reklama

Nejkrásnější mezi růžemi jsou růže anglické. Už kvetou i na vaší zahradě?

Simona Sedláčková
7. června 2020
Hledáte pro svou zahradu růže s nejkrásnějšími květy, které budou vonět široko daleko? Zaměřte se na růže, které se prodávají jako anglické růže nebo přímo pod jménem jejich šlechtitele, Davida Austina. Mají obrovské spektrum barev i tvarů květů a vykvétají opakovaně, od června do října.
reklama

Označení anglické růže se používá pro celou skupinu růží, které vznikly křížením starých historických růží a moderních čajohybridů a floribund. Tyto růže pocházejí od anglického šlechtitele Davida Austina, pod jehož jménem se prodávají po celém světě.

David Austin začal své růže šlechtit už na začátku padesátých let. Původní, dokonce dětský koníček, se u něho rozvinul do celoživotní lásky i práce. Dnes spolupracuje David Austin vrodinné firmě i se svým synem Davidem a vnukem Richardem. Jejich růže vynikají krásou, vůní i opakovaným kvetením a jsou známé mezi všemi milovníky i pěstiteli růží. Růžovou zahradu a rostlinné centrum David Austin najdete vAnglii, vAlbrightnu.

Anglické růže jsou známé pro svou krásu a rozmanitou vůni. Každá voní trochu jinak, ale vždy velmi intenzivně. Nenajdete snad jinou květinu, která by vtomto směru anglické růže předčila.

Typický vzhled anglických růží

Většina anglických růží má keřovitý vzhled, často spřevislými výhony a květ je velmi podobný květům růží historických. Bývá šálkovitě a rozetovitě formovaný, s velkým množstvím okvětních plátků.

Pozor na mrazuvzdornost anglických růží

Klimatické podmínky Anglie a naší země se samozřejmě liší. Vlhké přímořské klima je pro pěstování květin velmi příznivé, na druhou stranu naše mrazivé a velmi často suché zimy choulostivějším typům růží příliš nesvědčí. Proto opatrně vybírejte odrůdy, označené jako vysoce mrazuvzdorné.

Anglické růže včeské zahradě

Anglické růže najdete ve šech skupinách růží. Jsou to růže keřové, popínavé i pnoucí a některé se mohou pěstovat i vkontejnerech na balkonech a terasách.

Nejlépe však vynikají vromantických, kombinovaných záhonech. Doporučuje se sesazení nejméně tří kusů růží od jedné odrůdy a jako doplněk využijte různé trvalky. Krásně budou vpodobných sestavách vypadat tradiční levandule a šalvěje, ale i zelený kontryhel.

Anglické růže jsou velmi variabilní, a hlavně opakovaně kvetou. Proto je můžete využít i na živé ploty nebo na lemování přístupových cest.

Anglické růže vzahradnictví snadno odlišíte od ostatních. Musí být opatřeny ochrannou známkou a štítkem, zaručujícím pravost odrůdy. Proto bývá jejich cena, díky licenčním poplatkům, vyšší. Anglické růže se nesmí využívat kdalšímu množení.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama