Trendy

29. dubna 2018 06:00

Matouš Hartman

Domov není tam, kde bydlíme. Proč lidé nepovažují svůj byt za domov?

Mít domov je základní potřeba. A všichni se snažíme, aby náš domov byl ten nejkrásnější a nejútulnější. Jenže se ukázalo, že místo, kde žijeme, často za domov vůbec nepovažujeme.

Dostanete příležitost pracovat v jiném městě, přestěhujete se tam a začnete nový život. Je to klasická situace, která potkala mnoho lidí. Jen málokdo zůstává bydlet tam, kde vyrůstal. Dokážeme ale vytvořit domov na novém místě? Odpověď je zklamáním. Domov se nestěhuje s námi.

Podle amerického centra pro výzkum veřejného mínění Pew Researchtotiž 38 procent lidí nepovažuje za domov místo, kde aktuálně bydlí. Může za to rozdílný pohled na to, co pro nás domov znamená, ale také fakt, že k domovu musíme chovat hluboký citový vztah. Pokud tedy bydlíte kvůli práci nebo studiím v cizím městě, nejspíš hned tak nepřilnete ke svému okolí a za domov budete stále považovat dům vašich rodičů. Podle výzkumu se v populaci najde jen pětina lidí, kteří svůj byt považují i za svůj domov.

Přitom je ale pro lidi velice důležité domov mít. Je to totiž místo, kde nacházíme bezpečí, jehož jsme součástí a k němuž chováme citový vztah. Domov představuje středobod našeho vesmíru už od dětství a u žen jsou vazby na domov ještě hlubší než u mužů.

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také