Jak se staví sen

17. července 2017 19:00

Markéta Zídková

Jak se staví sen vnese domov do domu, kde do talíře ze stropu padá omítka

Reprízu dalšího dílu XV. série „Jak se staví sen“ uvidíte v úterý 18. května v 17.40 na Primě.

Paní Eva je ve svém domě nešťastná. Těžce nesla odchod na venkov a ještě hůř snáší nekonečnou rekonstrukci domu, která nebere konce. Dcera Beáta rodinu do pořadu přihlásila, aby zase po letech uviděla v maminčiných očích radost a maminka se přestala stydět za to, jak bydlí. Co s tím vyvedou naši šikovní designéři?

Reprízu dalšího dílu XV. série „Jak se staví sen“ uvidíte v úterý 18. května v 17.40 na Primě.

Rodiče se snaží dům udržovat sami, ale na pořádnou renovaci nemají peníze, a hlavně jim chybí odhodlání. Tatínek jezdí s kamionem a maminka pracuje v kosmetické firmě. Maminka se léčí už pět let s onemocněním krve, a to je také důvod, proč nemůžou dostat úvěr. Dcera Beáta by proměnu chtěla jako překvapení a zároveň i poděkování pro své rodiče. Beáta se po rozchodu s přítelem před časem vrátila zpátky do rodného hnízda a v rodičích má velkou oporu. S sebou zpět si vzala početnou smečku psů, věnuje se totiž canisterapii.

Beáta by si přála přestavbu kuchyně a obýváku a my jim to splníme. Kuchyň je královstvím maminky a vaření je její velký koníček. Hlavně mamince by měla nová kuchyň ulehčit práci. Maminku v kuchyni totiž trápí hned několik věcí. Většina skříněk je bez dvířek, a tak v nich musí neustále vytírat prach. Vypínače světla jsou špatně nainstalované, a v noci tak v kuchyni není vůbec světlo. Obývák, který je s kuchyní propojený, je místem, kde se celá rodina schází. Začíná tam být ale životu nebezpečno. Ze stropu padá omítka – tatínkovi spadla na Štědrý den rovnou do talíře. Veškeré zařízení je už staré a omšelé. Stará sedačka, ponurý tmavý nábytek, letitý zátěžový koberec a nefunkční podlahové topení. Není divu, že se rodina stydí zvát si do domu návštěvy. Rodina by chtěla hlavně celý prostor prosvětlit, aby místnosti působily čistě a vzdušně. Zachovat si přejí jen topení dřevem v krbu.

A jak se na proměnu dívají designéři Martina Pištěláková a Petr Hodan?

Hodnocení designérů: „Příběh této proměny byl pro nás hodně pestrý. Původní bydlení rodiny nám přišlo velmi negativní a od prvních fotek v přihlášce jsme měli potřebu k nim dostat více života. Nové dispozice jsme vyřešili redukcí kuchyně, zbouráním příčky, která vlastně i zbytečně vymezovala prostor kuchyně a obývacího pokoje, a napojením stolu na kuchyňský ostrůvek. Nový pokoj jim tak umožní, byť za cenu redukce kuchyně, pohodlný průchod kolem stolu na všechny strany, na terasu, a místnost tak získala větší kompaktnost. Bývalý pokoj působil opravdu hodně nezařízeně, z našeho pohledu to nebyl pokoj, který obývají rodiče s dětmi. Obrovské pohledové problémy nám způsobila velká křivost stropu, ale snažili jsme se s tím co nejlépe poprat. Návazně na to následovalo vyrovnání podlahy, jejíž výška byla rozdílná v bývalém prostoru kuchyně, kde byla dlažba, a obývacího pokoje, kde byl koberec.

Jelikož šlo o dům, mohli jsme se trošku více rozdovádět ve stylech, barvách a dekorech. Zásadní motiv, který nám s tímto pomohl, jsme získali tapetou s motýly. Ostatní prvky v novém interiéru byly kombinované jednoduše, ale zároveň tak, aby rozmanitost tapety podpořily a navazovaly na ni. Vznikl tak vcelku neotřelý pokoj plný barev, struktur a textur. Materiálově tady najdeme: dřevo, plech, kov, kámen. Rodina nepotřebovala v obývacím pokoji hodně úložného nábytku, a tak jsme to s nábytkem nepřeháněli. Nebáli jsme se zkombinovat nezkombinovatelné. Záměrně jsme jakoby na „oko“ neslaďovali jídelní židle u stolu, každá je jiná, ale záměrně byly vybrány tak, aby spolu u stolu mohly být. Zásadní prvek celého prostoru je velké dvoumetrové zrcadlo, které pokoji dává, díky svému odrazu, opticky jiný rozměr. Při vstupu do pokoje máte doslova pocit, že v něm máte dveře „dál“. Horní skříňky kuchyně jsme záměrně zvolili otevřené, kvůli okenní stěně s malým oknem a vstupem na terasu by nevypadaly klasické zavřené horní skříňky dobře a prostoru to ubližovalo. Navíc jsme chtěli dát úložné plochy i nad ostrůvek, a to jinou cestou ani moc nejde. Napadlo nás dát jim do kuchyně také tabulovou čerň, na rodinné vzkazy.“

Těšte se na další proměnu – pomůže i vám! V příštím dílu se vydáme do rodinného domu v Rokycanech, proměníme společný prostor pro rodinu otce samoživitele.

Podívejte se na ukázku:

V dalším dílu vás čeká nekonečná rekonstrukce domu, pomůžeme změnit aspoň kuchyň a obývák.

Sdílejte článek

Přečtěte si také