Světové styly bydlení

18. října 2017 06:00

Tereza Javorová

Bydlení v ruském stylu: Teplé dřevo, vyřezávané ornamenty a bohaté květiny. Zamilujte se do romantiky à la Rusko

Když se řekne ruské bydlení, vybaví se nám buď nevábná uniformní bytová jednotka, nebo zlatem přeplácaný palác všemohoucího, ale vkusu prostého oligarchy. Zkusme se oprostit od předsudků a dejme Rusku v interiéru šanci, může příjemně překvapit.

Rusko je velká země a budí emoce. Často žijeme zaslepeni předsudky, ale už dávno neplatí, že v Rusku nevědí, co je in nebo po svém jen kopírují Západ. Rusko má kulturu v krvi a je plné šikovných designérů, kteří vědí a umí. Ruský styl často evokuje až velikášská zdobnost, přemrštěné ukazování luxusu nebo okázalost, ale vězte, že se dá najít i mnoho opravdu vkusného a inspirativního.

Tak především unikátní folklorní estetika, kterou se můžete přenést na romantickou “daču" doprostřed zadumané širé krajiny a březových hájů.

Do ruského interiéru patří dřevo i bohaté ornamenty. Foto: istock.com

Oblíbeným ruským materiálem je dřevo, které se krásně snoubí s rustikální povahou ruských interiérů, zejména s obkladovou keramikou nebo ohništěm. Pokud disponujete dřevěným obložením interiéru, máte napůl vyhráno a nakročeno k dokonalému stylingu à la Rusko. Právě celodřevěné plochy často z kulatin nebo neopracovaného dřeva dají vašemu interiéru dokonalý punc krásné ruské “dači”. V souladu s vintage nábytkem, geometrickými ornamenty, vyřezávanými dřevěnými komponenty a potištěnými nebo vyšívanými textiliemi docílíte té správné puškinovské atmosféry.

Ruský styl nemusí být nutně okázalý a přeplácaný. Foto: istock.com

Z ruského stylu si můžeme vypůjčit i krásné syté barvy. Teplé tóny dřeva se mísí s červenou, okrovou, tyrkysovou nebo zelenou. V interiéru můžete využít bohatých květinových výšivek, tolik typických pro venkovská stavení a trochu toho výbušného květinového espritu vnést třeba na polštáře, koberce nebo přehozy.

Zaměřte se na krásnou keramiku v teplých tónech. Foto: istock.com

Nemusíte si na poličky zrovna stavět “matrjošky" ani Leninovu sošku. Zaměřte se na krásnou keramiku v teplých tónech s motivy ovoce, zeleniny a přírody, která se náramně hodí do rustikálních typů kuchyní. Pořiďte si výrazný samovar jako ústřední motiv obýváku či jídelny nebo několik krásných starožitných ikon, které zakomponujte neotřelým způsobem do celkového dojmu.

Květiny jsou tou nejlepší a nejvoňavější dekorací. Foto: istock.com

Ideální bude, pokud se budete za a) držet klasických ruských interiérů, které napodobíte i s jejich typickou dávkou romantické zdobnosti, nebo za b) vypůjčíte si něco z jejich půvabů a zkombinujete je s moderním pojetím interiéru.

Interiér v ruském stylu může být romantický a útulný. Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také