Nejkrásnější mezi růžemi jsou růže anglické. Už kvetou i na vaší zahradě?

Hledáte pro svou zahradu růže s nejkrásnějšími květy, které budou vonět široko daleko? Zaměřte se na růže, které se prodávají jako anglické růže nebo přímo pod jménem jejich šlechtitele Davida Austina. Mají obrovské spektrum barev i tvarů květů a vykvétají opakovaně od června do října.

Označení anglické růže se používá pro celou skupinu růží, které vznikly křížením starých historických růží a moderních čajohybridů a floribund. Tyto růže pocházejí od anglického šlechtitele Davida Austina, pod jehož jménem se prodávají po celém světě.

David Austin začal své růže šlechtit už na začátku padesátých let. Původní, dokonce dětský koníček, se u něho rozvinul do celoživotní lásky i práce. Později začal David Austin v rodinné firmě spolupracovat i se svým synem Davidem a vnukem Richardem. Jejich růže vynikají krásou, vůní i opakovaným kvetením a jsou známé mezi všemi milovníky i pěstiteli růží. Růžovou zahradu a rostlinné centrum David Austin najdete v Anglii, v Albrightonu.

Anglické růže jsou známé pro svou krásu a rozmanitou vůni. Každá voní trochu jinak, ale vždy velmi intenzivně. Nenajdete snad jinou květinu, která by v tomto směru anglické růže předčila.

Typický vzhled anglických růží

Většina anglických růží má keřovitý vzhled, často s převislými výhony a květ je velmi podobný květům růží historických. Bývá šálkovitě a rozetovitě formovaný, s velkým množstvím okvětních plátků.

Pozor na mrazuvzdornost anglických růží

Klimatické podmínky Anglie a naší země se samozřejmě liší. Vlhké přímořské klima je pro pěstování květin velmi příznivé, na druhou stranu naše mrazivé a velmi často suché zimy choulostivějším typům růží příliš nesvědčí. Proto opatrně vybírejte odrůdy, označené jako vysoce mrazuvzdorné.

Anglické růže v české zahradě

Anglické růže najdete ve všech skupinách růží. Jsou to růže keřové, popínavé i pnoucí a některé se mohou pěstovat i v kontejnerech na balkonech a terasách.

Nejlépe však vynikají v romantických kombinovaných záhonech. Doporučuje se sesazení nejméně tří kusů růží od jedné odrůdy a jako doplněk využijte různé trvalky. Krásně budou v podobných sestavách vypadat tradiční levandule a šalvěje, ale i zelený kontryhel.

Anglické růže jsou velmi variabilní a hlavně opakovaně kvetou. Proto je můžete využít i na živé ploty nebo na lemování přístupových cest.

Anglické růže v zahradnictví snadno odlišíte od ostatních. Musí být opatřeny ochrannou známkou a štítkem zaručujícím pravost odrůdy. Proto bývá jejich cena, kvůli licenčním poplatkům, vyšší. Anglické růže se nesmí využívat k dalšímu množení.

Zdroj: anglicke ruze.cz; arbo-zahrada.cz


Přečtěte si také