Trendy

29. ledna 2019 23:44

maku-la@seznam.cz

Luxus nikdo nechce. Podívejte se do pohádkového města duchů s 500 zámky

Pohádkový satelit jste ještě neviděli. Původně luxusní město vytvořené pro bohaté a vyvolené Turky, zeje od prvopočátku prázdnotou. Co je tento bláznivý developerský výmysl vůbec zač?

Turecké satelitní městečko Burj Al Babas vzniklo 180 kilometrů jihovýchodně od Istanbulu. Místo doposud vyvolalo jen obrovskou vlnu kritiky. Původně velmi ambiciózní projekt se nepodařilo ještě ani dokončit a už přišly velmi zásadní problémy. Asi 450 dostavěných zámeckých domků hledá své nové majitele. Problém je vtom, že o takový bizár nikdo nestojí.

Zámečky jako přes kopírák

Celý komplex připomíná spíše princeznovskou kulisu zDisney filmu než luxusní domy, kde by se měla pohybovat jen vybraná společnost. Původně velkolepý developerský projekt počítal svelkým centrem uprostřed satelitu, kde by samozřejmě nechybělo: kino, obchody, relaxační zóna, fitness, lázně, konferenční místnosti, hřiště, kurty, akvapark a byla by kdispozici i školka.

Nedokončený projekt

Architekt Naci Yoruka vypověděl, že design malých zámků si naporoučeli zákazníci, kteří pocházeli především ze Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů. Nakonec se prodalo asi 100 domů, 450 jich zůstalo bez majitele, zbylých 200 se nikdy nedokončilo.

Město duchů kvůli dluhům

Ředitel společnosti Mehmet Emin Yerdelen přiznal, že projekt nebyl nikdy dokončen kvůli chybějícím financím. Je ale přesvědčen, že se kdokončení brzy vrátí.


Přečtěte si také