Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Ačokča je paprikookurka: Víte, jak ji pěstovat a zpracovat?

Z ačokči můžete zkonzumovat jak plody, tak i listy. Zelenina není křížencem, ale pochází z Jižní a Střední Ameriky. Můžeme ji pěstovat i v našich sklenících, ale vždy až po zmrzlých mužích. Podívejte se, jak ačokču pěstovat i zpracovat. V kuchyni nahradí papriku a vnese do vašich jídel exotičtější chuť.
Vydáno: 25.05.2019
Jak pěstovat ačokču
Jak pěstovat ačokču Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Možná už jste se s ní setkali: Jdete někde kolem zahrady a u plotu vidíte popínavou rostlinu, která má plody připomínající lusk, který roste nahoru. Tak to je ačokča.

Název paprikookurka či papriková okurka, jak se jí také říká, by mohl naznačovat, že se jedná zas o nějaký nový "vynález" neboli křížence mezi okurkou a paprikou. Podobně jako josta je kříženec černého rybízu a srstky angreštu. Nicméně v tomto případě je to omyl. Ačokča neboli cyklantera (Cyclanthera pedata), lidově také zvaná korila, je liána z Jižní a Střední Ameriky.

Jak pěstovat ačokču

Můžeme ji pěstovat i u nás, a to podobně, jako bychom pěstovali melouny, okurky či tykve, neboť ačokča patří do čeledi tykvovitých rostlin. Je to jednoletá bylina, která dorůstá až pěti metrů (pokud její stonek dokonale natáhnete a dáte mu dokonalou oporu, dosáhne až do této výšky).

Ačokča paprikookurka
Ačokča paprikookurka
Thinkstock

Ačokča potřebuje vlhko a teplo, proto si ji předpěstujte na okně, dále pak pěstujte ve skleníku či uvnitř a ven ji dejte až po třech zmrzlých mužích, tedy po 15. květnu (respektive až nebudou hrozit přízemní mrazíky). Musíte ji hodně zalévat a hnojit, jinak bude mizerně plodit. Plodit začíná právě v srpnu a pokračuje ještě i v září.

OKURKY: Jak vypěstovat královny letní zahrady a udělat si domácí zmrzlinu

OKURKY: Jak vypěstovat královny letní zahrady a udělat si domácí okurkovou zmrzlinu

RAJČATA: Jak vypěstovat elixír mládí a udělat domácí kečup

RAJČATA: Jak vypěstovat elixír mládí a udělat domácí kečup nebo džem

Ačokča v kuchyni

Sklízejí se ještě nezralé plody, které za syrova připomínají hrášek. Můžete je naložit do sladkokyselého nálevu jako okurky – budou pak tak i chutnat. To ke slovu přijde jejich okurková duše. Chcete-li jimi nahradit papriku, naplňte je masem, jako se plní paprikové lusky. Můžete je nakrájet a přidat všude tam, kam byste přidali papriku –- do leča, pod maso, ale i do salátu.

Listy můžete spařit, nasekat a použít na špenát.

Ačokča je velmi zdravá. Jaké obsahuje minerální látky a vitáminy? Čtěte ZDE

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama