Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Čekáte hosty? Tady je návod, jak si uklidit celý byt za 30 minut

Pokud potřebujete rychle uklidit, nemá smysl řešit detaily. Ukliďte stůl, přejeďte dřez v kuchyni, záchod, srovnejte věci. Čas ušetříte i tím, že všechny plochy nejprve nastříkáte.
Vydáno: 16.02.2017
Rychlý úklid neřeší maličkosti, ale zásadní věci
Autor: iStock Rychlý úklid neřeší maličkosti, ale zásadní věci

Ukliďte si doma za 30 minut.
Čekáte hosty a nemáte moc času? S naším návodem zvládnete uklidit byt za pouhých třicet minut. A když získáte malé pomocníky, zbude vám ještě čas připravit občerstvení.

Zazvoní telefon, volá tchyně, prý se za chvilku staví na návštěvu. Rozhlédnete se po bytě, který vypadá, jako by v něm vybuchla bomba. Polije vás horko. Ale není třeba se hroutit a připravovat se na pohoršené pohledy. S naším návodem zvládnete uklidit za třicet minut a maminka bude příjemně překvapená.

Koupelna – 10 minut

Nejdříve si postříkejte čistícím přípravkem všechny plochy, které budete muset čistit. Umyvadlo, baterii, zrcadlo, záchod a podlahu kolem něj. Nakonec postříkejte pult. Nechte čistič chvilku působit, aby přípravek mohl udělat těžkou práci za vás.

Obývací pokoj úklid
Autor: Thinkstock Obývací pokoj úklid

Nyní otřete. Začněte od nejčistších povrchů (zrcadla) a pokračujte k těm nejvíc znečištěným. Otírejte papírovým ubrouskem nebo hadříkem z mikrovlákna, kterými snadno dosáhnete do každého růžku. Zvláštní pozornost věnujte místům, kde se drží usazeniny z vodního kamene, tedy kolem baterie, odtoku a špuntu, protože bílé skvrny na nerezu zbytečně shazují vaši snahu o úklid.

Pusťte se do záchodu. Vyštětkujte vnitřek mísy, otřete nádržku, prkýnko a nakonec i mísu zvenku a podlahu jednorázovými utěrkami, které rovnou vyhodíte. Poslední věc, kterou uděláte, než opustíte koupelnu – otřete vypínače. Je to poslední místo, které hosté z koupelny uvidí, a velmi často se na něm drží špína.

Kuchyň – 10 minut

Vezměte čistící jednorázové utěrky a rozhlédněte se po kuchyni. Nyní otřete skvrny všude tam, kde jsou na první pohled vidět – na sporáku, na lince, na pracovní desce. Zkontrolujte podlahu.

Ukliďte špinavé nádobí do myčky, nebo jej ihned umyjte. Čisté nádobí ukliďte zpět do skříněk. Z pracovní desky musí zmizet všechny věci, které se tam povalují, ať už jde o suroviny na vaření či kuchyňské nástroje.

Hubnutí začněte úklidem
Autor: thinkstockphotos.com Hubnutí začněte úklidem

Další na řadě je dřez. Ten se musí blýskat, jinak to bude vypadat, že jste v kuchyni neuklízeli. Otřete baterii, vytřete i vnitřek dřezu. Vyklepejte sítka do koše, otřete i kolem hran.

Nakonec je na řadě mikrovlnná trouba. Jak ji co nejrychleji zbavit zbytků jídel? Nalijte vodu a ocet do misky a zahřívejte 30 sekund. Tak se uvolní všechno připečené jídlo a vy pak mikrovlnku jen setřít.

Obývák – 7 minut

Setřete prach. Nasaďte rukavici z mikrovlákna a rychle rukou přejeďte konferenční stolek, poličky, rámy, lustr a další místa, kde se prach drží. Pro otření stropního ventilátoru použijte starý povlak na polštář. Veškerý prach uvízne uvnitř. Vysypte prach, obraťte povlak naruby a strčte do pračky. Omyjte čistící rukavici.

Zbavte se chlupů a vlasů. Použijte váleček a odstraňte nečistoty z pohovky, polštářů, stínidel. V rychlosti přejeďte i koberec pod sedačkou. Pokud však je hodně špinavý, vytáhněte vysavač a v rychlosti jej celý vysajte. Vyluxujte i podlahu bez koberců, je to rychlejší než zametat, protože vám odpadne zbytečná manipulace se smetáčkem a odpadkovým košem.

Předsíň – 3 minuty

Zbavte se nečistot na podlaze, použijte na to vysavač. Rozhodně nevytírejte, protože hosté, kteří dorazí, stejně donesou z venku opět špínu. Buďte na sebe hodní, ušetřete si čas a vytřete až zítra. Nakonec stačí naskládat boty do botníku a pověsit povalující se oblečení na háčky a ramínka.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Funguje i na spáleniny

Vybělí zuby i vyžene blechy. Jablečný ocet je skvělým pomocníkem do domácnosti

Jde to i bez chemie!

Ocet, jedlá soda, citron: Praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie

Sůl v domácnosti hravě nahradí chemii

Bez soli se doma neobejdete. 11 tipů, jak ji využít při úklidu

Článek je zařazen v: kuchyně , úklid , dřez , koupelny

reklama