Trendy

11. září 2019 16:00

Markéta Kašková

11. září: 6 symbolů, o kterých jste nevěděli. Budova na místě Dvojčat skrývá hluboké významy

One World Trade Center vznikla na místě, kde stála původní Dvojčata, na která byl 11. září spáchán atentát. Jedná se o jednu z nejdražších budov na světě, navíc je symbolem celé Ameriky – měří totiž 1 776 stop, což odkazuje na rok vyhlášení americké nezávislosti.

Uběhlo už 18 let od jedné znejvětších tragédií spojených sterorismem, která byla spáchána na západní civilizaci. Při útocích zemřelo 2 996 lidí včetně 19 únosců (z toho 125 osob zemřelo vPentagonu). David Childsb a Daniel Libeskind se jako architekti postarali o nový symbol Ameriky vpodobě One World Trade Center.

3 NEJ pro One World Trade Center

Vroce 2014 byla otevřena nová budova One World Trade Center (zkráceně 1 WTC). Základním požadavkem pro vznik obřího mrakodrapu byla bezpečnost.

  1. Je šestou nejdražší budovou na světě. Výstavba stála 3,8 bilionů dolarů. První příčku si s velkým náskokem drží mešita v saudoskoarabské Mekce, za kterou se zaplatilo neuvěřitelných 100bilionů dolarů. Ale zpět k 1 WTC. Budova byla slavnostně otevřena 3. listopadu 2014.
  2. Jedná se o nejvyšší budovu na západní polokouli. Je 6. nejvyšší na světě. Zájemci v ní mohou navštívit vyhlídkovou místnost umístěnou ve 382 metrech, které náleží 100. patru.
  3. Mělo by se jednat o jednu znejbezpečnějších budov vAmerice. Záměrně nepíšeme, že tomu tak opravdu je, protože snad nikdy nebude muset mrakodrap ukázat, jak to stou bezpečností opravdu je. 1 WTC by mělo být odolné i proti nárazu letadel. Prvních 56 m od země je z betonu a bez oken, jehož cílem je chránitstavbu před případnou hrozbou teroristických útoků.

Symbolika One World Trade Center a okolí

Jak je známo, budova leží vtěsné blízkosti padlých Dvojčat. Samo o sobě je 1 WTC charakteristickou dominantou nového Manhattanu. Auta se kní mohou přiblížit jen se speciálním povolením. Před vchodem do 1 WTC bychom našli památník The National September 11 Memorial (9/11 Memorial), který má obrovskou sílu a pietní atmosféru. Jedná se o dva velké bazény, do kterých po okrajích stéká voda zřeky Hudson. Stěny památníku kopírují obvody padlých budov. 1 WTC se přezdívá Freedom Tower (Věž svobody).

Jména a fotky všech obětí

Na bronzových okrajích rozlehlého památníku najdeme jména všech obětí11. září, ale i osob, které zahynuly roku 1993 při prvním teroristickém útoku. Nachází se zde i muzeum zodpovídající návštěvníkům veškeré otázky na 11. září. Nechybí ani speciální místnost pro konspirační teorie.

1 776 stop = rok nezávislosti

One World Trade Center měří i svěží symbolických 1 776 stop (541 metrů). Jedná se o rok vyhlášení nezávislosti USA – pro Američany symbolický odkaz na historii země.

2. července roku 1776 bylo podepsáno vyhlášení nezávislosti 13 původních amerických koloniína britském impériu. Dva dny poté byla schválena i Deklarace nezávislosti Spojených států amerických.

Stromy kolem symbolizují mír

Kolem obřích bazénů najdeme desítky vysázených stromů, které jsou příjemné nejen jako perfektní zdroj stínu vparných dnech, ale především symbolizují mír. Našli bychom zde i strom, který útok přežil a znovu se po ošetření zazelenal. Nese jméno Survivor Tree (strom, který přežil).

Muzeum dole, mrakodrap nahoře

Jistou symboliku bychom mohli najít i vkonceptu, jakým bylo vybudováno muzeum. Podzemí u základů dvojčat je věnováno památce a minulosti, která je nadobro za námi. Budova na druhou stranu míří (logicky) hrdě vzhůru a představuje budoucí očekávání a lepší zítřky. Její zkosené hrany do trojúhelníku symbolizují naději.

Skleněné stěny představují nebe

Mrakodrap je celý skleněný. V zrcadlovém skle se odráží světlo, jas, nebe a život a rušný život na Manhattanu.

Žádný stín 11. září

Přímo ve Freedom Tower se ve spodní části budovy jako připomínka katastrofy z roku 2001 nachází místo, kam 11. září dopoledne nedopadají žádné stíny.

Další články:


Přečtěte si také