Pokojové květiny

16. března 2017 12:30

Markéta Zídková

Svěží proměna pohovky, nové barvy, dekorace aneb Báječné tipy, jak si domů vnést hravé a něžné jaro

Začíná se blýskat na lepší časy a co nevidět na nás z kalendáře vykoukne jaro. Obšlehněte inspiraci z probouzející se přírody a probuďte váš interiér ze zimního spánku. Uvidíte, že vás změna domova nakopne energií a vám se bude ve vašem království báječně relaxovat.

S přicházejícím sluníčkem a první zelení má člověk pocit, že je příroda plná čerstvé energie. Přeneste si ji i domů.

Jděte na to barevně

Máte v plánu malovat obývák a říkáte si, že s barvami se moc zdržovat nechcete? V tomto případě alespoň jednu, dominantní stěnu, vyšperkujte textilní, vinylovou nebo papírovou tapetou. Nestyďte se pozvat na scénu jemnou flóru, renesanční motivy na vlně pastelů nebo třeba geometrické tvary, které poutají pozornost barvami všeho druhu.

Pokud si na tapety netroufáte, dejte zdivu možnost, ať vám „mluví“ do života. A to prostřednictvím nápisů, sloganů nebo jiných mouder, podle kterých chcete žít, líbí se vám nebo jsou vaší mantrou.

Báječná je také kombinace starorůžové barvy spolu s mint odstínem nebo s blankytně tyrkysovou. Žluté to zase sluší jak s oranžovou, tak také s jemně hráškovou. Tak jaká varianta vyhraje u vás?

Pohovka v novém za pár korun

Proč kupovat nový kousek nábytku, úplně stačí, když do jarního hávu oblečete ten stávající. Můžete si pomoci s květovaným nebo jiným přehozem v pastelovém tónu. Za prvé s ním prakticky zakryjete možné známky opotřebení a za druhé rozbije zajetou nudu. Gauč je totiž středobodem obývacího pokoje.

Huňaté návleky, co vás v zimě báječně hřály, se mohou zase vrátit na dno skříně. Vyměňte je za bavlněné, nebo saténově lesklé. A na střídačku je kombinujte s barvami. Žlutou s fuchsiovou, lososovou s oranžovou a zelenou zase s pink. Sjednoťte odstín polštářků také se závěsy, ať místnost budí harmonickým dojem.

Tip Prima Living: Z barevných polštářků si můžete poskládat vaši soukromou duhu. A tu doma jen tak někdo nemá. Jen vy!

Odlehčete a nechejte vyniknout kus dřeva

Máte klasického koberce plné zuby? Srolujte ho a nechejte ho spát zase do další zimy. Na teplé měsíce se vyzbrojte tím kusovým – třeba i stylově huňatým. Procházka po něm je doslova balzámem pro chodidla. Sice se v něm bez problémů schová nějaký ten drobek, počítejte ale s tím, že je celkem oříškem ho najít a vysát. S údržbou proto musíte mít svatou trpělivost. Menší z nich položte před krb místo ovčí houně. Nemyslíme si o ní, že je špatná, jenže do moderně zařízeného interiéru nemusí vždy úplně zapadnout.

Řezané i hrnkové květiny – šup s nimi do vázy

Stačí sklouznout pohledem na sněhově bílé nebo červené tulipány, křiklavě kanárkové narcisy, růžové hyacinty a máte jasno. Jaro nás nenechalo ve štychu a je tady opět s plnou parádou. Vyčíhněte si správný okamžik pro utrhnutí omamně vonících šeříků, zlatého deště a obklopte se těmito posly jara.

Máte spadeno na bylinky? Zasaďte si je do keramických bucláků nebo starých šálků. A klidně ve stylu „každý pes, jiná ves“. Jarní romantice tak bude učiněno za dost.

Voláme tě jaro

- Peřiny vyměňte za ty méně hřejivé přikrývky a navlékněte je do bavlněného či krepového povlečení na vlně kvítků. Inspiraci nehledejte jenom a pouze na rozkvetlé louce, ale třeba v pralese, kde se to barevnou květenou jenom hemží. Vyhrajte si také s odstínem samotného prostěradla.

- Vidinu tepla vám přihrají také exotické rostliny. Zamilujte se do orchidejí, přineste si domů kokosovou palmu nebo třeba kávovník.

- Provoňte domov jasmínem, zeleným čajem, citronovou trávou, citrusy, fialkou nebo svádivými třešněmi. Vůni šiřte aromalampou.

- Zútulněte si poličky a regály v obýváku, ložnici či koupelně proutěnými košíčky, do kterých našijte bavlněnou vsadku. Vypadá to mile, zkrátka jako doma.

- Přivítejte jaro tematicky laděným věncem na vstupní dveře. Květinové aranžmá se zase bude vyjímat na jídelním stole v kuchyni.

(lz)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také