reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Desatero pro úklid na poslední chvíli. Rychle a bez stresu

zidkovm , Vydáno: 22.12.2015
Kdo říká, že úklid je výhradně ženskou záležitostí?
Autor: Thinkstock Kdo říká, že úklid je výhradně ženskou záležitostí?
Začínáte propadat panice, protože Vánoce jsou tu za chvíli a vaše domácnost vypadá v horším případě jak po výbuchu? Úklidu neuniknete, my vám ale poradíme pár fíglů, jak připravit byt na svátky za dobu jenom o malinko delší, než je běžná týdenní údržba.

reklama

Vánoce jsou za dveřmi, a tak jsou přípravy na nejkrásnější svátky v roce v plném proudu. Nakupování dárků, pečení cukroví, výběr stromečku, nezapomenout na kapra a ještě navíc pořádně uklidit. Tohle všechno by v pohodě nestihl ani superman. Jestli vám to doma trochu skřípe, nastal ideální moment pro rozhodnutí definitivně odložit velké gruntování na jaro. Teprve jarní sluníčko odkryje pořádně všechny šmouhy, prach a pavučiny, navíc je daleko příhodnější počasí například na mytí oken. Stačí vám tohle zdůvodnění k tomu, abyste se kvůli předvánočnímu úklidu přestali stresovat? Stále váháte? Tak si uvědomte, jak během svátků dostane váš byt zabrat – pečení, smažení, návštěvy, drobky z cukroví na sedačce a na koberci…

A na Štědrý den bude zase všude spousta věcí
Autor: Thinkstock A na Štědrý den bude zase všude spousta věcí

Věřte, že úplně postačí, když těsně před Vánoci provedete běžný týdenní úklid, tedy setřete prach, vyluxujete, vytřete a uklidíte kuchyni, koupelnu a toaletu. Děláme to pravidelně, takže přesně víme, kolik nám tyto činnosti zaberou času a tušíme, že nás to nepoloží do té míry, abychom u vánočního stromku padli únavou. Většina z nás ale chce mít pocit, že domácnost je na slavnostní okamžiky dostatečně připravena, takže k běžnému úklidu můžeme přidat i něco navíc. Přinášíme několik tipů, na co nezapomenout a na co se zaměřit. Váš úklid to možná o něco prodlouží, rozhodně vás to ale nepřipraví o energii, kterou budete potřebovat později. Zvlášť jestliže do úklidu zapojíte i další členy rodiny.

Desatero pro úklid na poslední chvíli

1. Úklid už neodkládejte. Uvařte si konev dobrého čaje nebo si nalijte sklenku vína, pusťte si hudbu, kterou máte rádi a s chutí do toho.

2. Začněte tím, že odklidíte všechno, co se po bytě povaluje. Knihy patří do knihovny, noviny a časopisy do kontejneru na papír, šatstvo do skříní. Pracovní stoly v dětském pokoji si uklidí jejich majitelé (jinak nepřijde Ježíšek…), vy se zaměřte na psací stůl jen v případě, že je v obývacím pokoji.

3. Projděte byt a posbírejte vše, co by stálo za umytí v myčce – slánky, cukřenky, mísy na ovoce, popelníky, vázy nebo nerezové odkapávače.

4. Při vysávání mrkněte v každé místnosti také nad sebe. Případné pavučinky ihned odstraňte. Ještě před luxováním nezapomeňte sundat ložní prádlo a vysajte i matrace. Od matrací přejděte rovnou k sedací soupravě, teprve potom nasaďte hubici na podlahy.

S úklidem těsně před Vánoci to nepřehánějte, velké gruntování odložte až na jaro
Autor: Thinkstock S úklidem těsně před Vánoci to nepřehánějte, velké gruntování odložte až na jaro

5. Povlékněte čisté ložní prádlo.

6. Okna sice necháme na jaro, ale možná by nebylo od věci vyprat záclony a závěsy alespoň v obýváku a případně v kuchyni. Až budete utírat prach, nezapomeňte na parapety.

7. Ke stírání prachu přiberte i leštěnku na nábytek – provoní byt a ochrání plochy před prachem i v následující sváteční dny. A až budete mít v ruce vlhkou mikroutěrku, zkontrolujete v každé místnosti dveře, případné nečistoty rovnou setřete.

8. Zvláštní péči věnujte předsíni, koupelně a toaletě. To jsou místa, kam zavítá každá vaše návštěva. V předsíni ulevte věšáku a botníku, do skříní schovejte vše, co aktuálně nenosíte. Nezapomeňte vyleštit zrcadlo a schovat štos povalující se pošty. V koupelně kromě zrcadla vyleštěte i vodovodní baterie, nejlépe to půjde suchou mikroutěrkou.

Předvánočnímu úklidu neuniknete, nenechte si ho ale přerůst přes hlavu
Autor: Thinkstock Předvánočnímu úklidu neuniknete, nenechte si ho ale přerůst přes hlavu

9. V kuchyni se zaměřte na ledničku. Vyházejte prošlé jogurty a povadlou zeleninu a udělejte místo na čerstvé pamlsky. Vnitřek ledničky vytřete octovou vodou. Konečné doladění kuchyně nechte až na poslední chvíli – určitě nezapomeňte vynést smetí, umýt sporák a dřez, vlhkou utěrkou s mikrovláknem setřete upatlaná dvířka, pocákané obkladačky a stejně jako v koupelně vyleštěte baterii. Hadřík a houbičku u dřezu vyměňte za nové.

10. Úklid završte vytřením všech podlah, pokud zbývá ještě trocha času, můžete použít i tady leštěnku. Teď už jenom pověsit vyprané záclony a Ježíšek může přijít.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Jde to i bez chemie!

Ocet, jedlá soda, citron: Praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie

Červená a zelená, to je klasika

10 tipů, jak prostřít vánoční tabuli

Vánoční hvězda

Jak správně koupit vánoční hvězdu. A jak se o ni dobře starat

reklama

reklama

Přečtěte si také