Jak se staví sen

15. srpna 2017 19:00

Markéta Zídková

Jak se staví sen vybuduje moderní domov pro babičku s vnučkou, na kterou se vykašlala vlastní máma

Babička Marcela a dvanáctiletá vnučka Aneta bydlí samy v pražském paneláku. Ten potřebuje rekonstrukci jako sůl, ale na tu holky nemají peníze. Jak se staví sen jim proto promění skoro celý byt. A nádherně!

Babička Marcela je pro Anetu vším – mámou, tátou, dědou a babičkou v jednom. Anetina máma měla problémy s drogami a opustila ji, ještě když byla miminko. Od dvou let je Anetka u babičky v pěstounské péči. A Anetka má svou babičku opravdu ráda – to ona je přihlásila do pořadu Jak se staví sen, a přitom chtěla nový pokoj právě pro babičku. Na sebe nemyslela. To naše designéry chytlo za srdce, ve dvanácti letech být takhle velkorysá!? To musíme ocenit, a tak nezůstane jen u proměny babiččina pokoje. Zvládnou designéři nakonec tři místnosti za 5 dní?

Pražské sídliště v Kobylisích

Byt se nachází v panelovém domě v Praze. Zařízení bytu je staré, většinou z doby, kdy babička byt zařizovala se svým manželem. Manžel byl řemeslník a byl šikovný, a tak řadu věcí a nábytku dělal v bytě sám. Těšili se, že až budou v důchodu, že si všechno krásně zrekonstruují. Dědeček však náhle onemocněl se srdcem a krátce nato zemřel. Babička zůstala s Anetkou sama.

Anetka by si přála studentský pokojíček. A opravdu ho již potřebuje. Úkoly si píše v kuchyni, protože nemá v pokojíčku psací stůl. Babička měla na její pokoj nachystané peníze, ale havárie vody jim zničila koupelnu, a tak všechny peníze padly na její opravu. Anetka by si přála světlý pokojíček, ve kterém bude rozkládací postel nebo gauč. Často u ní přespávají kamarádky ze softbalu. Konečně by tak měla svůj vlastní prostor na učení i zábavu. Vzhledem k jejímu věku to bude navíc i nezbytné.

Babička Marcela je aktivní důchodkyně. Studovat kvůli špatnému kádrovému profilu nemohla, a tak se vyučila prodavačkou a dlouhá léta také jako prodavačka pracovala. Pak změnila „profesi“ a začala se živit úklidem. Nejraději vzpomíná na pracovní léta strávená úklidem na Pražském hradě, kde uklízela kanceláře a prostory Kanceláře prezidenta Václava Havla. U Havlů uklízela i doma. Ani v důchodu si ale paní Marcela nemůže dovolit zahálet. Na celou domácnost je totiž sama a potřebuje zajistit aktivní život žačky a sportovkyně, a tak stále uklízí. Od pondělí do pátku má na starosti úklid prostor ve třech panelácích (7 vchodů, 11 podlaží). Tak si vydělá na pokrytí Anetiných kroužků a šetří na společnou dovolenou.

Aneta je dvanáctiletá školačka. Babička je podle ní milá, hodná, ale někdy smutná a unavená. Babičku nemá na rozmazlování, musí ji poslouchat. Až bude Aneta velká, chce být policistkou – kriminalistkou – a vyšetřovat kriminální případy (má ráda komisaře Rexe). Aneta chodí do výtvarky a je velká sportovkyně. Hraje softbal a jejím snem je hrát ho v Americe. Její plány také závisí na tom, jak na tom bude Aneta zdravotně. Po narození se u ní totiž objevila sepse, která postihla klouby. V dětství prodělala několik operací a dodnes má růstové problémy. Babička s Anetou spolu chodí na procházky a jezdí na koloběžce. Koloběžku má jak Anetka, tak babička. Jejich dalším koníčkem je sbírání andělíčků. Babičce a Anetě pomáhá i druhá z dcer – teta Marcela. I když sama moc peněz nemá, pracuje totiž v mateřské školce, bere je s sebou na dovolenou, pomáhá i finančně. Teta také nabídla babičce s Anetou azyl v době přestavby.

Změníme skoro celý byt!

Designéři budou během přestavby měnit hned několik prostor. Dva pokojíčky, chodbu a kuchyň. K zařízení v obýváku má babička citový vztah, připomíná jí zesnulého manžela. Ten tedy měnit nebudeme. Babiččin pokoj bude v teplých barvách – kombinace olivově zelené a dřeva. V pokoji bude mít tapetu s lístečky, rozkládací postel, koberec a olivově zelený ušák. Anetin pokojíček bude bílý s barevnými akcenty. Budou to Anetiny oblíbené barvy – fialová a zelená. Místo postele bude mít gauč určený na každodenní spaní, i povlečení bude barevné a pokoj doplní tříbarevný lustr. Nový kabát dostane i kuchyň. Staré šoupačky nahradí japonská stěna, na podlaze bude kamenný koberec. Kuchyň bude dřevěná a bude použito hned několik druhů dřeva. V chodbě budou také nová podlaha a japonské stěny. Objeví se motivy lístečků, stejné jako u babičky v pokoji. Nemají spíž a mají málo úložných prostorů. Aneta potřebuje místo na věci na softbal, obě potřebují místo na oblečení a na boty. Aneta nutně potřebuje psací stůl. Tak to jsou výzvy pro designéry. Nechte se překvapit, jak skloubí babiččin pokoj, studentský pokoj, kuchyň a chodbu.

A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?

Hodnocení designérů: „Byla to první proměna v této sérii, takže plná očekávání. Náročná byla v tom, že se proměňovaly jednotlivé pokojíčky, které spolu nesouvisely. Pokoj pro Anetku, ložnice pro babičku a kuchyně. Vždy je jednodušší, když místnosti na sebe navazuji, snáz se pak hledá jednotný koncept. Z tohoto důvodu jsme přidali i chodbu, která pokojíky propojuje. Největším problémem bylo několik vrstev tapet, dva dny čtyři lidi namáčeli a seškrabávali staré tapety, aby se odhalily stěny a mohlo se začít se samotnou proměnou.

Rozhodně interiéru prospělo prosvětlení, všechny dveře jsme vyměnili za světlý dekor dřeva, chodba bez oken se tak stala velmi elegantní místností, pro příchozího určitě vzbudí na první pohled útulný dojem a pozve každého dál. Styl je přesně takový, který se hodí k vitální a velmi hodné babičce. Tedy světlé svěží dřevo v kombinaci s olivovou, přírodní motiv se objevil také na tapetě – listí, v ložnici zahrála výrazná designová lampa jakoby z bílých olistěných větviček. I zdánlivé detaily spolu souvisí.

Anetin pokoj byl pojat velmi moderně, základem je její oblíbená fialová, ovšem nebyla použita na výmalbě, ale na čalounění rozkládací sedačky, doplněna extravagantním pestrým povlečením. Grafika z povlečení se nám zopakovala na dvířkách knihovny u psacího stolu. Taktéž důležitou roli hrají vtipné designové lampy. Teď zbývá vrhnout se na obývací pokoj, který zůstal zakonzervovaný jako vzpomínka na minulost.“

Těšte se na reprízu první proměny další série – bude zábavná, a zároveň plná praktických rad. Kdy? Ve středu 16. 8. 2017 v 17.40 na Primě.

Sdílejte článek
Štítky proměna

Přečtěte si také