reklama

Pořádek se nedělá, pořádek se udržuje, říkaly babičky. Jak se zbavit nepořádku jednou provždy?

zidkovm
9. ledna 2017
Pokud musíte vyndat dvě řady věcí, abyste pánvičku dali na své místo, budete to mít mnohem složitější, než když budou mít věci každodenní potřeby své jasné, snadno dosažitelné místo.
reklama

Taky vás vždy unavovalo, když vám babička, maminka ...dosaďte si podle své volby, neustále omlacovala o hlavu, že pořádek se nedělá, ale udržuje? A dokázali byste dnes už přiznat, že měly pravdu? I při udržování pořádku v našem soukromí platí teorie rozbitých oken, která se používá v sociologii: tam kde lidé kašlou na to, zda mají okna zasklená, čili věci v pořádku, velmi snadno začnou i jejich sousedé kašlat na udržování veřejného pořádku (a nakonec je to podhoubím i kriminality). Když dělají binec ostatní, proč já bych se snažil. Když nikdo neuklízí po svém psovi, jeden psí exkrement navíc se ztratí v davu. Když je chodník dokonale uklizen, člověk se jaksi cítí trapně.

Stejně tak, když se ve vašem pokoji všeude válí rozházené svršky, přijde vám zbytečné dnešní kalhoty, sukni pověsit na ramínko. Už to stejně nemá smysl. A až budete chtít o víkendu uklízet, přepadne vás beznaděj. Kdežto v uklizeném pokoji jaksi automaticky člověk dá věc na své místo.

Anebo ještě jinak: řada z nás se o víkendu nebo před nějakou návštěvou vzchopí, udělá dokonalý pořádek, ale během tří dnů se zase všude válejí věci. Jak to? No protože věci nemají své logické místo a je složité je uklidit. Nevěříte? Kartáček na zuby máte vždy na umyvadle a tím pádem vždy víte, kam ho dát a nikdy ho nehledáte. Co kdyby jste to samé začali dělat se všemi ostatními věcmi. A pro své věci si vytvořili logický systém. Nejde o to, mít byt uklizený, ale logicky uspořádaný.

Jak na to? Krok za krokem najdete rady ve čtivě napsané knize "Zbavte se nepořádku jednou pro vždy" od Sheily Chandry.

Že vám to jméno něco říká? Nejste vedle, Sheila Chandra je sice mezi spisovateli nováčkem, ale zato se může pyšnit 28 let trvající úspěšnou kariérou v hudební oblasti – je známou zpěvačkou a skladatelkou, která má na svém kontě deset alb. Její první singl se v mnoha zemích dostal do TOP 10 a Sheila začala být vnímána jako důležitá představitelka žánru world music. Je sama sobě manažerkou, řídí hudební vydavatelství a několik produkčních společností a stará se o všechno, co souvisí s její kariérou. Proto dobře ví, jak obtížné bývá dodržovat správný řád a disciplínu, když jste na „volné noze“, a jak moc pomáhá, když pracujete a žijete v harmonickém prostředíTeď Sheila tvrdí, že když si ve věcech uděláte systém a pořádek budete udržovat, nebudete muset uklízet více jak 10 minut denně. Zní to nedosažitelně. Tak s malými dětmi asi ano, ale přiznejte si, když děti odrostou, kolik uklízíte opravdu po dětech a kolik vlastně po sobě?

Ať už žijete v podkrovní garsonce nebo luxusním sídle, pořádek máte podle toho, jak si svůj domov uspořádáte. S touto knížkou zjistíte, jak si krok za krokem a místnost po místnosti udělat pořádek i kterých věcí se nemilosrdně zbavit. Spoustu užitečných rad a tipů získají i ti, kteří pracují z domova. Naučíte se zorganizovat si věci a prostor přesně podle svých představ, abyste se v něm cítili dobře, bez stresu a spokojeně. Váš domov bude konečně sloužit vám, namísto abyste vy sloužili jemu. To nezní špatně, ne?

Knihu Zbavte se nepořádku jednou pro vždy vydalo nakladatelství Grada. Najdete ji zde.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: úklidknihadomovpořádekGrada
reklama