reklama

Desatero pro úklid na poslední chvíli. Rychle a bez stresu

zidkovm
22. prosince 2015
Začínáte propadat panice, protože Vánoce jsou tu za chvíli a vaše domácnost vypadá v horším případě jak po výbuchu? Úklidu neuniknete, my vám ale poradíme pár fíglů, jak připravit byt na svátky za dobu jenom o malinko delší, než je běžná týdenní údržba.
reklama

Vánoce jsou za dveřmi, a tak jsou přípravy na nejkrásnější svátky vroce vplném proudu. Nakupování dárků, pečení cukroví, výběr stromečku, nezapomenout na kapra a ještě navíc pořádně uklidit. Tohle všechno by vpohodě nestihl ani superman. Jestli vám to doma trochu skřípe, nastal ideální moment pro rozhodnutí definitivně odložit velké gruntování na jaro. Teprve jarní sluníčko odkryje pořádně všechny šmouhy, prach a pavučiny, navíc je daleko příhodnější počasí například na mytí oken. Stačí vám tohle zdůvodnění ktomu, abyste se kvůli předvánočnímu úklidu přestali stresovat? Stále váháte? Tak si uvědomte, jak během svátků dostane váš byt zabrat – pečení, smažení, návštěvy, drobky zcukroví na sedačce a na koberci…

Věřte, že úplně postačí, když těsně před Vánoci provedete běžný týdenní úklid, tedy setřete prach, vyluxujete, vytřete a uklidíte kuchyni, koupelnu a toaletu. Děláme to pravidelně, takže přesně víme, kolik nám tyto činnosti zaberou času a tušíme, že nás to nepoloží do té míry, abychom u vánočního stromku padli únavou. Většina znás ale chce mít pocit, že domácnost je na slavnostní okamžiky dostatečně připravena, takže kběžnému úklidu můžeme přidat i něco navíc. Přinášíme několik tipů, na co nezapomenout a na co se zaměřit. Váš úklid to možná o něco prodlouží, rozhodně vás to ale nepřipraví o energii, kterou budete potřebovat později. Zvlášť jestliže do úklidu zapojíte i další členy rodiny.

Desatero pro úklid na poslední chvíli

1. Úklid už neodkládejte. Uvařte si konev dobrého čaje nebo si nalijte sklenku vína, pusťte si hudbu, kterou máte rádi a schutí do toho.

2. Začněte tím, že odklidíte všechno, co se po bytě povaluje. Knihy patří do knihovny, noviny a časopisy do kontejneru na papír, šatstvo do skříní. Pracovní stoly vdětském pokoji si uklidí jejich majitelé (jinak nepřijde Ježíšek…), vy se zaměřte na psací stůl jen vpřípadě, že je vobývacím pokoji.

3. Projděte byt a posbírejte vše, co by stálo za umytí vmyčce – slánky, cukřenky, mísy na ovoce, popelníky, vázy nebo nerezové odkapávače.

4. Při vysávání mrkněte vkaždé místnosti také nad sebe. Případné pavučinky ihned odstraňte. Ještě před luxováním nezapomeňte sundat ložní prádlo a vysajte i matrace. Od matrací přejděte rovnou ksedací soupravě, teprve potom nasaďte hubici na podlahy.

5. Povlékněte čisté ložní prádlo.

6. Okna sice necháme na jaro, ale možná by nebylo od věci vyprat záclony a závěsy alespoň vobýváku a případně v kuchyni. Až budete utírat prach, nezapomeňte na parapety.

7. Ke stírání prachu přiberte i leštěnku na nábytek – provoní byt a ochrání plochy před prachem i v následující sváteční dny. A až budete mít vruce vlhkou mikroutěrku, zkontrolujete vkaždé místnosti dveře, případné nečistoty rovnou setřete.

8. Zvláštní péči věnujte předsíni, koupelně a toaletě. To jsou místa, kam zavítá každá vaše návštěva. Vpředsíni ulevte věšáku a botníku, do skříní schovejte vše, co aktuálně nenosíte. Nezapomeňte vyleštit zrcadlo a schovat štos povalující se pošty. Vkoupelně kromě zrcadla vyleštěte i vodovodní baterie, nejlépe to půjde suchou mikroutěrkou.

9. Vkuchyni se zaměřte na ledničku. Vyházejte prošlé jogurty a povadlou zeleninu a udělejte místo na čerstvé pamlsky. Vnitřek ledničky vytřete octovou vodou. Konečné doladění kuchyně nechte až na poslední chvíli – určitě nezapomeňte vynést smetí, umýt sporák a dřez, vlhkou utěrkou smikrovláknem setřete upatlaná dvířka, pocákané obkladačky a stejně jako vkoupelně vyleštěte baterii. Hadřík a houbičku u dřezu vyměňte za nové.

10. Úklid završte vytřením všech podlah, pokud zbývá ještě trocha času, můžete použít i tady leštěnku. Teď už jenom pověsit vyprané záclony a Ježíšek může přijít.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: jaroúklidstresVánoceoknosvátekJežíšek
reklama