Bydlení

29. října 2020 08:10

Tereza Javorová

Vdechněte starým sklenicím nový život! Stačí mít pět minut a kreativního ducha

Také se vám doma hromadí staré zavařovací sklenice od marmelád a kompotů? Nebo spíš lahve od vína? V tom případě rozhodně nic nevyhazujte! Dnes vám totiž poradíme, jak staré sklo elegantně využít ve vaší domácnosti. Inspirujte se.

Prvním krokem bude zbavit se starých etiket. Nejlepší je sklenice přes noc namočit v teplé vodě s trochou přidaného saponátu. Papír se sám krásně sloupne a vy ušetříte za zničenou manikúru. Pak už je vše jen na vaší kreativitě.

Svícen

Svíčky k podzimu prostě patří. I malý plamínek dokáže rozzářit ponuré deštivé večery a vytvořit tu pravou domácí atmosféru. Aby se sklenice příliš nezahřívala, nasypte do jedné třetiny písek a na něj umístěte čajovou svíčku. Vzpomínky na léto pak můžete oživit mušlemi a kamínky přivezenými z cest. Jednoduše je naaranžujte na vrstvu písku a dílo je hotové! Možnosti jsou ale nekonečné. Místo písku jdou použít například kávová zrna nebo rýže, vyhrát si můžete i s nejrůznějšími přírodninami. Jen nezapomeňte – do lahve nevkládat nic hořlavého. A mimochodem – jednou z podmínek samotného hoření je dostatečný přísun kyslíku. Víčko tedy můžeme odložit stranou a lahev nechte po celou dobu otevřenou.

Vázy všech velikostí

Proměnit starou sklenici na vázu je úplně snadné. Stačí kolem hrdla uvázat stuhu, natřít ji omyvatelnou akrylovou barvou nebo pro zručnější omotat drátkem. A pokud zrovna nemáte čas, jednotlivé květiny na dlouhém stonku vypadají krásně i v dobře vymyté lahvi od Chardonnay.

Originální váza. Foto: istock.com

Coin Jar

V tomto případě nejde ani tak o bytový doplněk, jako spíše o neocenitelného pomocníka v oblasti osobních financí. V Americe velmi populární Coin Jar, neboli nádoby na mince nechybějí v žádné domácnosti. Pokud už taky máte dost drobných, které se povalují po bytě, popřípadě končí v pračce, vezměte sklenici a začněte se spořením. Pravidla jsou jednoduchá – na konci každého dne nezapomeňte přidat všechny mince do sklenice. A žádné podvádění! Až když je nádoba plná, můžete ji vzít do banky a drobné si nechat (většinou za malý poplatek) proměnit nebo cifru připsat na účet. Pak už jen zbývá rozhodnout se, jestli za nově nabyté jmění koupíte nové boty nebo zajdete na královskou večeři.

Přehlednější než spořící prasátko. Foto: istock.com

Dárkový koš trochu jinak

Vyrobit pro někoho dárkový koš je sice šlechetné gesto, trvá to však dlouho, naplnit ho není nic levného a hotový dar se špatně přenáší. I tak chcete dát vašim blízkým dárek ušitý na míru? Nezoufejte, sklenice to jistí! Inspiraci můžete hledat například na Pinterestu, který nápady na dárkové sklenice jen hýří. Vždy je ale dobré zvolit si téma a toho se držet. Populární jsou například kosmetika, sladkosti nebo předem namíchaná směs na pečení sušenek. Oslavenec pak už jen přidá vejce s máslem a dárek je na světě.

Úžasný dárek. Foto: istock.com

Staré sklenice jsou jednoduše nedoceněným pokladem a s trochou fantazie a šikovnosti je můžete v mžiku proměnit na pěkný doplněk nebo dárek na poslední chvíli. Takže až příště dojíte poslední nakládanou okurku, nezapomeňte lahev pořádně vymýt a pustit se do díla!

(az)

Další články:


Přečtěte si také