Jak na to

20. května 2016 06:00

Markéta Zídková

Tyhle krásné kvetoucí keře zvládne i začátečník

Okrasné kvetoucí dřeviny.

Krásné, jemné, barevné, vonící, a přesto nepříliš náročné… takové jsou okrasné kvetoucí dřeviny, jejichž nenápadný půvab rozzáří naše zahrádky už brzy zjara. Jakým konkrétním druhům se v našich zahradách bude dařit i v péči méně zkušených zahrádkářů?

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Většina zahrádkářů se řídí tím, jak a kdy rostlina vykvétá a jaký má vzrůst,“ říká o výběru dřevin odborník na zahrady Vlastimil Kastner a dodává, že mezi nejoblíbenější okrasné keře středního vzrůstu, které rozkvétají už brzy na jaře, patří okrasná třešeň sakura, původem z Japonska, která má celou řadu kultivarů a které se na našem území velice dobře daří. „Je to doslova keřostromek, který v našich podmínkách doroste třech metrů. Ke svému růstu však potřebuje hodně slunné místo. Rostlina je zajímavá také tím, že má na podzim krásně růžovo-oranžové olistění a nese i malé dekorativní plody. Tato rostlina je tedy velmi efektní v průběhu celého roku, jak se mění,“ popisuje odborník, který keře představil v pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ.

V českých zahradách spíše ojediněle se vyskytující je naopak abeliovník (lat. abeliophyllum distichum), lidově nazývaný bílá zlatice, který také nese velké množství krásných květů. Tato okrasná dřevina s decentní vůní je přitom velmi nenáročná, a to jak na půdu, tak místo. Mezi vzácnější rostliny patří i keřík s dvoubarevnými květy – zimokvět (lat. chimonanthus), který se dobře udržuje sestřihem, dorůstá do maximální výšky 1,5 m, a je tak ideálním doplňkem do malých zahrádek.

Pokud preferujete výrazné vůně, mohla by vás zaujmout kalina se silnou kořeněnou vůní. „Tato rostlina je velice žádaná pro svoji vůni i proto, že se dá sestřihávat na jakékoli velikosti. Roste především na slunných místech, půdu vyžaduje hlinitou či hlinito-písčitou a může růst i jako podsadba vysokých stromů,“ chválí tuto rostlinu, která takřka nemá škůdce, takže je rovněž ideální volbou pro začínající zahrádkáře, pan Kastner.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také