Jak na to

27. února 2017 11:30

Jana Brass

Dejte doma papírům vale aneb Jak skoncovat s papírovým nepořádkem

Povalují se vám doma časopisy, letáky, papíry, pozvánky a kdovíco ještě? Poradíme vám, jak si s takovým papírovým nepořádkem poradit.

Žijeme v době digitálních technologií, a přesto se nám do rukou dostává stále dost nejrůznějších tiskovin. Dokonce si leccos tiskneme i sami, ať už v práci, nebo doma. Jenže co potom s tím vším, že?

Nepusťte nepořádek do bytu

Najděte si chvilku, kdy můžete ještě před překročením vlastního prahu vytřídit, co je pro vás z obsahu schránky a letáků nastřádaných za celý den opravdu důležité. Co nepotřebujete hned po vstupu do bytu či domu, vhoďte do nádoby, kterou máte pro recyklovaný papírový odpad, a dále vytřiďte, co si chcete jen přečíst (např. časopisy) a co vyžaduje nějakou reakci (např. Pozvánky).

Další radou je donesené tištěné informace umisťovat doma jen na jednom místě, v nějaké míse nebo krabici. Na konci dne si pak najděte chvilku, abyste obsah roztřídili a vyhodili, bez čeho se opravdu obejdete.

Papírová proměna

Důležité je také si uvědomit, že například došlé zásilky se vyndáním ze schránky proměnily v dokumenty a další informace. Minutka strávená uložením dokumentů do složek, kam patří, vás nezabije. Za to vám ušetří nepříjemné chvilky při pohledu na plný stůl všelijakých naditých obálek, které vás čím dál více odrazují, něco s nimi udělat.

Zpřehledněte pozvánky

Zbavit se papírových pozvánek a upozornění můžete rovněž přepsáním jejich obsahu v podobě poznámky do velkého nástěnného kalendáře. Výhodou je nejen méně papírů, ale také dobrý přehled, kdy, co a kde se koná. Plánování volného času je pak mnohem snazší.

Lapače odhozených tiskovin

Prázdné vodorovné plochy stolků, komod, poliček a parapetů jsou doslova magnetem pro pohození nepotřebného potištěného papíru. Zkuste je zaplnit něčím, co vám zabrání tam ještě něco přihodit. Zaplňte je třeba obrázky, stolními hodinami, stolní lampičkou, digitální meteostanicí, květináčem apod.

Všeho moc škodí

K menšímu papírovému zavalení našich domácnosti by také mohlo pomoci zamyslet se nad tím, zda je v naší (časové) moci přečíst tolik časopisů a novin, kolik bychom si přáli. Buďme střízliví a nechme si jen těch pár titulů, které časově pojmeme. Pak nám odpadne pocit provinění, že máme doma štos nepřečtených titulů, a také zoufalství, že přibývají další a další.

Využijte moderní techniku

Když už žijeme v digitálním věku, pak další pomocí před papírovou lavinou u vás doma je také digitalizace léty naskládaných důležitých dokumentů a tištěných informací. Uvolní se vám místo a navíc můžete takto převedené dokumenty a fotografie sdílet i s dalšími.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také