návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejkrásnější mezi růžemi jsou růže anglické. Už kvetou i na vaší zahradě?

Vydáno: 07.06.2020
Anglické růže
Autor: istockphoto.com Anglické růže
Hledáte pro svou zahradu růže s nejkrásnějšími květy, které budou vonět široko daleko? Zaměřte se na růže, které se prodávají jako anglické růže nebo přímo pod jménem jejich šlechtitele, Davida Austina. Mají obrovské spektrum barev i tvarů květů a vykvétají opakovaně, od června do října.

reklama

Označení anglické růže se používá pro celou skupinu růží, které vznikly křížením starých historických růží a moderních čajohybridů a floribund. Tyto růže pocházejí od anglického šlechtitele Davida Austina, pod jehož jménem se prodávají po celém světě.

Anglické růže v sídle firmy David Austin Roses
Autor: istockphoto.com Anglické růže v sídle firmy David Austin Roses

David Austin začal své růže šlechtit už na začátku padesátých let. Původní, dokonce dětský koníček, se u něho rozvinul do celoživotní lásky i práce. Dnes spolupracuje David Austin v rodinné firmě i se svým synem Davidem a vnukem Richardem. Jejich růže vynikají krásou, vůní i opakovaným kvetením a jsou známé mezi všemi milovníky i pěstiteli růží. Růžovou zahradu a rostlinné centrum David Austin najdete v Anglii, v Albrightnu.

Anglické růže jsou známé pro svou krásu a rozmanitou vůni. Každá voní trochu jinak, ale vždy velmi intenzivně. Nenajdete snad jinou květinu, která by v tomto směru anglické růže předčila.

Anglické růže 'Princess Alexandra'
Autor: istockphoto.com Anglické růže 'Princess Alexandra'

Typický vzhled anglických růží

Většina anglických růží má keřovitý vzhled, často s převislými výhony a květ je velmi podobný květům růží historických. Bývá šálkovitě a rozetovitě formovaný, s velkým množstvím okvětních plátků.

Pozor na mrazuvzdornost anglických růží

Klimatické podmínky Anglie a naší země se samozřejmě liší. Vlhké přímořské klima je pro pěstování květin velmi příznivé, na druhou stranu naše mrazivé a velmi často suché zimy choulostivějším typům růží příliš nesvědčí. Proto opatrně vybírejte odrůdy, označené jako vysoce mrazuvzdorné.

Anglické růže 'Graham Thomas '
Autor: istockphoto.com Anglické růže 'Graham Thomas '

Anglické růže v české zahradě

Anglické růže najdete ve šech skupinách růží. Jsou to růže keřové, popínavé i pnoucí a některé se mohou pěstovat i v kontejnerech na balkonech a terasách.

Nejlépe však vynikají v romantických, kombinovaných záhonech. Doporučuje se sesazení nejméně tří kusů růží od jedné odrůdy a jako doplněk využijte různé trvalky. Krásně budou v podobných sestavách vypadat tradiční levandule a šalvěje, ale i zelený kontryhel.

Královny růže a jejich doprovod

Královny růže a jejich doprovod: Modrofialové květy levandule, svlačce i šalvěje krásně doplní růžový záhon

Minirůžičky na balkoně

Balkonové růže: Na jaře vyžadují správný sestřih

Anglické růže jsou velmi variabilní, a hlavně opakovaně kvetou. Proto je můžete využít i na živé ploty nebo na lemování přístupových cest.

Anglické růže v zahradnictví snadno odlišíte od ostatních. Musí být opatřeny ochrannou známkou a štítkem, zaručujícím pravost odrůdy. Proto bývá jejich cena, díky licenčním poplatkům, vyšší. Anglické růže se nesmí využívat k dalšímu množení.

Anglické růže 'Abraham Darby'
Autor: istockphoto.com Anglické růže 'Abraham Darby'

reklama

Článek je zařazen v: anglické růže , David Austin Roses , šletitelská firma , Anglie

reklama

Přečtěte si také