trofeje pořídíte i ve vetešnictvích Foto: Trofeje pořídíte i ve vetešnictvích. Foto: istock.com

Porcelán 

Klasický cibulák je nejkrásnější. Můžete ho shánět po bazarech, stejně jako další český porcelán. Nebo si kupte nový set. 

Starý porcelán ani nemusíte mít v kompletních sadách. Sbírejte ho po starožitnictvích Foto: Starý porcelán ani nemusíte mít v kompletních sadách. Sbírejte ho po starožitnictvích. Foto: istock.com

Bílé stěny a tlumené barvy

Neexperimentujte s barvami. A pokud se jich vzdát nechcete, rozhodně je použijte na nábytku nebo doplňcích. Takové barevné stěny se k rustikálnímu stylu vůbec nehodí. Dejte přednost bílé, se kterou se také nejlépe pracuje. Co se týče vybavení bytu, nebojte se rozrazit barvu dřeva nějakým výrazným odstínem červené nebo modré. Rozhodně to ale nepřehánějte, jinak bude váš byt působit akorát bezradně. 

Tlumené barvy a bílé stěny se k rustikálnímu stylu hodí Foto: Tlumené barvy a bílé stěny se k rustikálnímu stylu hodí. Foto: pinterest.com/Decoesfera

Osvětlení 

Tradiční lustry s matnými skleněnými stínidly fungují skvěle, ale můžete sáhnout i po kovových lampách. Atmosféru dotvoří svíčky, které umístíte do luceren nebo do starodávných svícnů, které seženete třeba na blešáku za pár korun.

Lucerny navodí domáckou pohodu Foto: Lucerny navodí domáckou pohodu. Foto: Pinterest.com

Plédy a přehozy

Domácí pohodu zařídí hezká deka, přehoz anebo pléd. Vybírejte takové, které mají třeba tradiční kostkovaný vzor nebo tlumené přírodní barvy. Dejte také pozor na materiál a vyberte jen ty, které vás nebudou kousat. Na křesle před krbem se přece chcete do deky pořádně zachumlat.

Přehoz na postel zútulní každou ložnici Foto: Přehoz na postel zútulní každou ložnici. Foto: pinterest.com/ebay

Rostliny

Zapomeňte na exotické rostliny a sukulenty. Raději sáhněte po tom, co roste ve vašem okolí. Máme tu spoustu květin nebo rostlin, které vypadají krásně a ani nepotřebují takovou péči. Nebo pěstujte bylinky, ty navíc využijete i v kuchyni.

Květiny z naší přírody jsou nejhezčí Foto: Květiny z naší přírody jsou nejhezčí. Foto: istock.com

(mh)

Nebo je libo jiný styl? Inspiraci hledejte zde:

Industriální styl vás bude bavit

10 kroků k industriálnímu stylu. Jak zařídit minimalistický, a přitom bohatý interiér?

Lapače snů jsou symboly boho stylu.

Jste zasněný bohém? Vykouzlete si doma uvolněný boho styl. Přinese vám pohodu a štěstí

Nebylo by krásné bydlet v takovémhle bytě?

Bydlete jako na zámku. Francouzský styl je jednoduchý a přitom bohatý

Reklama
Článek je zařazen v: interiér, venkov, design, domov, rustikální styl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama