návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak svému bytu vdechnout duši? Tipy, jak si zařídit útulný domov

skrivaa , Vydáno: 19.05.2018
Jak mít útulný domov?
Autor: istock.com Jak mít útulný domov?
Je to skutečně tak. Vytvořit útulný domov není žádná hračka. Chcete se vyhnout nepořádku a skončíte s hotelově sterilním domem. Nebo naopak chcete přidat špetku osobnosti a zanedlouho zjistíte, že si pomalu není kam sednout. Pokud ale budete následovat těchto pár jednoduchých pravidel, budete se zar

reklama

Pravidlo 1 minuty

Pokud skutečně začnete toto pravidlo aplikovat v praxi, uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. Tato poučka jednoduše říká – zabere mi to méně než minutu? Udělám to ihned! Sami se budete divit, kolik věcí se tím vyřeší! Vyměnit pytel v přetékajícím odpadkovém koši? Jedna minuta! Objednat se k zubaři? Jedna minuta. Sepsat nákupní seznam?  Minuta, ne-li méně. I když jde o záležitosti, které jsme schopni vyřešit v okamžiku, máme tendenci je tlačit před sebou. A na konci dne se minuty posčítají a my tak musíme strávit hodinu vyřizováním maličkostí, které už mohly být dávno hotové.

Udělejte to hned! Foto: Udělejte to hned! Foto: istock.com

Pravidlo 1 roku

A když už jsme u těch pravidel, přidáme ještě jedno. To se týká zejména oblečení, které se vám už nevejde do skříně a povaluje se po židlích a na gauči. Jaro je navíc k této sebereflexi ideální. Projděte si všechny kousky oblečení a vždy si položte otázku – měl jsem za poslední rok toto triko nebo džíny na sobě? Pokud odpověď zní ne, na charitu s nimi. A až skutečně zhubnete, budete se alespoň moci odměnit novými svršky. Do té doby – neskladujte roky něco, z čeho může mít užitek někdo jiný ihned.

Zbavte se starých věcí. Foto: Zbavte se starých věcí. Foto: istock.com

Dobrý den, boty ven

Na rozdíl od takových Američanů, kteří se zásadně nikdy nezouvají, my Češi jsem pantoflový národ. Přesto určitě každý známe případy, kdy jsme už obutí a jednou nohou ze dveří. A tu si uvědomíme, že jsme zapomněli telefon v obývacím pokoji. I když doskákat ladnými kroky přes celý byt je lákavé, vězte, že i ty nejkřehčí nepřezuté baletky zanechají na koberci stopy. Proto k sobě buďte přísní a i když doma není zrovna žádný svědek, poctivě se přezouvejte, kdykoli vykročíte z předsíně.

Zouvejte se. Foto: Zouvejte se. Foto: istock.com

Zenový koutek

Většina lidí nestíhá pravidelně leštit okna a mít neustále krásně čistou kuchyňskou linku. To ale nevadí, pokud si i tak dokážete ve vašem bytě najít místo, kdy je vám dobře a kde dokážete relaxovat. K tomu vám bohatě postačí roh pokoje s pohodlným křeslem, nebo třeba velkým polštářem. Pak už si jen stačí najít denně aspoň deset minut, které strávíte v klidu a ničím narušeni na vašem „šťastném místě“. Když si k tomu do sluchátek navíc pustíte váš oblíbený playlist, uvidíte, že se hned budete domů těšit dvakrát tolik.

Útulný koutek. Foto: Útulný koutek. Foto: istock.com

Postelové aktivity

Na sledování televize je gauč v obývacím pokoji. Jí se v kuchyni. Pracuje se u stolu. Zní to banálně, ale čím dál více lidí používá postel jako jakousi univerzální základnu pro každou špatnost. A není nic vzdálenějšího domácí pohodě než postel plná popcornu. Proto až příště přijdete domů, zkuste odolat pokušení natáhnout se ihned v ložnici a namísto toho dejte přednost pohovce. Postel by měla být výlučně pro noční aktivity, ať už se pod tímto záhadným pojmem představíte cokoli. Pokud se navíc rozhodnete pro tento krok, můžete nakoupit set hedvábného povlečení a obléknout vaše peřiny do nové večerní róby. Už totiž nehrozí, že si je okamžitě zamažete svačinou!

Co do postele(ne)patří? Foto: Co do postele(ne)patří? Foto: istock.com

(az)

Další články:

Je domov tam, kde bydlíme?

Domov není tam, kde bydlíme. Proč lidé nepovažují svůj byt za domov?

Jak se doma cítit spokojeněji?

8 triků, jak být doma spokojenější. Udělejte z domova nejlepší místo na zemi!

Jak se doma cítit šťastnější?

10 věcí, které z domova dělají nešťastné místo. Čeho se musíte ihned zbavit?

reklama

Článek je zařazen v: bydlení , energie , tipy , rady , inspirace , duše , úklid , domov , útulný domov

reklama

Přečtěte si také