Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Bydlení ve stylu staré dobré Anglie: Nestřídmé a dekorativní, přesto podmanivě kouzelné

Anglický styl bydlení má v sobě něco podmanivě romantického. Za okny prší, jak jinak, a vy si dáváte čaj u krbu s přáteli. Zkuste si trochu kouzla “staré dobré Anglie” užít i u vás doma…
Vydáno: 15.10.2017
Zařiďte si domov v anglickém stylu.
Zařiďte si domov v anglickém stylu. Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Oproti vlně jednoduché a světlé skandinávské estetiky, která v současnosti dobývá bytový design, je britský styl poněkud nestřídmý na předměty, nábytek, dekorace i místo. Ale to jej dělá právě tak jedinečným. Zřejmě nemáte k dispozici parametry pěkného venkovského sídla v Yorkshiru, což znamená ranní salonky, starobylé knihovny, reprezentativní jídelnu, kuřárnu a podobné nezbytnosti. I přesto si můžete britský styl bydlení přenést k sobě domů, stačí se držet několika pravidel. Pokud vás britský duch okouzluje, dejte se do toho!

Na stůl postavte květiny! Foto:

Musíte mít krb!

Britská domácnost bez krbu? Nemožné! Upršená Anglie s věčně zamlženým a mokrým počasím by bez krbů prostě nepřežila. Přesně tam, v teplé záři ohně, se můžete radovat, že jste vevnitř a ne v té venkovní slotě. Pokud už krb v interiéru máte, vybavte ho pořádnou krbovou římsou. Bude zároveň sloužit jako místo pro dekorace. Jestliže krb nemáte, nafingujte ho! Stačí si sehnat falešnou krbovou římsu a připevnit ji ke zdi v obývacím prostoru. Samozřejmě ve falešném krbu rozdělávat oheň nemůžete, takže vám jako náhrada postačím několik velkých svící, které do něj postavíte a podle libosti vykouzlíte dojem plápolajícího ohně. Vše vylepšíte kovanou mřížkou, která váš “krb” doladí.

Tmavý nábytek se do anglického stylu hodí.
Tmavý nábytek se do anglického stylu hodí.
istock.com

Mnoho dekorací!

Jak už bylo řečeno, bydlení ve stylu anglické sezóny je prostě mile “přeplácané”. Interiér si bude žádat polštářky se vzory i třásněmi, koberečky, fotorámečky, obrazy, sošky, lampičky a různé dečky. Pokud máte k dispozici neutrální interiér, pak vám právě textilie a dekorace pomohou s jeho transformací do anglického stylu. Gauč vybavte neskromnou dávkou polštářů. Nedržte se při zemi a pořiďte alespoň dva romantické vzory, které můžete kombinovat s tartanovou kostkou na dekách a přehozech. Na krbovou římsu postavte sošku psa, svícen po babičce nebo několik starších knih v kožené vazbě. Na odkládací stolky dejte lampičky s romantickými stínidly a pod ně klidně i dečku. Nezapomeňte na vázičky s růžemi, pivoňkami nebo v zimě s cesmínou. Obrazy volte klasické, tady moderní umění nemá mnoho prostoru.

Britská vlajka bude autentickou dekorací.
Britská vlajka bude autentickou dekorací.
istock.com

Nábytkem nešetřete

Anglický styl si na nábytek potrpí. Je ho vždy o trochu více, než je doopravdy potřeba, ale to je právě ono. Pokud máte místo, zaplňte ho několika křesly, taburetkami a malými stolky z tmavého dřeva. Správný anglický šmrnc vašemu obýváku dodá masivní kožené křeslo, čalouněná pohovka plná polštářků, leštěný sekretář nebo skleník s čajovým porcelánem. Nezapomeňte ani na záclony a závěsy, které musí být trochu opulentní - zlaté střapce a těžké vzorované látky povoleny!

V případě nábytku i dekorací možná postačí prozkoumat staré rodinné poklady nebo se vydat do některého bazaru s nábytkem, kde na vás může čekat to pravé ořechové doslova za pár stovek.

Interiér si žádá mnoho dekorací.
Interiér si žádá mnoho dekorací.
istock.com

Co ještě?

Pokud se můžete trochu rozšoupnout a nesvazuje vás ani rozpočet ani prostor, můžete se poohlédnout po vaně na nožičkách, masivních stojících hodinách, tapetách ve stylu anglických venkovských sídel nebo posteli s nebesy (nebo alespoň vyřezávanými sloupky). Až váš “anglický” domov dotáhnete do takovéto dokonalosti, rozhlaste to a už můžete začít vybírat vstupné!

Teplá deka, čaj a krb. Nutnosti během sychravého podzimu!
Teplá deka, čaj a krb. Nutnosti během sychravého podzimu!
istock.com
(ku)

Další články:

Nebylo by krásné bydlet v takovémhle bytě?

Bydlete jako na zámku. Francouzský styl je jednoduchý a přitom bohatý

Kuchyně ve skandinávském stylu.

Deset pravidel severu: Objevte skandinávský styl a pusťte ho do svého bytu

Nádherný obývací pokoj.

INSPIRACE: Milujete Itálii? Zařiďte si interiér v toskánském stylu a pusťte si domů slunce

Článek je zařazen v: dekorace , interiér , bydlení , inspirace , fotogalerie , Anglie , britský styl , anglický styl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama