Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak se v létě doma ochladit? Vsaďte na zelenou barvu, vítr z mrazáku nebo reflexní nátěry

Léto nám pěkně zatápí už od května a ty nejteplejší měsíce roku nás teprve čekají. Víte, jak si udělat doma příjemnou oázu, kde si na vás vedro nepřijde?
Vydáno: 22.06.2018
Jak ochladit svůj domov?
Autor: istock.com Jak ochladit svůj domov?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zabezpečte okna

Začneme u oken, protože to je opravdu základ! Aby se k vám slunce jen tak nedostalo, chce to totiž opravdu kvalitní zastínění! Nejlépe bude, když zainvestujete do žaluzií a venkovních rolet, které k vám žhavé paprsky a horký vzduch nepustí. Je to, pravda, nákladnější záležitost, ale až pojedete v létě na dovolenou, budete za ně rádi, protože ochrání váš domov i proti zlodějům. Pomoci mohou i jednodušší protisluneční fólie, které se nalepují z venkovní části skla či mezi dvě vrstvy a zajistí, že okno bude propouštět dostatek světla, ale zároveň zadrží horko.

Dobré závěsy, které ale místnost zcela nezatemní, vás ochrání před horkem.
Autor: istock.com Dobré závěsy, které ale místnost zcela nezatemní, vás ochrání před horkem.

Dobrá izolace

Většinou řešíme izolaci v souvislosti se zimními úniky tepla, ale dobré “zateplení” fasády oceníte také v horkém létě! Platí to totiž i opačně, když nechcete pustit dovnitř žhavý vzduch zvenčí. Abyste ochránili dům před přehřátím, nechte ho natřít reflexním nátěrem, který je na bázi dutých keramických mikrokuliček a dům se nebude tolik přehřívat.

Použijte vodu

Voda dokáže zchladit nejen kůži, ale i bezprostřední okolí vašeho příbytku! Během největších veder postříkejte nejbližší okolí před oknem vodou, uvidíte, že nesnesitelné horko na chvíli utlumí. Nicméně, vyvstává samozřejmě problém s plýtváním vodou

Uvnitř místnosti

Je to jednoduché a prastaré, ale stále velmi účinné řešení. Brzy ráno pořádně vyvětrejte, pak okna zavřete a zatáhněte závěsy, kudy pere slunce. Namočte prostěradlo a nechte ho odpařovat v místnosti, kde přebýváte. Ve vlhkém vzduchu se snáze dýchá i přečkávají horké dny – podobně jako u moře!

Větrejte brzy ráno.
Autor: istock.com Větrejte brzy ráno.

Pryč s koberci!

To, co je nám v zimě tak příjemné, bývá v horkém létě na obtíž. Už jste viděli středomořský interiér s tlustými koberci a spoustou přehozů? Ty se v místnosti ohřívají nejrychleji. Když v létě nastoupí vedra, bude jenom dobré je dočasně uklidit. Místnosti budou vzdušnější a budete se moci ochlazovat i bosýma nohama na podlaze.

Větrák pomůže

Zapněte větrák! Nastavte ho tak, aby lopatky vyháněly horký vzduch z místnosti ven, bude to nejlepší k večeru. Postavte láhev s ledem před lopatky větráku tak, aby vzduch proudil směrem k ledu. Báječně se tím ochladíte!

Větrák je jednoduché, ale účinné řešení.
Autor: istock.com Větrák je jednoduché, ale účinné řešení.

Ochlaďte se barvami

Nemusíte na léto přímo vymalovat, ale třeba jen pořídit dekorace nebo tenké závěsy v barvách, které chladí! Dojem chladu navozuje modrá barva připomínající vodu, ke studeným barvám patří ještě zelená a fialová. Čím tmavší odstín zvolíte, tím více se daný prostor pocitově ochladí.

Tohle je barva roku 2018

Barvou roku 2018 je „ultrafialová“. Podívejte se, jak ji použít v interiéru

Jak doma použít zelenou?

Zelená barva vnese do bytu pozitivní životní energii a pomůže studentům s učením. V kuchyni s ní ale opatrně!

(ku) 

Článek je zařazen v: léto , horko , vedro , chladno , jak ochladit , větrák , klimatizace , bydlení
Reklama