Bydlení

22. prosince 2022 11:11

redakce Prima Living

Desatero pro vánoční úklid na poslední chvíli. Rychle a bez stresu

Začínáte propadat panice, protože Vánoce jsou tu za chvíli a vaše domácnost vypadá v horším případě jak po výbuchu? Úklidu neuniknete, my vám ale poradíme pár fíglů, jak připravit byt na svátky za dobu jenom o malinko delší, než je běžná týdenní údržba.

Vánoce jsou za dveřmi, a tak jsou přípravy na nejkrásnější svátky v roce v plném proudu. Nakupování dárků, pečení cukroví, výběr stromečku, nezapomenout na kapra a ještě navíc pořádně uklidit. Tohle všechno by v pohodě nestihl ani superman. Jestli vám to doma trochu skřípe, nastal ideální moment pro rozhodnutí, definitivně odložit velké gruntování na jaro. Teprve jarní sluníčko odkryje pořádně všechny šmouhy, prach a pavučiny, navíc je daleko příhodnější počasí například na mytí oken. Stačí vám tohle zdůvodnění k tomu, abyste se kvůli předvánočnímu úklidu přestali stresovat? Stále váháte? Tak si uvědomte, jak během svátků dostane váš byt zabrat – pečení, smažení, návštěvy, drobky z cukroví na sedačce a na koberci…

Věřte, že úplně postačí, když těsně před Vánoci provedete běžný týdenní úklid, tedy setřete prach, vyluxujete, vytřete a uklidíte kuchyni, koupelnu a toaletu. Děláme to pravidelně, takže přesně víme, kolik nám tyto činnosti zaberou času a tušíme, že nás to nepoloží do té míry, abychom u vánočního stromku padli únavou.

Většina z nás ale chce mít pocit, že domácnost je na slavnostní okamžiky dostatečně připravena, takže k běžnému úklidu můžeme přidat i něco navíc. Přinášíme několik tipů, na co nezapomenout a na co se zaměřit. Váš úklid to možná o něco prodlouží, rozhodně vás to ale nepřipraví o energii, kterou budete potřebovat později. Zvlášť jestliže do úklidu zapojíte i další členy rodiny.

Desatero pro úklid na poslední chvíli

1. Úklid už neodkládejte. Uvařte si konev dobrého čaje nebo si nalijte sklenku vína, pusťte si hudbu, kterou máte rádi a s chutí do toho.

2. Začněte tím, že odklidíte všechno, co se po bytě povaluje. Knihy patří do knihovny, noviny a časopisy do kontejneru na papír, šatstvo do skříní. Pracovní stoly v dětském pokoji si uklidí jejich majitelé (jinak nepřijde Ježíšek…), vy se zaměřte na psací stůl jen vpřípadě, že je v obývacím pokoji.

3. Projděte byt a posbírejte vše, co by stálo za umytí v myčce – slánky, cukřenky, mísy na ovoce, popelníky, vázy nebo nerezové odkapávače.

4. Při vysávání mrkněte v každé místnosti také nad sebe. Případné pavučinky ihned odstraňte. Ještě před luxováním nezapomeňte sundat ložní prádlo a vysajte i matrace. Od matrací přejděte rovnou k sedací soupravě, teprve potom nasaďte hubici na podlahy.

5. Povlékněte čisté ložní prádlo.

6. Okna sice necháme na jaro, ale možná by nebylo od věci vyprat záclony a závěsy alespoň v obýváku a případně v kuchyni. Až budete utírat prach, nezapomeňte na parapety.

7. Ke stírání prachu přiberte i leštěnku na nábytek – provoní byt a ochrání plochy před prachem i v následující sváteční dny. A až budete mít v ruce vlhkou mikroutěrku, zkontrolujete v každé místnosti dveře, případné nečistoty rovnou setřete.

8. Zvláštní péči věnujte předsíni, koupelně a toaletě. To jsou místa, kam zavítá každá vaše návštěva. V předsíni ulevte věšáku a botníku, do skříní schovejte vše, co aktuálně nenosíte. Nezapomeňte vyleštit zrcadlo a schovat štos povalující se pošty. V koupelně kromě zrcadla vyleštěte i vodovodní baterie, nejlépe to půjde suchou mikroutěrkou.

9. V kuchyni se zaměřte na ledničku. Vyházejte prošlé jogurty a povadlou zeleninu a udělejte místo na čerstvé pamlsky. Vnitřek ledničky vytřete octovou vodou. Konečné doladění kuchyně nechte až na poslední chvíli – určitě nezapomeňte vynést smetí, umýt sporák a dřez, vlhkou utěrkou s mikrovláknem setřete upatlaná dvířka, pocákané obkladačky a stejně jako v koupelně vyleštěte baterii. Hadřík a houbičku u dřezu vyměňte za nové.

10. Úklid završte vytřením všech podlah, pokud zbývá ještě trocha času, můžete použít i tady leštěnku. Teď už jenom pověsit vyprané záclony a Ježíšek může přijít.

Zdroj: https://www.marianne.cz/zabava/vanocni-uklid-na-posledni-chvili-tipy-diky-kterym-bude-uklizeni-hracka; https://kdejak.cz/6-tipu-jak-zvladnout-vanocni-uklid-na-posledni-chvili/

Sdílejte článek

Přečtěte si také