22. ledna 2019 10:32
andreja.vranova@gmail.comJak skladovat potraviny bez plastových obalů? 9 ekologických způsobů. Jde to i s tekutým jídlem!
Naučili jsme se do obchodu nosit si vlastní látkovou tašku. V baru si nebereme plastová brčka. Svačinu ale stále balíme do plastových sáčků a oběd si nosíme v plastových krabičkách. Ačkoliv takové obaly použijeme (záslužně) opakovaně, plast stejně jednou poletí do koše. Víte ale, že potraviny můžete uchovávat i bez plastových obalů, a dokonce i ty tekuté? Poradíme vám, jak na to!
Odpad vyprodukovaný za čtyři roky života vměstnala do zavařovací skleničky. Lauren Singer, jedné z největších propagátorek zero waste, se podařilo neuvěřitelné. Ve svém životě nemá obaly. Ale do čeho zabalit svačinu? A v čem skladovat maso, když ne v pytlíku?
1. Látkové pytlíky a tašky
Látkové pytlíky a tašky se naštěstí stávají běžně používanou náhradou těch plastových a vposlední době se množí ikurzy na jejich šití. A není divu, když je to tak triviální, že by se na tom školáci mohli učit šít.
Do látkového pytlíku schováte růžičkovou kapustu, která by se vám jinak na váze u samoobslužných pokladen rozutekla. Do menšího zase oříšky, protože nikdo nechce z nákupního košíku lovit mandli po mandli.
Naplnit je ale můžete i jinými suchými, trvanlivými potravinami. V bezobalových obchodech do nich nasypete luštěniny, rýži, těstoviny nebo třeba kukuřici na popcorn. A pečivo? To látkové pytlíky mlsají rády!
Ačkoliv dnes už seženete látkové pytlíky různých velikostí, barev i materiálů, od biobavlněných po ty z kompostovatelných tkanin na bázi kukuřičného škrobu, nemá smysl za ně utrácet, pokud se vám doma válí nepoužívané povlečení, bavlněná trička nebo záclony. Protože sešít po třech stranách obdélník zvládne doopravdy každý!
2. Sklenice
Sklenice se uplatní zejména pro uskladnění potravin ve spíži. Není těžké se do nich zamilovat. Sklo neuvolňuje žádné pachy, dobře se udržuje a hlavně hned vidíte, co je v nádobě schované. Po otevření dvířek skříňky se vám naskytne vizuální paráda, malý kaleidoskop potravin, co hraje všemi možnými konzistencemi. Sklenice ale nejsou nejlepším společníkem při nakupování, pokud nejedete autem – poměrně se pronesou.
3. Staré plastové nádoby
Plasty jsou v dnešní době skoro nadávka. V řadě případů se jim ale křivdí. Nemluvíme teď například o zastoupení plastu ve zdravotnictví, kde plní dosud nenahraditelnou funkci. Ale o krabičkách z tvrdého plastu, tubách od chipsů nebo znovuuzavíratelných sáčcích.
Byla by hloupost vše plastové vyhodit jen proto, že je to plastové. Naopak – pokud se do vaší domácnosti jednou plast vetřel, vaším úkolem je nyní ho zaměstnat na tak dlouho, jak to jen půjde.
Znovuuzavíratelné sáčky jsou perfektní alternativou k látkovým a mají příjemný bonus v podobě malé gramáže. V krabičkách z tvrdého plastu se zase bude líbit masu, jehož čas má teprve přijít. I malé plastové nádobky, například od pomazánkového másla, si najdou své místo. Jejich velikost je ideální na pomazánku pro batole na cesty.
4. Povoskované ubrousky
To nejsou jen tak obyčejné ubrousky. Ale látkové čtverce či obdélníky napuštěné voskem. Díky tomu jsou tvárné a dobře přiléhají na nádobách. Pod nimi jídlo v lednici jen tak neoschne. Stejně tak sendviče pro děti ke svačině.
5. Nerezové krabičky a lahve
Šetrnější alternativa k plastovým nádobách, neboť kov lze téměř donekonečna recyklovat beze ztrát. Nevýhodou je jejich vyšší cena a hmotnost a v případě lahví nejde tolik vidět nečistoty. Nic dramatického to ale není.
6. Kompostovatelné svačinové sáčky
Vypadá to jako plast, ale není to plast. Co je to? Přece bioplast!
O bioplastech se v posledních letech vedou poměrně vášnivé diskuze, neboť vytvořit ideální podmínky pro jejich rozklad lze dobře spíš jen v laboratoři. Jinak se to ale má s kompostovatelnými sáčky z bioplastu. Podle výrobců se na kompostu nebo skládce rozloží i do tří měsíců bez vlivu na životní prostředí.
7. Papírové sáčky a tašky
Na suché potraviny to nejlepší. Zvlášť pokud se pyšní barvou recyklovaného papíru. Nevýhodou je jejich nosnost – papírové nákupní tašky jistě nevydrží to, co igelitky. Běžný nákup ale pochovají s jistotou.
8. Nádobí
Tak dlouho se přemýšlí nad ekologickým skladování potravin v lednici, až se přijde na misku a talíř. Přiklopit a je to. Nulový odpad, nulová investice, maximální výkon.
9. Palmové/banánové listy
Je smutné vidět, jak polystyrenové krabičky a plastové nádobí vytlačují tradiční způsob servírování pokrmů v některých zemích. Přitom rýže z banánového listu zkrátka chutná jinak než z plastového talíře.
A list? Ten můžete po baště hodit za hlavu a příroda se o něj postará. Z ekologického hlediska je samozřejmě nesmysl jíst z palmových či banánových listů v západní Evropě – jejich dovoz zanechává nesmazatelnou uhlíkovou stopu. Až se vám ale začnou sbíhat sliny na tradiční indonéské gado gado, chtějte rýži z banánového listu. Jedině!
Andrea Vránová