11. října 2017 17:03
Tereza JavorováJak ušetřit za vodu? Tipy, které sníží její spotřebu a uleví vaší peněžence
Cena za kubík vody rok od roku roste a bohužel to vypadá, že tyto prognózy do budoucna nebudou jiné. Děsí vás účet za vodu a rádi byste její spotřebu snížili? Máme pro vás hromadu vychytaných tipů, jak částku umravnit na příznivou. Neváhali jsme také vyzpovídat čtenáře Prima Living.
Stačí si na pár věcí dát pozor, chytře investovat zanedbatelné částky a začít šetřit několik tisíc ročně (údajně se uvádí, že čtyřčlenná rodina může ušetřit dvacet až třicet tisíc, které nemusíte posílat na účet vodárny, ale třeba místo toho odjet na dovolenou k moři). A to za tyto nové návyky už opravdu stojí. Pokud se mrkneme na statistiky, tak udávaná spotřeba na jedince na den ukazuje něco kolem 90–110 litrů.
Ať osobní hygiena nestojí majlant
Chápeme, blíží se podzim a tak nás to tak nějak automaticky žene do vany s vrchovatou čepicí pěny. Omezte tuto kratochvíli na víkendovou a během pracovního týdne raději vklouzněte pod sprchu. Doporučuje se také investovat do tzv. perlátorů, které sníží spotřebu vody, aniž byste se jakkoli omezovali či si tohoto faktu během sprchování či umývaní rukou povšimli. Oč se tedy jedná? Tuto vychytávku stačí namontovat do jakékoliv vodovodní baterie. Princip úsporného fungování tkví v provzdušnění a tím k usměrnění průtoku vody. Perlátory neváhejte instalovat nejlépe na všechny baterie, popřípadě na ty nejfrekventovanější. A pokud jsme již nakousli téma baterií, tak ty pákové jsou z hlediska úspory vody daleko efektivnější. Nemusíte totiž pracně kroutit s uzávěrem, zatímco voda stále odtéká a s ní i vaše finance.
Martina: Nejenom dětem, ale i nám s manželem jsem pořídila na vyplachování úst při čištěné zubů kelímek. Spotřebujete mnohem méně vody, což je v naší rodině opravdu zásada číslo jedno. Mimo to samozřejmě během čištění či mydlení rukou vody vypínáme.
Splachování je další kapitolou, kudy protečou desítky litrů denně. Jakmile zpozorujete, že voda protéká, na nic nečekejte a problém napravte. Tímto způsobem ztratíte několik litrů denně, aniž byste opravdu spláchli. Rozumné je také vyměnit zastaralý způsob splachování za ten úsporný. Máte tak na výběr spláchnout větší či nižší objem vody podle potřeby.
Klára: Pokud si umývám vlasy v předklonu ve vaně, vždy tak činím nad kbelíkem. Vodu pak mohu použít na vytření podlahy nebo spláchnutí.
Úklid a kuchyně
Jste navyklí nádobí umývat pod tekoucí vodou? Pak zbytečně navyšujete spotřebu. Raději si napusťte dřez a podle znečištění proces opakujte. Kromě jiného také ušetříte za použití mycího prostředku, což není zrovna na škodu.
Co se týká úklidu, vždy si napusťte kbelík s vodou, než abyste máchali hadr na zem pod tekoucím kohoutkem. Tato voda po té může navíc putovat na spláchnutí toalety.
Jana: Pořídila jsem si před pár měsíci myčku, avšak i tak ji nepoužívám pořád. Protože ne vždycky ji jsme schopni naplnit. Pokud se u nás sejde početnější skupina z řad rodiny a přátel je to příjemná výhoda mít myčku doma. Ale kvůli pár talířům a skleničkám ji nepouštíme, a to ani je-li jen z poloviny prázdná. Nejenom kapsle do myčky něco stojí, ale ani elektřina není zadarmo.
Petr: Před lety jsme utráceli za kupovanou pitnou vodu v PET láhvích. Dnes pijeme tu z kohoutku a naše peněženka si opravdu oddechla.
PRIMA LIVING TIP: Pokud bydlíte v domě, zajímejte se o možnost využití vody ze studny. Investice spolkne několik tisíc, ale po té již začínáte jenom šetřit. Pokud zjistíte, že kvalita voda není taková, můžete ji alespoň využívat na koupání, úklid a splachování.
Máte-li zahradu, určitě se vyplatí zajistit nádobu na zadržování dešťové vody, popřípadě svést okapy rovnou do této nádrže.
(lz)