Jak na to

24. listopadu 2016 11:10

Markéta Zídková

Zahrada na niti aneb Jak pěstovat kokedamy

Jsou moderní, stylové, nezabírají přílíš místa, za to stoprocentně vnesou do interiéru šmrnc. Říká se jim kokedamy, v japonštině to znamená mechová koule.

Kokedamy pocházejí z Japonska a není divu, Japonci žijí v miniaturních bytech a šetří každé místečko. Proto také třeba pěstují rostliny ve formě bonsají. Zatímco ale bonsaje představují tradiční způsob pěstování sahající až do japonského Heianského období (794–1185), jsou kokedamy na poměry říše Vycházejícího slunce relativně novinkou. Neví se přesně, kdy se poprvé objevily, ale asi se vyvinuly z druhu bonsají ve stylu nearai, který se těšil velké oblibě během období Edo (1603–1867). Tehdy se ale rostliny nezavěšovaly, nýbrž rostlina v hlíně obalené mechem se pěstovala na misce.

"Kokedama () totiž v doslovném překladu znamená mechová koule." (Zdroj: Wikipedie) Zatímco se tradičně kokedamy umísťovaly na talířek či misku, dnes je populární zavěšovat je do prostoru."

Na péči není náročná, stačí ji zalévat a to tak, že se celá koule ponoří do vody. Více už se dozvíte ve videu:

Ukázka je z pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ.Všechny díly RECEPTÁŘE najdete na Primě PLAY.ZDE najdete vše o pořadu VÁŠ PRIMA RECEPTÁŘ.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také