návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Deset pravidel severu: Objevte skandinávský styl a pusťte ho do svého bytu

skrivaa , Aktualizováno: 19.01.2021
Kuchyně ve skandinávském stylu.
Autor: istock.com Kuchyně ve skandinávském stylu.
Víte, proč celý svět miluje skandinávský styl bydlení? Všem vyhovuje jeho čistota, jednoduchost, elegance a praktičnost. Pokud si ho vykouzlíte ve svém bytě, zaručeně nešlápnete vedle! Inspirujte se, jak si jej pustit i do svého bytu.

reklama

Možná za to může všudypřítomná Ikea, která vybavuje bydlení napříč celou zeměkoulí a to doslova. V USA nebo Španělsku mají tisíce lidí na zemi stejný kobereček a na lampě stejné stínidlo jako vy doma. Ale stejně, pokud pomineme masové šílenství levného /a přesto koukatelného/ nábytku, něco zvláštně přitažlivého na skandinávském stylu je. Nevytahuje se na vás, nechce po vás, abyste si z něj sedli na pozadí, ani vám nevnucuje šokující estetiku. Prostě vás uvítá a hledí, abyste se cítili prima, uvolněně a komfortně.

Pokud si chcete zařídit byt “po skandinávsku” následujte tato pravidla:

1)    Na severu je málo světla. Proto ho mají Skandinávci všude v interiéru, a to pomocí světlých neutrálních barev. Bílá (té rozhodně potřebujete nejvíce), béžová, světle šedá

2)    Není to pro každého, ale severský styl si žádá absenci záclon. Nebo alespoň s nimi šetří. takže žádné bohatě zdobené, řasené a nabobtnalé látky na oknech, prosím.

Záclony vyhoďte!
Autor: istock.com Záclony vyhoďte!

3)    Seversky laděný interiér má působit jako otevřený vzdušný prostor bez zbytečných příček a tmavých zákoutí. Větší prosvětlení místnosti podpoří také zrcadla.

4)    I když je skandinávský styl jednoduchý, není rozhodně strohý nebo prostý detailů. Věnujte svou pozornost zejména textiliím a nebojte se ani pletenin nebo lněné příze.

Vsaďte na přírodní materiály.
Autor: istock.com Vsaďte na přírodní materiály.

5)    Naprosto zásadní je použití dřeva. Na severu ho mají dostatek, a tak se podílí na interiéru velkou měrou. Vykašlete se na veškeré imitace a dejte vyniknout krásné struktuře a teplu tohoto tradičního materiálu.

6)    Souznění s přírodou je pro Skandinávce velmi důležité. Interiér “sklo-chrom” vás v mrazech moc nezahřeje. Raději vsaďte na útulnost přírodních materiálů, které dodají bytu na organičnosti.

Čistý styl si zamiujete.
Autor: istock.com Čistý styl si zamiujete.

7)    Ve skandinávském interiéru najdeme často nábytek a doplňky z kůže nebo kovu. Taková krásně kovaná postel dodá vaší ložnici na romantice.

8)    Nebojte se kombinovat. Tento styl je sice čistota sama, ale pokud jednoduché linie doplníte třeba vintage kousky, dosáhnete dokonalého efektu.

Naplňte misky a vázy suchými větvičkami.
Autor: istock.com Naplňte misky a vázy suchými větvičkami.

9)    Dále potřebujete čiré vázy naplněné kvítím nebo suchými větvemi, spoustu fotorámečků a mraky svíček!

10)   I když převládá bílá a tóny zasněžené krajiny, zkuste tuto světlou neutrální rapsodii rozbít detailem z výrazné barvy! Super bude červená, žlutá nebo tyrkysově modrá!

Vybírejte tlumené barvy.
Autor: istock.com Vybírejte tlumené barvy.

(ku)

Pokud vás skandinávský styl baví, můžete se na Prima ZOOM dívat i na pořad, kde parta Norů rekonstruuje staré severské domy: 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Norské domy snů I (1) - upoutávka

Další články:

Oživte svůj domov vzorovanými dlaždičkami.

INSPIRACE: Oživte domov vzorovanými dlaždičkami ve stylu portugalských azulejos

Nebojte se šedivé barvy i na stěnu v obýváku.

50 odstínů šedi u vás doma. Kde všude bude vypadat stylově?

Inspirujte se Afrikou.

3 tipy na nespoutaný domov inspirovaný Afrikou

reklama

Článek je zařazen v: nábytek , tipy , inspirace , skandinávský styl , severský styl , nápady , interiéry

reklama

Přečtěte si také