Trendy

14. září 2021 08:00

Matouš Hartman

Jak to vypadá v Luníku IX, který navštíví papež František? Vyloučená lokalita se mění

Papež František se má odpoledne zastavit na košickém sídlišti Luník IX, který se považuje za největší středoevropské ghetto. Nejvyšší představitel katolické církve tak zavítá do míst, kam se většina lidí běžně nevydává.

Luník IX je poměrně nové sídliště, které začalo vznikat až koncem 70. let a s romskou menšinou je spjaté od svého počátku. Bylo projektováno jako tzv. ABC sídliště, ve kterém měli žít příslušníci ozbrojených složek a Romové. Zkratka ABC vychází z tehdy používaných termínů: A (armáda), B (bezpečnost) a C (cikáni).

Výstavba sídliště spadá do období normalizace, kdy se už méně myslelo na občanskou vybavenost nově stavěných čtvrtí. Normalizace si v Československu žádala rychlou výstavbu pro ubytování velkého množství lidí. Luník IX vznikal i v souvislosti s bouráním košické romské osady Tábor.

Proč bydlí v Luníku IX Romové?

Romská část obyvatelstva brzy začala převažovat a sídliště se s odstěhováním ostatních obyvatel proměnilo ve vyloučenou lokalitu na okraji zájmu města. V roce 2015 se uvádělo, že má Luník IX největší koncentraci romského obyvatelstva na Slovensku, 100 procent. K situaci přispělo i rozhodnutí města z roku 1995, které vedlo k sestěhovávání problémových Košičanů do Luníku IX.

Luník IX se většinou zobrazuje jako sídliště s neudržovanými paneláky bez oken. Šestipodalžní domy často nemají ani vchodové dveře, fasády nejsou opravené a v bytech bydlí více lidí, než původně projektanti plánovali.Dlouho tu nefungovalo ani veřejné osvětlení, lidé měli omezený přístup k elektřině i vodě a v domech nejezdily výtahy.Na sídlišti ale funguje škola a také církevní sbor.

V roce 2008 se kvůli špatné statice zbouraly dva panelové domy. Rodiny, které v nich bydlely, pak založily nelegální osadu Mašličkovo nedaleko sídliště. Bylo to nouzové řešení, které se ukázalo jako nebezpečné. Lidé si stavěli domy prakticky z čehokoli a v zimě tu hrozí požáry kvůli topení otevřeným ohněm.

Nová naděje pro Luník IX

Vnímat sídliště jako ghetto s neřešitelnými problémy by bylo špatně. V roce 2017 se tu podařilo postavit nový bytový dům pro místní rodiny a letos se výstavba v Luníku IX rozšířila o další projekt. Měly by tu vyrůst čtyři domy s kapacitou 48 bytů. Starosta Marcel Šaňa na výstavbu získal finance a nové byty by mohly pomoct obyvatelům Mašličkova. Nelegální osada by tak mohla zmizet.

Proměna Luníku se urychluje i v souvislosti s návštěvou papeže. Opravují se cesty a už v létě se odstranily odpadky. Romové, kteří na sídlišti žijí, se většinou hlásí ke katolické víře, proto je pro ně návštěva papeže Františka důležitá.

Sdílejte článek
Štítky Slovensko Romové Československo sídliště dům panelák Tábor Papež František Katolická církev Luník IX

Přečtěte si také