13. února 2017 13:37
Markéta ZídkováBez soli se doma neobejdete. 11 tipů, jak ji využít při úklidu
Vytíráte podlahu, myjete sporák, drhnete kachličky v koupelně – a na vše používáte běžné úklidové prostředky. Vším tím si tak do svého domova vnášíte chemii, jejíž zbytky tam zůstávají.
„Já, tatínku, já vás mám ráda jako sůl,“ řekla Maruška otci-králi v pohádce Sůl nad zlato. Hloupý král však nevěděl, jak moc je sůl důležitá, a nechal Marušku vyhnat a sůl všechnu zničit. Jakou udělal hloupost, mu došlo až ve chvíli, kdy se nemohl pořádně najíst, protože bez tohoto bílého zlata nic nechutnalo.
Bylo by škoda o sůl skutečně přijít, nepotřebujeme ji jen v kuchyni, je skvělým pomocníkem v celé domácnosti. Ocení ji všichni, kdo nechtějí doma používat agresivní chemické přípravky, které navíc často ani nejsou tak účinné jako obyčejná sůl. Někdy ani nevíme, jak se vyslovují všechny ty chemické látky, které jednotlivé přípravky obsahují, natož abychom věděli, co všechno provedou s naším tělem.
Takže pokud chcete udělat něco pro své zdraví své, svých dětí a životní prostředí, vyzkoušejte sůl. Tu lze pro lepší výsledek zkombinovat například s vinným octem, citronovou šťávou nebo jedlou sodou. Věřte nebo ne, ale s těmito čtyřmi ingrediencemi vyčistíte celou domácnost. Máme pro vás několik skvělých tipů, co vše solí vyčistíte.
V kuchyni
1. Použijte půlku citronu a sůl, abyste vyčistili skvrny na prkýnkách na zeleninu či maso, stejně vyčistíte měděné hrnce, ze kterých tak odstraníte i nahromaděný a zaschlý tuk.
2. Sůl na hadříku a teplá voda zase skvěle vyčistí skvrny od čaje nebo kávy ze skla a porcelánu. Kávovar jednoduše vyčistíte tak, že několik polévkových lžic přidáte do nádržky kávovaru a pak spustíte jeden cyklus. Nechte působit hodinu, opláchněte a osušte.
3. Když sůl vysypete na jakoukoliv skvrnu, rychle ji vstřebá. Asi každý ví, že se sype na červené víno, ale pomáhá například i na kávu či čaj. Dobrá je i na syrové vejce, které pak lze snáz uklidit.
Na oblečení
4. Ten, kdo nosí bílé oblečení, moc dobře ví, že pot změní pěknou bílou v ošklivou žlutou. Ta se běžným pracím práškem nevypere a tričko, tílko i halenka jsou na vyhození. Ještě než poletí do koše, zkuste je zachránit solí. Použijte 4 lžíce soli na jeden litr teplé vody, do roztoku namočte tkaninu a nechte přes noc působit. Pak vyperte běžným způsobem.
5. Jeden šálek soli zabrání blednutí džínů během praní a vy si neobarvíte ostatní prádlo.
6. Sušíte-li prádlo venku i za zimních dnů, přidejte několik polévkových lžic soli do posledního máchání prádla. Vaše oblečení pak na prádelní šňůře nezmrzne.
7. Sůl má také protizápachový účinek. Zvládne do sebe nasáknout bakterie nahromaděné v botách. Večer nasypejte do bot trochu soli a ráno ji vyklepejte.
V koupelně
8. Úklid v koupelně je takový boj s větrnými mlýny. Vyčistíte umyvadlo či sprchový kout a pak stačí jedna koupel potomků a můžete začít nanovo. Se solí a citronem si však práci usnadníte. Půlku citronu namočte do soli, čímž skvěle vyčistíte stopy rzi i vápencové usazeniny z tvrdé vody na umyvadle i vodovodní baterii.
9. Ucpaný odtok vyřešíte tak, že do něj nasypete hrnek soli a necháte dvě minuty téct teplou vodu. Pokud jsou odpady skutečně ucpané, smíchejte 1/4 hrnku soli a 1/4 hrnku jedlé sody. Směs nasypejte do odtoku a zalijte 1/2 hrnku octa. Nechte působit 15 minut a poté nalijte do odtoku vařící vodu.
V jídelně či obýváku
10. Sůl pomůže i v případě, že potřebujete vycídit stříbrné příbory či měděné sošky. Vytvořte si ze soli a octa pastu a hadříkem nanášejte na špínu. Opláchněte a osušte, uvidíte hned, že jsou jako nové.
11. Přidejte několik polévkových lžic soli na litr a půl teplé vody a tímto roztokem umyjte okna. Špína půjde snadno dolů a sůl zabrání, aby se na oknech tvořil led. Lze využít i na mytí oken v autě.
(kor)
Mohlo by vás zajímat: