23. srpna 2019 13:00
Markéta KaškováArmáda ČR prodává předválečné bunkry. Co z nich lidé vytvářejí a kolik stojí?
Ministerstvu obrany se podařilo postupně prodat nebo přepsat na obce a spolky 5000 předválečných bunkrů, které měly sloužit jako protinacistická obrana za 2. světové války. Nyní nabízí další, a to od 15 000 korun. Lidé s nimi mohou naložit podle vlastního uvážení.
Bunkry, kterým se říká řopíky, vznikaly mezi lety 1935–1938 a sloužily jako předválečné opevnění podél hranic Československa proti nacistickému Německu. Budovaly se i po celé délce řeky Vltavy jako vnitřní obrana. Překážky měly zadržet nepřátele nejen při útoku z hlavního směru, ale i při možném napadení objektu z týlu.
Obrana, která nikdy nebránila
Celkově mělo být vybudováno 15463 lehkých a 1 276 těžkých objektů, ale plán se nikdy nepovedlo dokončit. Výstavba kvůli velmi nákladné investicimusela být rozdělena na etapy. Kalkulovalo se dohromady s 10,9 miliardami korun. Poslední část výstavby opevnění měla být dokončena až po roce 1946. Po obsazení Sudet Němci padly pohraniční bunkry do rukou protivníka bez boje.
Nahlédněte na mapu opevnění ZDE.
Kdo víc nabídne, bunkr dostane
Ministerstvo obrany je postupně rozprodává již od roku 2010, zájemců o nabízené bunkry každým rokem přibývá. Lidé snimi mohou naložit, jak je jim libo. Nejlevnější se dají koupit od 15000 korun. Vznikají tak muzea, ubytování, klubovny a designová díla.
Od srpna mají lidé možnost zakoupit bunkry i na Mikulovsku a na Jindřichohradecku. Na začátku měsíce bylo na výběr 11 bunkrů. Aktuální nabídku naleznete ZDE.
Nyní prodej probíhá formou výběrového řízení. Vyvolávací cena začíná na konkrétní částce. Vyhrává však ten, kdo nabídne nejvíc.
Problém se stavebním zákonem
Některé bunkry nebyly kvůli utajení zaneseny do katastrální mapy, a nejsou tak řádně zkolaudovány dle stavebního zákona. To může přinést problémy súřady a vynaložené peníze navíc. Tento problém však nepotká zájemce na Moravě a ve Slezsku, kde jsou řopíky správně evidovány.
Bunkr 36 – Županovice u Dešné
Například řopík na Jindřichohradecku slouží jako příbytek pro dva. Navíc se kněmu nedostanete autem, takže dobrodružný bobřík začíná již cestou k bunkru. Nachází se na vyvýšeném místě rozhraní lesa s výhledem do krajiny.
Bunkr dokonce zásobuje energie ze solárního panelu. Uvnitř naleznete menší postel pro dvě osoby, krbová kamna se zásobou dřeva, kanystr s 20 litry užitkové vody, led osvětlení, měnič na 220 V s možností připojit zařízení do 150 W. Vaření je vyřešeno plynovým vařičem. Záchod je suchý 50 m od objektu. Pokud chcete zažít lesní romantiku varmy stylu, vyrazte do bunkru 36.
Bunkr 37 – Březí u Mikulova
Další zajímavé ubytování nabízí bunkr vzor 37, ležící voblasti Pálavy na jižní Moravě. Kousek od objektu najdeme město Mikulov, které stojí za návštěvu. Tento bunkr je dostupný autem po zpevněné komunikaci. Uvnitř se nachází postel pro dva, TV s možností připojení vlastního USB, zabudovaný bluetooth reproduktor, krbová kamna se zásobou dřeva, kanystr s 20 litry užitkové vody a led osvětlení.
Další články: