Prezident USA úřaduje i bydlí v Bílém domě. Nahlédněte do Oválné pracovny i historie sídla
Sídlo amerického prezidenta, známé jako Bílý dům, se nachází na asi nejznámější adrese v USA: 1600 Pennsylvania Avenue, Washington D.C. Všechny hlavy Spojených států amerických s rodinami, vyjma toho prvního, se mohly těšit z bydlení v tomto překrásném sídle. Prozradíme, jaká je historie a současnost Bílého domu a nahlédneme do slavné Oválné pracovny, ale i do dalších částí této ikonické stavby.
White House neboli Bílý dům ve Washingtonu D.C. je symbolem americké vlády a moci. Jeho historie sahá k počátkům Spojených států amerických, kdy nově vzniklý stát potřeboval reprezentativní sídlo pro prezidenta. O místě, kde bude v novém hlavním městě Washington stát, rozhodl dva roky po svém zvolení prezident George Washington. Sám v něm ale nakonec nikdy nepobýval. 13. října 1792 sice byl u položení základního kamene, dokončení velkolepé rezidence se však nedožil.
Architektem neoklasicistní stavby byl James Hoban a jako materiál byl použit pískovec z lomu u Aquia Creek ve státě Virginia. Prvním úřadujícím prezidentem ve White House se stal John Adams v listopadu roku 1800 a zatím posledním bude Donald Trump.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Volby v USA ONLINE
Oválná pracovna
Nejznámější místností v Bílém domě je Oválná pracovna, oficiální pracovna amerických prezidentů. Vznikla v roce 1909, kdy byl prezidentem William Howard Taft. Na práci se podílel architekt Nathan C. Wyeth. V roce 1929 byla poškozena požárem a postupně pak přestavěna do současné podoby. Oválná pracovna je součástí komplexu kanceláří Západního křídla Bílého domu. V proslulé Oválné pracovně se píšou americké dějiny. Například Richard Nixon odtud telefonoval s astronauty Apolla 11 či George W. Bush promluvil k národu po útocích 11. září 2001.
Jak vypadá pracovna amerického prezidenta
Za prezidentovým stolem jsou tři velká okna směřující na jih a v místnosti jsou čtvery dveře umožňující přístup do různých částí Západního křídla. Prezidenti si podobu pracovny mohou upravit podle svých požadavků a vkusu, vybrat nový nábytek, závěsy i design oválného koberce, který pokrývá většinu místnosti. Obrazy na stěnách jsou buď z vlastní kolekce Bílého domu nebo ze sbírek některého amerického muzea na dobu prezidentského období. Interiér je převážně laděn v příjemné krémové barvě.
Bílý dům, sídlo amerického prezidenta: Oválná pracovna Zdroj: ČTK / DPA / Ron Sachs/ Profimedia.cz
Modrý pokoj
Zahraniční hosté nejčastěji vchází Jižním vchodem. První, co státníci při návštěvě Bílého domu uvidí, je diplomatický přijímací pokoj. Tam také americký prezident předává jmenovací dekrety zahraničním diplomatům. Přímo nad ním je slavný Modrý pokoj, který svým oválným tvarem sloužil jako předloha pro výstavbu Oválné pracovny v západním křídle. Dnes se tam konají menší státní recepce a večeře. Na stejném patře se nachází také největší pokoj v celém Bílém domě, Východní pokoj. V něm se konají recepce, tiskové konference, ceremoniály, ale také bankety.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Soběstačná sídla pro případ apokalypsy: Zuckerberg, Bezos nebo Oprah si staví tajné bydlení za obří peníze
Situační místnost
O patro níže má prezident k dispozici takzvanou Situation Room neboli Situační místnost, která slouží jako centrum pro správu zpravodajských služeb. Místnost disponuje zabezpečenou telefonní linkou a nejmodernějším komunikačním vybavením pro řízení amerických sil všude ve světě. Odtud byla řízena třeba operace, během níž byl za prezidentství Baracka Obamy dopaden terorista a někdejší šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin.
Podívejte se na reportáž, jak to vypadá v Bílém domě:
Soukromá rezidence prezidenta
Hlavní část Bílého domu, takzvaná rezidence, má čtyři hlavní patra. První dvě slouží primárně pro oficiální státní události, druhé a třetí patro tvoří zejména soukromé prostory pro rodinu amerického prezidenta.
Bílý dům je obrovským sídlem, nachází se zde na 132 pokojů, 35 koupelen, 412 dveří, 147 oken, 28 krbů, 8 schodišť a 3 výtahy. Nechybí ani tenisové kurty, vlastní dráha na bowling, bazén, vířívka nebo soukromé kino. Když je potřeba, je k dispozici i špičkový šéfkuchař. Za jídlo a další položky je na konci každého měsíce vystaven účet, který platí prezident. Se svým několikamiliónovým ročním platem to pro něj ale jistě není žádný problém.
- Když se do Bílého domu stěhuje nový úřadující prezident se svou rodinou, přivážejí si s sebou většinou vlastní nábytek i domácí mazlíčky. V Bílém domě už žilo i několik kuriózních zvířat, narazili byste tady na medvědy, aligátora, jezevce i hady.
Stopy prezidentů
Za období úřadu každého prezidenta prochází rezidence úpravami a rozšiřováním. Například Thomas Jefferson nechal po obou stranách hlavní budovy přistavět dva křídelní pavilony, Theodore Roosevelt přemístil všechny pracovny do vystavěného Západního křídla a nechal přistavět bazén. Manželka Johna F. Kennedyho Jacqueline se velkou měrou podílela na nové dekoraci interiérů. George H. W. Bush nechal vybudovat pole na házení podkov, za Billa Clintona došlo k položení běžecké dráhy.
- Traduje se, že když byla roku 1891 zavedena v Bílém domě elektřina, nechal prý prezident Benjamin Harrison s rodinou svítit celou noc. Ne proto, že by si snad světla užívali, ale proto, že technice nikdo nedůvěřoval a měli strach dotknout se vypínačů.
NENECHTE SI UJÍT: Elon Musk koupil luxusní sídlo v Texasu. Chce, aby jeho děti i se svými matkami žily spolu
Proč se prezidentskému sídlu říká Bílý dům
Bílý dům nebyl vždy bílý. Poprvé byl v roce 1798 natřen vápnem, aby chránilo jeho pískovcový exteriér před vlhkostí a praskáním během mrazů. Traduje se také pověst, že dům byl natřen bílou barvou, aby zakryl stopy kouře po vypálení sídla britskými vojáky v srpnu 1814.
Označení Bílý dům příležitostně používali novináři už počátkem 19. století, ale tehdy se oficiálně užívaly termíny jako Prezidentův dům (Presidential House) nebo Prezidentský palác (Presidential Palace). Jméno Bílý dům dal prezidentskému sídlu oficiálně až prezident Theodore Roosevelt v roce 1901.
Zdroje: Profimedia.cz, cnn.iprima.cz, www.radynacestu.cz, whitehouse.gov, en.wikipedia.org