Vysejte ředkvičky v srpnu nebo září. Už letos na podzim se dočkáte křupavé zeleniny

Ředkvičky jsou výbornou a vděčnou podzimní zeleninou. Druhá polovina srpna a začátek září je vhodnou dobou pro výsevy semínek pro podzimní sklizeň ředkviček, přestože je většinou máme zafixované jako první jarní zeleninu. Ředkvičkám příliš nevyhovují vysoké teploty a sucho, ale když koncem srpna už pomalu léto končí, podmínky pro jejich pěstování začínají být opět příznivé. Tak toho využijme a dejme se do pěstování ředkviček pro podzimní sklizeň.

Ředkvička (Raphanus sativus) je plodinou krátkého dne, což znamená, že kvalitní a dobré bulvičky vytváří na jaře a na podzim, zatímco v létě vybíhá do květu a vytváří semena. Ředkvičky jsou chutná kořenová zelenina plná vitaminů B a C, draslíku a vlákniny.

Za svou charakteristickou štiplavou chuť vděčí hořčičným silicím. Ale chuť není všechno – tyto éterické oleje uklidňují překyselený žaludek, řeší problémy s pálením žáhy. Ředkvičky patří mezi ochránce srdce a přirozeně podporují imunitu.

Ředkvičky mají skutečně málo kalorií (40 kJ na 50 g), díky vláknině dokážou udržet dlouho pocit sytosti a éterické oleje brzdí chuť k jídlu, jsou tak ideální součást nejen dietního jídelníčku.

Neměli bychom zapomínat ani na jejich listy. Mnohé z živin, které jsou v bulvičkách, listy obsahují ještě ve výrazně větším množství. Používají se čerstvé, podobně jako pažitka nebo kadeřavá a hladkolistá petrželka do salátů, pomazánek, na ozdobení hotových jídel i jako součást šťáv.

10 pravidel pěstovaní ředkviček pro podzimní sklizeň

  1. Druhá polovina srpna a počátek září je vhodnou dobou pro výsevy pro podzimní pěstování ředkviček.
  2. Pro rané výsevy do volné půdy je vhodné vybírat slunná stanoviště, pro letní pak spíše zastíněná.
  3. Semínka sejeme do řádků 12 až 15 cm od sebe a do hloubky 1 až 2 cm. Osivo ředkviček je poměrně velké, takže není problém zasít ho na konečnou vzdálenost 3 až 5 cm od sebe. Nemusíme je pak jednotit.
  4. Pokud je vysejeme hustěji, je nutné je na vzdálenost 3 až 4 cm vyjednotit. Pokud je porost příliš hustý, rostou ředkvičky pomaleji a mají dříve sklon k vybíhání do květu.
  5. Vegetační doba ředkviček je okolo 35 dnů. Pro plynulost sklizní je vhodné vysévat ji v týdenních intervalech.
  6. Ředkvičky musí růst rychle, jen tak budou jemné a šťavnaté. Pokud rostou pomalu, mají sklon k dřevnatění.
  7. Ředkvičky sklízíme probírkou, jak postupně dorůstají.
  8. Ředkvičky můžeme sklízet až do pozdního podzimu, mladé rostliny snesou mrazy do –3 °C a starší až –6 °C.
  9. Nedostatek vláhy spolu s vysokou teplotou podporují vyšeptávání ředkviček, proto je důležité udržovat stejnoměrnou vlhkost. Ředkvičky zaléváme pravidelně menšími dávkami vody, aby netrpěly plísněmi a podehníváním.
  10. Praskání bulviček je také způsobeno nepravidelným příjmem vody, zvláště při deštích po suchém období.

Škůdci ředkviček

Klíčem k úspěchu při pěstování podzimních ředkviček je zvládnutí škůdců, konkrétně dřepčíků a květilky.

  1. Brouci dřepčíků vyžírají typické otvory na listech a mohou nám vzcházející porost úplně zničit. Napadení ředkviček dřepčíkem zabraňuje pěstování pod netkanou fólií a pravidelná zálivka.
  2. Larvy květilek tvoří chodbičky v ředkvičkách a tímto je znehodnocují. Rostlina se napadení květilkou brání tvorbou hořčin, jinak sladká dužina kořene se tím stává téměř nepoživatelnou. Zachytit nálet květilky v letních měsících je prakticky nemožné. Proto se doporučuje pěstovat ředkvičky pod netkanou textilií, která mechanicky zabrání muškám květilek v nakladení vajíček.

Odrůdy ředkviček vhodné pro podzimní sklizeň

Osvědčená Tercia

Pro první výsevy pro podzimní sklizně je to především velmi osvědčená odrůda Tercia s tmavě červenou, kulovitou, až ploše kulovitou bulvičkou střední velikosti a jemnou bílou dužinou. Vyniká odolností k praskání a vybíhání do květu.

Velká Kvarta

Vedrům odolává tetraploidní odrůda Kvarta, ředkvička typu „máslová obří“. Tvoří velké kulovité bulvičky s tupě špičatou bází a matně bílou barvou dužiny. Kvarta má velmi vysokou odolnost proti praskání bulviček, vybíhání do květu i houbovatění dužniny.

Pěkná Primara F1

Velmi raná hybridní ředkvička se středně velkými až většími bulvičkami. Optimální velikost bulviček je 4–5 cm, mají velmi intenzivní tmavě červené zabarvení. Vzhledem k její ranosti a odolnosti k vybíhání ji můžeme vysévat až do poloviny září.

Výborná Prima

Pro zářijové, tedy nejpozdnější možné výsevy se velice osvědčila odrůda Prima. Na podzim využijeme její intenzivní růst a krátkou vegetační dobu. Má středně velké bulvičky výborné chuti a lahodnou strukturu dužiny.

Oblíbená Teko

Velmi raná odrůda pro jarní a podzimní pěstování i rychlení. Bulvička jasně červené barvy má jemný, nitkovitý kořen a bílou dužinu. Vyniká vysokou odolností k vybíhání.

Zdroj: autorský text, archiv Semo


Přečtěte si také