návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Armáda ČR prodává předválečné bunkry. Co z nich lidé vytvářejí a kolik stojí?

, Vydáno: 23.08.2019
Z bunkrů vznikají muzea i hotely.
Autor: istock.com Z bunkrů vznikají muzea i hotely.
Ministerstvu obrany se podařilo postupně prodat nebo přepsat na obce a spolky 5000 předválečných bunkrů, které měly sloužit jako protinacistická obrana za 2. světové války. Nyní nabízí další, a to od 15 000 korun. Lidé s nimi mohou naložit podle vlastního uvážení.

reklama

Bunkry, kterým se říká řopíky, vznikaly mezi lety 1935–1938 a sloužily jako předválečné opevnění podél hranic Československa proti nacistickému Německu. Budovaly se i po celé délce řeky Vltavy jako vnitřní obrana. Překážky měly zadržet nepřátele nejen při útoku z hlavního směru, ale i při možném napadení objektu z týlu.

Některé bunkry jsou ve špatném stavu.
Autor: istock.com Některé bunkry jsou ve špatném stavu.

Obrana, která nikdy nebránila

Celkově mělo být vybudováno 15 463 lehkých a 1 276 těžkých objektů, ale plán se nikdy nepovedlo dokončit. Výstavba kvůli velmi nákladné investici musela být rozdělena na etapy. Kalkulovalo se dohromady s 10,9 miliardami korun. Poslední část výstavby opevnění měla být dokončena až po roce 1946. Po obsazení Sudet Němci padly pohraniční bunkry do rukou protivníka bez boje.

Nahlédněte na mapu opevnění ZDE.

Bunk "Řopík"
Autor: istock.com Bunk "Řopík"

Kdo víc nabídne, bunkr dostane

Ministerstvo obrany je postupně rozprodává již od roku 2010, zájemců o nabízené bunkry každým rokem přibývá. Lidé s nimi mohou naložit, jak je jim libo. Nejlevnější se dají koupit od 15 000 korun. Vznikají tak muzea, ubytování, klubovny a designová díla.

Od srpna mají lidé možnost zakoupit bunkry i na Mikulovsku a na Jindřichohradecku. Na začátku měsíce bylo na výběr 11 bunkrů. Aktuální nabídku naleznete ZDE.

Nyní prodej probíhá formou výběrového řízení. Vyvolávací cena začíná na konkrétní částce. Vyhrává však ten, kdo nabídne nejvíc.

Takto vypadá interiér v bunkru 37 u Březí u Mikulova.
Autor: bunkering.cz Takto vypadá interiér v bunkru 37 u Březí u Mikulova.

Problém se stavebním zákonem

Některé bunkry nebyly kvůli utajení zaneseny do katastrální mapy, a nejsou tak řádně zkolaudovány dle stavebního zákona. To může přinést problémy s úřady a vynaložené peníze navíc. Tento problém však nepotká zájemce na Moravě a ve Slezsku, kde jsou řopíky správně evidovány.

Bunkr 36 – Županovice u Dešné

Například řopík na Jindřichohradecku slouží jako příbytek pro dva. Navíc se k němu nedostanete autem, takže dobrodružný bobřík začíná již cestou k bunkru. Nachází se na vyvýšeném místě rozhraní lesa s výhledem do krajiny.

K bunkru 36 se nedostanete autem.
Autor: bunkering.cz K bunkru 36 se nedostanete autem.

Bunkr dokonce zásobuje energie ze solárního panelu. Uvnitř naleznete menší postel pro dvě osoby, krbová kamna se zásobou dřeva, kanystr s 20 litry užitkové vody, led osvětlení, měnič na 220 V s možností připojit zařízení do 150 W. Vaření je vyřešeno plynovým vařičem. Záchod je suchý 50 m od objektu. Pokud chcete zažít lesní romantiku v army stylu, vyrazte do bunkru 36.

Interiér v bunkru 36 Županovice u Dešné
Autor: bunkering.cz Interiér v bunkru 36 Županovice u Dešné

Bunkr 37 – Březí u Mikulova

Další zajímavé ubytování nabízí bunkr vzor 37, ležící v oblasti Pálavy na jižní Moravě. Kousek od objektu najdeme město Mikulov, které stojí za návštěvu. Tento bunkr je dostupný autem po zpevněné komunikaci. Uvnitř se nachází postel pro dva, TV s možností připojení vlastního USB, zabudovaný bluetooth reproduktor, krbová kamna se zásobou dřeva, kanystr s 20 litry užitkové vody a led osvětlení.

Originální ubytování na Moravě
Autor: bunkering.cz Originální ubytování na Moravě

Další články:

Pěchotní srub MJ-S 29 "Svah" nedaleko Mikulova

5 důležitých pevností moderní války

Fotka z filmu Valkýra s Tomem Cruisem

Výročí: 20. července 1944 se nezdařila operace Valkýra. Adolf Hitler výbuch bomby přežil

reklama

Článek je zařazen v: bunk , bunkry , armáda ČR , Ministerstvo obrany ČR , ministertvo obrany , vojenství , voják , válka , design , trendy , řopík , 2 světová válka , minidomky

reklama

Přečtěte si také