Koupelny

16. února 2017 10:38

Markéta Zídková

Čekáte hosty? Tady je návod, jak si uklidit celý byt za 30 minut

Pokud potřebujete rychle uklidit, nemá smysl řešit detaily. Ukliďte stůl, přejeďte dřez v kuchyni, záchod, srovnejte věci. Čas ušetříte i tím, že všechny plochy nejprve nastříkáte.

Ukliďte si doma za 30 minut.Čekáte hosty a nemáte moc času? S naším návodem zvládnete uklidit byt za pouhých třicet minut. A když získáte malé pomocníky, zbude vám ještě čas připravit občerstvení.

Zazvoní telefon, volá tchyně, prý se za chvilku staví na návštěvu. Rozhlédnete se po bytě, který vypadá, jako by v něm vybuchla bomba. Polije vás horko. Ale není třeba se hroutit a připravovat se na pohoršené pohledy. S naším návodem zvládnete uklidit za třicet minut a maminka bude příjemně překvapená.

Koupelna – 10 minut

Nejdříve si postříkejte čistícím přípravkem všechny plochy, které budete muset čistit. Umyvadlo, baterii, zrcadlo, záchod a podlahu kolem něj. Nakonec postříkejte pult. Nechte čistič chvilku působit, aby přípravek mohl udělat těžkou práci za vás.

Nyní otřete. Začněte od nejčistších povrchů (zrcadla) a pokračujte k těm nejvíc znečištěným. Otírejte papírovým ubrouskem nebo hadříkem z mikrovlákna, kterými snadno dosáhnete do každého růžku. Zvláštní pozornost věnujte místům, kde se drží usazeniny z vodního kamene, tedy kolem baterie, odtoku a špuntu, protože bílé skvrny na nerezu zbytečně shazují vaši snahu o úklid.

Pusťte se do záchodu. Vyštětkujte vnitřek mísy, otřete nádržku, prkýnko a nakonec i mísu zvenku a podlahu jednorázovými utěrkami, které rovnou vyhodíte. Poslední věc, kterou uděláte, než opustíte koupelnu – otřete vypínače. Je to poslední místo, které hosté z koupelny uvidí, a velmi často se na něm drží špína.

Kuchyň – 10 minut

Vezměte čistící jednorázové utěrky a rozhlédněte se po kuchyni. Nyní otřete skvrny všude tam, kde jsou na první pohled vidět – na sporáku, na lince, na pracovní desce. Zkontrolujte podlahu.

Ukliďte špinavé nádobí do myčky, nebo jej ihned umyjte. Čisté nádobí ukliďte zpět do skříněk. Z pracovní desky musí zmizet všechny věci, které se tam povalují, ať už jde o suroviny na vaření či kuchyňské nástroje.

Další na řadě je dřez. Ten se musí blýskat, jinak to bude vypadat, že jste v kuchyni neuklízeli. Otřete baterii, vytřete i vnitřek dřezu. Vyklepejte sítka do koše, otřete i kolem hran.

Nakonec je na řadě mikrovlnná trouba. Jak ji co nejrychleji zbavit zbytků jídel? Nalijte vodu a ocet do misky a zahřívejte 30 sekund. Tak se uvolní všechno připečené jídlo a vy pak mikrovlnku jen setřít.

Obývák – 7 minut

Setřete prach. Nasaďte rukavici z mikrovlákna a rychle rukou přejeďte konferenční stolek, poličky, rámy, lustr a další místa, kde se prach drží. Pro otření stropního ventilátoru použijte starý povlak na polštář. Veškerý prach uvízne uvnitř. Vysypte prach, obraťte povlak naruby a strčte do pračky. Omyjte čistící rukavici.

Zbavte se chlupů a vlasů. Použijte váleček a odstraňte nečistoty z pohovky, polštářů, stínidel. V rychlosti přejeďte i koberec pod sedačkou. Pokud však je hodně špinavý, vytáhněte vysavač a v rychlosti jej celý vysajte. Vyluxujte i podlahu bez koberců, je to rychlejší než zametat, protože vám odpadne zbytečná manipulace se smetáčkem a odpadkovým košem.

Předsíň – 3 minuty

Zbavte se nečistot na podlaze, použijte na to vysavač. Rozhodně nevytírejte, protože hosté, kteří dorazí, stejně donesou z venku opět špínu. Buďte na sebe hodní, ušetřete si čas a vytřete až zítra. Nakonec stačí naskládat boty do botníku a pověsit povalující se oblečení na háčky a ramínka.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také