Jak se staví sen

1. srpna 2017 11:00

Markéta Zídková

Před a po: Srovnejte si proměnu kuchyně a obýváku v domě na Vysočině

U Žďáru nad Sázavou jsme předělávali kuchyň a obývací pokoj. Jak se proměna v pořadu Jak se staví sen podařila?

Kamera je relativně rychlá, proto na první pohled v televizi nepůsobil domov Ivety (34) a jejich čtyř dcer nijak zoufale. Dobře, nábytek nebyl moderní, barvy na stěnách byly řekněme dnes už poněkud okoukané, ale takhle přece žije spousta lidí, tak proč to nějak dramtizovat. Když se ale podíváte na fotky, kdy můžete spočinout na detailu, uvidíte, že už to byl domov notně vybydlený. Stěny byly počmárané - což je u rodiny se čtyřmi dětmi pochopitelné a spravila by to výmalba spolu s opravou uražených rohů. Stejně tak by člověk asi neřešil, že v laminátové podlaze se udělali místy spáry. Ty má člověk i v dřevěných parketách. Ale nábytek už byl opravdu hodně "jetý". Omlácený, barvy vyryzlé, polstrování ošoupané. Nejvíc to je vidět asi na kuchyňské lince, kde se už u pracovní desky odloupaly pásky, které začisťují hrany.

Dalším průšvihem byla vlhkost v tomto starším domě z roku 1938. Stěna v části obývacího pokoje byla dole úplně plesnivá:

Nicméně u Ivety nešlo jen o to vymalovat a pořídit nový nábytek a sanovat vlhké stěny, naši designéři Andrea a Marek řešili dispoziční uspořádání, které bylo nevyhovující. Ne každý je příznivcem propojeného obývacího pokoje s kuchyní, ale v rodině, kde je sama maminka se čtyřmi dětmi, nemá takové uspořádání příliš smysl. Původně měla rodina kuchyni, kde byl sice velký jídelní stůl a televize, což táhlo do této místnosti i ty, kteří se zrovna nepodíleli na přípravě jídla, ale nebyl zde žádný útulný koutek. A v rodině, kde je tolik lidí, se prostě hodně vaří a pak myje nádobí, proto je v ní někdo skoro pořád. Obývák byl úplně jinde, takže rodina byla často rozdělená.

Proto designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný přestěhovali kuchyni do obýváku, který zvětšili o kumbálek - to je ta fialově vymalovaná prostora. Obývák s kuchyní teď sice není bůhvíjak veliký, hlavně sedačka není pro pětičlennou rodinu zrovna obrovská, ale díky tomuto kroku holky dostanou další svůj pokoj. Prostora, kde byla původně kuchyně, se totiž může proměni v další dětský pokoj. Náš tým už místnost vymaloval, takže je připravená k nastěhování.

Styl proměny - co k tomu říct? Místo tuctového vybydleného prostoru rodina získala krásný moderní interiér, který je praktičtější pro fungování rodiny. K velkému jídelnímu stolu se vejde i babička Anna, která svou dceru do pořadu přihlásila a která bydlí v horním patře. Možná budete řešit, že sedačka je pro takhle velkou rodinu malá a jídelní stůl je daleko od kuchyně. Umístění jídelní a televizní zóny dlouho řešili i Marek s Andreou, nakonec kvůli dispozici místnosti to ale designéři vyhodnotili tak, že toto uspořádání jim přišlo nejoptimálnější.

Podívejte se, jak to v domě vypadalo PŘED a PO proměně.

Reprízy pořadu můžete sledovat každý všední den v 17.40 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také