Koupelny

3. prosince 2018 06:00

Andrea Vránová

3 x recept na ekologický prací prášek. Vyrobte si prostředek na barevné i bílé prádlo

Máte už dost chemie, ve které opakovaně máčíte prádlo? Následující prací prášky nedráždí kůži ani dýchací cesty, vyrobí je i nemehlo a ušetříte s nimi desítky korun. Tak směle do výroby!

1. Suchý prací prášek na barevné prádlo

Smíchejte kilo prací sody se 100 gramy nastrouhaného mýdla. Skvěle funguje marseillské nebo Jelen, vedle ale nešlápnete ani s jiným pracím mýdlem. Jak jsme již zmiňovali, zkoušejte. Brzy zjistíte, jaké mýdlo vám vyhovuje nejlépe. Na jedno praní vystačí dvě až tři lžíce prášku přímo do bubnu.

2. Mýdlový sliz podle Bey Johnson

Ve třech litrech teplé vody rozmíchejte ½ hrnku prací sody a ½ hrnku nastrouhaného modrého mýdla (skvěle zastoupí chemické rozjasňovače barev). Efekt podpoříte trochou octa v zásobníku na aviváž – prádlo bude měkčí a zářivější.

3. Suchý prací prášek na bílé prádlo

Základem jeho účinnosti je bělidlo (perkarbonát sodný) a jeho aktivátor (TAED). Na kilo tohoto prášku budete potřebovat 800 g prací sody, 30 g najemno nastrouhaného pracího mýdla, 150 g bělidla a 7 g aktivátoru. Aby prádlo vonělo, přidejte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Pro ideální prací účinek přidejte do bubnu dvě až tři lžíce suchého prášku na barevné prádlo a dvě lžíce prášku na bílé prádlo.

Další články:


Přečtěte si také