reklama

Deset pravidel severu: Objevte skandinávský styl a pusťte ho do svého bytu

skrivaa
22. února 2019
Víte, proč celý svět miluje skandinávský styl bydlení? Všem vyhovuje jeho čistota, jednoduchost, elegance a praktičnost. Pokud si ho vykouzlíte ve svém bytě, zaručeně nešlápnete vedle! Inspirujte se, jak si jej pustit i do svého bytu.
reklama

Možná za to může všudypřítomná Ikea, která vybavuje bydlení napříč celou zeměkoulí a to doslova. V USA nebo Španělsku mají tisíce lidí na zemi stejný kobereček a na lampě stejné stínidlo jako vy doma. Ale stejně, pokud pomineme masové šílenství levného /a přesto koukatelného/ nábytku, něco zvláštně přitažlivého na skandinávském stylu je. Nevytahuje se na vás, nechce po vás, abyste si z něj sedli na pozadí, ani vám nevnucuje šokující estetiku. Prostě vás uvítá a hledí, abyste se cítili prima, uvolněně a komfortně.

Pokud si chcete zařídit byt “po skandinávsku” následujte tato pravidla:

1) Na severu je málo světla. Proto ho mají Skandinávci všude vinteriéru, a to pomocí světlých neutrálních barev. Bílá (té rozhodně potřebujete nejvíce), béžová, světle šedá

2) Není to pro každého, ale severský styl si žádá absenci záclon. Nebo alespoň s nimi šetří. takže žádné bohatě zdobené, řasené a nabobtnalé látky na oknech, prosím.

3) Seversky laděný interiér má působit jako otevřený vzdušný prostor bez zbytečných příček a tmavých zákoutí. Větší prosvětlení místnosti podpoří také zrcadla.

4) I když je skandinávský styl jednoduchý, není rozhodně strohý nebo prostý detailů. Věnujte svou pozornost zejména textiliím a nebojte se ani pletenin nebo lněné příze.

5) Naprosto zásadní je použití dřeva. Na severu ho mají dostatek, a tak se podílí na interiéru velkou měrou. Vykašlete se na veškeré imitace a dejte vyniknout krásné struktuře a teplu tohoto tradičního materiálu.

6) Souznění s přírodou je pro Skandinávce velmi důležité. Interiér “sklo-chrom” vás v mrazech moc nezahřeje. Raději vsaďte na útulnost přírodních materiálů, které dodají bytu na organičnosti.

7) Ve skandinávském interiéru najdeme často nábytek a doplňky zkůže nebo kovu. Taková krásně kovaná postel dodá vaší ložnici na romantice.

8) Nebojte se kombinovat. Tento styl je sice čistota sama, ale pokud jednoduché linie doplníte třeba vintage kousky, dosáhnete dokonalého efektu.

9) Dále potřebujete čiré vázy naplněné kvítím nebo suchými větvemi, spoustu fotorámečků a mraky svíček!

10)I když převládá bílá a tóny zasněžené krajiny, zkuste tuto světlou neutrální rapsodii rozbít detailem z výrazné barvy! Super bude červená, žlutá nebo tyrkysově modrá!

(ku)

Pokud vás skandinávský styl baví, můžete se na Prima ZOOMdívat i na pořad, kde parta Norů rekonstruuje staré severské domy:

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama