Jak se staví sen

8. února 2018 17:16

Tereza Javorová

Jak se staví sen: Žije s maminkou a dvěma psy v garsonce bez kuchyně. Podaří se stísněný domov proměnit v moderní bydlení?

Jak se staví sen 2018 (2) - upoutávka

V dalším díle nové řady pořadu Jak se staví sen – extra bude ve znamení velkého překvapení. Andrea by chtěla splnit sen svojí mamince Jeleně, která do poslední chvíle netuší, že její domov promění designéři pořadu Jak se staví sen. Jak to dopadne? Sledujte už v pondělí 12. února ve 21.30 na Primě.

Andreu vychovávala jen maminka. A neměly lehký život. Maminka měla tři práce, aby je uživila, a Andrejku na základní škole šikanovali právě kvůli chudobě. Nenosila sice značkové oblečení, ale díky maminčiným brigádám mohla jezdit na školy v přírodě. V tomto období bývala hodně citlivá, nevěřila si, trápila se. I proto se maminka snažila ze všech sil, aby dopřála Andrejce alespoň část toho, co měly ostatní děti. Dnes již dospělá Andrea by své mamince chtěla poděkovat a pro sebe i pro ni zařídit důstojné bydlení.

Život ve čtyřech v jedné ložnici

Nedílnou součástí Andreina i maminčina života jsou dvě fenky belgického ovčáka. První fenku Bacardi dostala Andrea za maturitu. K té druhé přišla nedopatřením – na čas se jí ujala, fenka se na ni upnula, a když pak její majitel zemřel, nemohla fenku Cookie nechat na holičkách. Díky fenkám se Andrea změnila. Začala být komunikativní a začala si víc věřit a radovat se. Stejně tak pejskové rozzářili život mamince. Cvičit s nimi chodí nejen Andrea, ale i maminka. Na dovolené už nebyly dlouho. Jezdí ale na psí tábory a tam si užívají. Na pár metrech čtverečních, v jedné místnosti a na jedné posteli tak bydlí všichni – maminka, Andrea a dvě feny.

Rodina žila velmi stísněně. Foto: archiv Prima

Garsonka v pražském paneláku je ve špatném stavu. Zařízení je staré. Jedna místnost slouží jako kuchyň, obývák, ložnice, studovna a pelech pro dva psy. Navíc má děda v bytě sklad různých věcí. Kuchyň je spíš skříňka na nádobí s dřezem. Holky si vaří v mikrovlnce, protože vařit na malé plotýnce se ani moc nedá. Andrea téměř každý den volá mamince, aby jí přečetla nabídku ve školní jídelně. Jídlo pak nakoupí i pro ni do krabiček. Kdyby měly kuchyň, rády by si vařily. Nová kuchyň s pořádnou plotnou a myčkou by byla dárkem hlavně pro maminku, která by měla důvod zase začít vařit. Výsledkem proměny by měl být moderní multifunkční prostor. Spaní by mělo být pohodlné pro maminčina nemocná záda, pro Andreu i pro obě fenky. Koupelna je umakartová s malou vanou. Andrea by ocenila sprchový kout. Protože s fenkami spí v jedné posteli, musí je každý večer pořádně umýt, a to je ve vaně hodně obtížné. V bytě není ani pračka, takže holky jezdí prát a sušit prádlo k dědečkovi. Vozí ho přes celou Prahu.

Takto byt vypadal před proměnou Jak se staví sen. Foto: archiv Prima

Sen o moderním bydlení

Andrea by si přála moderní multifunkční prostor. Funkční kuchyň, koupelnu a pohodlnou postel pro sebe, ale hlavně pro maminku. Netrvají na ničem, kromě spaní na matraci (ne na gauči – kvůli zádům). Jako překvapení budeme proměňovat celý byt, a to včetně koupelny. V „dědově“ kumbále vznikne plnohodnotná funkční kuchyň. S myčkou, troubou, varnou deskou a lednicí. Kuchyň bude v šedé barvě s betonovou pracovní deskou. V chodbě budou velké šatní skříně, čímž se vyřeší ukládání věcí. Podlahu čeká betonová stěrka. Spaní se pokusí vyřešit designéři tak, že nechají u truhláře vyrobit pódium na míru. Pod matracemi budou v pódiu vyklápěcí dveře, a tím pádem další úložný prostor. V místnosti bude i místo na jídelní stolek a křesílko. Nezapomeneme ani na fenky. Ve stejné úrovni jako pódium bude i místo na pelech pro psy. Tak to jsou plány, ale podaří se vše stihnout v šibeničním čase?

Podaří se Andrejce překvapit maminku? Foto: archiv Prima

Názor designérů

Designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný prozradili, jak probíhalo plánování rekontrukce: "Okamžitě bylo jasné, co provedeme s koupelnou a toaletou. Čím déle jsme chodili po bytě, tím více začínalo být i jasné, že chceme vyčistit komoru a přesunout do ní kuchyň. Takže nápady se zrodily přímo na místě," říkají designéři. Hned ze začátku se museli vymyslet, jak vyřešit problémy stísněného bydlení. A že jich bylo hned několik: absence funkční kuchyně, nemožnost praní prádla, špatné podmínky pro spaní, hygienu, nedostatečné osvětlení. "Největší výzvou byl jednoznačně přesun kuchyně do komory a dotažení vedení kanalizace, vody a elektrických rozvodů do těchto míst. Vše se řešilo pomocí jádrového vrtání do panelů a vedení médií pod stropem suterénu. Jsme moc rádi za nové zónování bytu – dá se oddělit spaní od zbytku bytu (a to není jednoduchý úkol v garsonce). Baví nás i barevné řešení a užití epoxidových stěrek na podlaze i na stěnách koupelny," prozrazují detaily proměny Andrea s Markem.

Jak celá rekonstrukce nakonec dopadla? A překvapila Andrea svoji maminku? Premiéru tohoto dílu nové série „Jak se staví sen – extra“ uvidíte v pondělí 12. února ve 21.30 na Primě.

Tady je malá ukázka z proměny:

Proměna se velmi povedla. Foto: archiv Prima