Jak se staví sen

16. dubna 2015 16:02

Markéta Zídková

Kdo jsou Srpovi, kteří sami přestavovali 100 let starý dům?

Nadšenci, nebo šílenci? Podle návodu na internetu sami rekonstruují sto let starý dům.

V nedostavěném a průběžně rekonstruovaném domě 100 let starém, jenž byl původně hospodářským stavením, žijí manželé Mariana a Jan Srpovi se svými dvěma dětmi ve věku batolecím a předškolním. Společně s nimi žije v domě i pes ze španělského útulku, památka z dobrodružných let cestování.

Temperamentní Mariana a pohodář Jan se potkali před deseti lety v pražském baru, kde mladá a krásná Slovenka pracovala. Zakoukali se do sebe a protože jsou oba dobrodužné povahy, cestovali několik let za prací po Anglii a Španělsku. Užívali si života a na zadní kolečka tolik nemysleli.... Když přišel čas usadit se, dva roky bydleli u Janových rodičů, zatímco hledali svůj vysněný pozemek. Chtěli stavět. A chtěli žít sami. Nakonec ale koupili ruinu na pozemku, který jim imponoval. O koupi domu rozhodl pozemek. O ten šlo. Byl v kraji, který se manželům Srpovým líbil a tak, když se uvolnil za dobré peníze původní hospodářský statek v sousedství chaty Janových rodičů v Malé Lečici, vesničce se 150 obyvateli, neváhali ani minutu. Vzali si hypotéku a plánovali staré stavení zbourat a postavit pro sebe a své děti dům nový. Jenže člověk míní a život mění.

Podívejte se na ukázku:

Mariana s Honzou se tedy vzdali původního snu a začali svépomocí rekonstruovat starý dům stojící na pozemku. Nelekli se, jsou přece dobrodruzi, odhodlání jim nechybělo, jen maličkost - peníze. Pustili se vlastními silami do krovů, rozvodů elektřiny i vody a neodradila je ani hliněná podlaha... Když jim síly nestačily, pomohli rodiče a kamarádi. Nikdo z nich ale není odborník a tak se rekonstrukce protahovala, protože metoda pokus omyl prostě neodsýpá. Dodnes se dům vlastně staví - není hotové podkroví, které by mělo být do jara, a sem se přestěhuje dětský pokoj a ložnice.

Vše o pořadu najdete na stránce Jak se staví sen.

Momentálně žije Mariana s Honzou, malou Lily a Samem v provizoriu. Obývají jednu největší místnost s krbem, který špiní staré klenb. Jsou tu jen dvě okna, která rozhodně dostatečně neosvětlí tmavou místnost, která slouží současně jako obývák, kuchyně, jídelna i herna pro děti. Honza pracuje v IT a veškerý jeho výdělek padl na úpravy domu a na nábytek už nezbyl ani pětník. Proto je v pokoji i ložnici interiér tzv. každý pes jiná ves made in "co nám kdo dal". Po 6 letech už došly síly. O penězích a nápadech ani nemluvě. I mladí a odvážní Srpovi, kterým nevadilo spát, dokud nebyly děti, na matracích na zemi, jsou v koncích.

Svého těžce vypiplaného domu už se vzdát nechtějí, jeho historie je pohltila, genius loci zafungoval a zejména Honza by se nerad vzdával staré patiny a kleneb. Navíc si v domě vybudoval jako zapálený vinař a duší Moravák i sklípek a vinárnu a pokouší se sousedy přesvědčit o blahodárnosti božského moku. Mimochodem snažit se o ní přesvědčit i svou ženu nemusí, Mariana chápe jeho vášeň, co jí ale vadí, je prohloubení Janovy záliby v podobě koupě vinice v pražských Modřanech. Jan tak tráví dost času mimo domov a to už se jejímu živelnému slovensko – maďarskému naturelu nelíbí. A dokáže to dát najevo. Dům přece potřebuje dokončit rekonstrukci a ještě zbývá dlouhá cesta.

Sledujte proměnu v sobotu 18. dubna v 17.35 na Primě.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také