Péče o mazlíčky

13. července 2015 05:16

Markéta Zídková

9 vychytávek, které vám usnadní život s kočkou

Kočky jsou dost nezávislé.

S kočkami je těžké pořízení. Spolčují se proti domácím, jsou povýšenecké, otravné a vůbec se chovají asociálně. Pokud se jejich příznivce pokusí vystoupit na jejich obhajobu, ocitne se v argumentační nouzi – protože výše uvedené je zkrátka pravda.

Raději si tedy usnadněte život a namísto složitých polemik vyzkoušejte následující tipy, s nimiž na svou kočku možná vyzrajete. Tady přinášíme devět vychytávek, které se nám osvědčily. Zkuste je také.

1. Pijte z lahve

Bloggerka Rebecca Stokesová má sedmiměsíční kotě, které je podle jejích slov úžasné, ale zároveň je to také pěkný záškodník. „Je to první z mých koček, která nenechá sklenici vody na pokoji. Jakmile někam nějakou postavím, zvíře se přižene, rozlévá obsah a už postrkuje sklenici na kraj stolu, zvědavá co se stane, až spadne na zem.“ Z výše popsaného důvodu Rebecca pije už jen z lahve, kterou mezitím zavírá.

2. Stanovte hranice

Kočky se nestarají o to, co si myslíte, co cítíte nebo si přejete. To je vědecky dokázané. Pokud hned na začátku nestanovíte nějaká základní pravidla soužití, kočka se bude chovat tak, jako by to byla ona, kdo vede domácnost. „Pokusila jsem se naučit svého starého kocoura, aby mi lezl jen do spodní části postele. Výsledek je takový, že se mi nejednou válel přímo na polštáři. Což je moje chyba – meze je třeba stanovovat od kotěte,“ varuje Rebecca.

3. Drápky střihejte včas

I se střiháním drápků je třeba začít co nejdříve a dělejte to pravidelně. V opačném případě kočka pojme silné podezření, že jde k výslechu a tuto službu si poskytnout nenechá.

Důsledným stříháním odmala kromě obav předejdete i škodám na nábytku a dalším zařízení. Škrábance od kratších drápků jsou méně hluboké. „Kéž bych si to uvědomila už před dvěma gauči,“ povzdychla si v této souvislosti bloggerka Rebecca.

4. Dopřejte jim úkryt

Těžko se zlobit na kočku, že ve vaší nepřítomnosti tropí nepořádek, když ani nemá bezpečné místo, kam by zalezla. Nachystejte pro vaše zvíře jeden nebo lépe dva úkryty. Nestojí to mnoho úsilí a kočka to ocení.

5. Smiřte se s tím, co stejně nezměníte

Vaše kočka vždy bude podřimovat na vašem notebooku a nemá smysl jí to zazlívat.

Vždyť je to logické – laptop hřeje, je cítit vašima rukama a jedná se o věc, na kterou beztak tolik hodin denně upřeně zíráte.

Když vy milujete svůj počítač, ona jej také zbožňuje, je to přece váš miláček.

6. Pořiďte si prostředek na čištění skvrn

Kočky provází pověst čistotných a chytrých zvířat. Nezaslouženě. „Jen mé kočky už sežraly/vyzvracely následující: každá chlupy té druhé z nich, kukuřici, drobné mince, prasklé nafukovací balonky a spoustu dalšího. Pořiďte si čistič skvrn a usnadníte si život,“ radí Rebecca.

7. Nebuďte paranoidní

„Vaše kočka po vás nejde a nic vám nedělá naschvál, a to ani když podrápe vašeho přítele na choulostivých místech,“ upozorňuje Rebecca.

8. Vydržujte si nejméně dvě

Jakmile si pořizujete kočku, rovnou už jí shánějte druhou, s níž by se mohla kamarádit případně nesnášet. Kočky bývají občas rády samy, ale jsou chvíle, kdy si chtějí s někým hrát, což nemůžete být neustále jen vy.

9. Uvědomte si, že kočku nevlastníte, ale že s ní žijete

Přistupujte ke své kočce, jako by to byla nemožná spolubydlící. Uvidíte, jak se vám uleví. Vždyť i mezi lidmi se najdou tací, kteří po sobě nemyjí nádobí, nechodí z odpadky a ještě vám klidně zcela drze sní oběd ze stolu, když jdete otevřít sousedce.

Na kočku – stejně jako na spolubydlící – nemá smysl křičet kvůli každému drobnému neřádu, který napáchá.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky kočka

Přečtěte si také