Světové styly bydlení

13. října 2017 06:00

Tereza Javorová

Toužíte po zenové oáze? Zařiďte si byt v japonském stylu čistoty a neokázalosti

Toužíte po minimalistickém, ale přesto útulném bydlení s charakterem? Tuhle náročnou disciplínu zvládají na jedničku interiéry inspirované japonským stylem. Je maximálně funkční, čistý a nezatěžuje mysl zbytečnými detaily. Přinášíme tipy, jak si u vás vykouzlíte svůj malý japonský kousek ráje.

Japonsko Evropu vždy fascinovalo a inspirovalo. Šlechtická sídla se neobešla bez orientálních salonků a uměleckých kousků z daleké Asie, ale až v 19. století se fascinace japonskou estetikou tak rozmohla, že se stala módním hitem číslo jedna. Vznikaly dokonce celé „žaponérie”, tedy interiéry, které se netajily adorováním Japonska.

Zatímco japonské domy se zvenčí pyšní zdobnými střechami, uvnitř jsou velice úsporné, elegantní a jednoduché. V žádném případě nejde o nedostatek reprezentativnosti, ale právě naopak. Krásu Japonci vnímají v umění jednoduchého života, který odvádí od závislosti na pomíjivých světských požitcích, slávě, bohatství.

Pokud to cítíte stejně a doma chcete mít oázu zenového klidu, odříznuti od ukřičeného západního světa, možná najdete v japonském stylu bydlení sami sebe. Poradíme vám, jak ho přivést k vám domů.

Dřevo a bambus

Japonci dřevo milují a skutečně si ho v interiéru váží. Je základním materiálem, ze kterého se vyrábí veškerý nábytek avětšina užitných čidekorativních předmětů. Další alternativou, která vám bude evokovat japonské ostrovy, jsou prvky z bambusu. V Asii se bambus používá pro výrobu nábytku už proto, že je dostupný a patří mezi velmi odolné materiály. Nebojte se dřevo a bambus promítnout i do koupelnové zóny i kdyby jen v podobě doplňků či živého bambusu v jednoduchém květináči.

Prostá čistota

Zenový klid a čisté linie, to je mantra vašeho japonského interiéru. Zaměřte se na prosté, neopracované materiály, prázdný prostor a občasný přírodní detail. Tento japonský purismus se nelíbí každému, zvlášť v Evropě se mohou zdát japonské interiéry podivně prázdné, ale to je právě ono. Nejde pouze o to žít podle minimalistických pravidel, ale také mít neustále na paměti praktickou aúčelovou stránku věci. Japonské byty jsou velice promyšlené a nic opravdu podstatného v nich nechybí. Místnosti, ve dne užívané jako obytné, reprezentativní nebo pracovní, se vnoci jednoduše mění vložnice, a to díky lehkému přenosnému nábytku.

Tatami a futon

Tatami jsou rohože, které mají báječně univerzální rozměr. Můžete po nich chodit, spát na nich, ale také pracovat nebo jen sedět a užívat si svůj čaj. Na tatami večer položíte svůj futon, japonskou spací matraci, která je tvrdá, tenká a velice snadno skladná. Výplň futonu se skládá výhradně z přírodních materiálů, jako jsou bavlna nebo vlna. Samotné futony bývají vyrobeny z hrubé bavlněné látky bez ozdob či vzorů. Obrovskou výhodou futonů je maximální přizpůsobivost lidskému tělu, vytvarují se přesně podle potřeby.

Kakemono a souhra barev

S dekoracemi šetřete opravdu na minimum. Zaměřte se na symboly štěstí a krásné připomínky přírody. Chybu neuděláte s naaranžovanou větví nebo zajímavou bonsají. Za naprosto typickou, stěny krášlící dekoraci je považováno kakemono. Jedná se oprotáhlou závěsnou kaligrafii, na jejímž světlém podkladu jsou šedočerné tušové znaky, jež mají dodávat život nehybnému prostoru. Barevnost volte v přírodních tónech, nic vyumělkovaného, “nejjaponštěji” bude působit kombinace bílé, červené, černé a zlaté.

(ku)

Další články:


Přečtěte si také