Jak se staví sen

4. července 2017 20:00

Markéta Zídková

Před a po: Srovnejte si proměnu bytu v Plzni (včetně dispozičního plánu)

Při této proměně jsme předělávali obývací pokoj a chodbu v třípokojovém bytě.

Prostor a světlo, to jsou zásadní změny, které jsme vnesli do bytu 3+1 v Plzni, kde už 38 let žijí manželé Šimandlovi. Dokud zde žila rodina s dětmi, měla dlouhá chodba své jisté opodstatnění – oddělovala obývák od ložnice a dětského pokoje, a tak byla v bytě větší možnost, aby každý našel soukromí. Na konci chodbičky byla komůrka, kde měla maminka šicí stroj a kam se mohla zašít, když chtěla šít a mít od všech klid.

Dnes ovšem žijí v bytě jen manželé Šimandlovi, na návštěvy chodí vnoučata, ale dva stabilní obyvatelé bytu se už tolik neruší. A tak designéři přistoupili k tomu, že zbytečně dlouhou chodbu včetně komůrky zrušili a připojili ji k obývacímu pokoji. Ten místo necelých 17 m má teď téměř 23 m. Je tak najednou mnohem prostornější. Do ložnice a dětského pokoje se jde přímo z obývacího pokoje a dveře jsou zvukově izolační. Komůrka už není potřeba, Laďka, moderátorka pořadu, pořídila Marii Šimandlové přenosný elektrický šicí stroj, na kterém Marie může šít na psacím nebo kuchyňském stole. Anebo si ho vezme s sebou na chalupu.

Podívejte se na změnu dispozice:

Tady detaily návrhu - další rozměry:

Změnu stylu snad netřeba popisovat. K celkové proměně výrazně přispěly nové dveře v celém bytě (kromě vstupních), které designéři vyměnili včetně kovových zárubní. Tmavé barvy nahradily světlé. Těžká obýváková stěna ustoupila lehké televizní sestavě, naopak úložné prostory se našly za sedačkou.

Pořad můžete sledovat každý všední den v 17.40 na Primě.

Sdílejte článek
Štítky Plzeň

Přečtěte si také